Wybieramy śpiwór dla niemowlaka – co wziąć pod uwagę i jakie są rodzaje?

śpiworek dla niemowląt

Otulacz i śpiwór dla niemowlaka ma zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę, uspokoić, wyciszyć i poprawić jakość snu. Główna różnica między nimi polega na tym, że w otulaczu dziecko ma zawinięte zarówno ręce, jak i nogi, a w śpiworku ręce pozostają swobodne. Sprawdź, jakie są rodzaje śpiworów do spania dla niemowlaka i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Otulacze a śpiworki dla niemowląt – podobieństwa i różnice

Zastanawiasz się, czym różni się otulacz od śpiworka? Otulacz to rozwiązanie przeznaczone dla najmłodszych dzieci – można je stosować przez pierwsze 3 miesiące życia dziecka. Najprościej porównać je do kokona, bowiem unieruchamia zarówno ręce, jak i nogi dziecka. Ciasno zawinięty otulacz dla noworodka stwarza warunki podobne do tych, które panowały w brzuchu mamy. Z kolei śpiworek można porównać do sporej kamizelki. W odróżnieniu od otulacza zapewnia dziecku więcej swobody. Ręce dziecka są w nim zwykle odsłonięte, dzięki czemu może nimi bez problemu poruszać. Można też kupić śpiworek z rękawami – zwykle doczepianymi. Dół śpiworka jest zaszyty, okrywa on dziecko do wysokości klatki piersiowej. Śpiworki do spania dla niemowląt są polecane wtedy, gdy dziecko osiągnie wagę ponad 4 kg. Wtedy jego główka jest na tyle duża, że nie zsunie się do środka śpiworka [1, 2]. Na tym właśnie polega główna różnica między otulaczem a śpiworem. A w czym akcesoria te są do siebie podobne? Oba rozwiązania poza głównym zadaniem, jakim jest zapewnienie okrycia podczas snu czy spaceru, pełnią też kilka innych funkcji – skutecznie uspokajają i chronią dziecko przed wybudzeniem [1].

Rodzaje otulaczy i śpiworów dla niemowlaka

Jakie są rodzaje otulaczy dla noworodka? Te podstawowe mają kształt dużej, kwadratowej chusty, którą składa się w odpowiedni sposób. W zależności od materiału i jego grubości taki model może służyć później jako lekki kocyk lub kołderka na lato dla dziecka, chusta osłaniająca podczas karmienia piersią czy prześcieradło do łóżeczka [3]. W sprzedaży można także spotkać otulacze wyposażone w system zapinania. Te gotowe kokony mogą być zapinane na rzepy, zatrzaski czy zamki błyskawiczne. To wygodne rozwiązanie, które pozwala na szybki dostęp do dziecka, np. kiedy potrzebna jest zmiana pieluchy [2]. W przypadku śpiworków można wybierać spośród kilku rodzajów. W sprzedaży są m.in. śpiwór zimowy dla niemowlaka, który ma specjalny ocieplany wkład, letni śpiwór dla niemowlaka, śpiwór do wózka, śpiworek do snu dla niemowląt, a także modele do fotelika [4].

Śpiwór dla niemowlaka – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybór śpiwora dla niemowlaka to nie lada wyzwanie. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • kształt – śpiworek powinien zwężać się ku górze, dół powinien być szerszy, tak aby dziecko mogło swobodnie ruszać nóżkami; otwory na główkę i rączki powinny być na tyle duże, aby nie uwierać dziecka, a z drugiej strony na tyle dopasowane, aby dziecko nie zsunęło się do środka razem z główką. Można kupić śpiworki dla niemowląt z rękawami i bez rękawów, a nawet z kapturem;
  • grubość – śpiworki do spania są dostępne w różnym stopniu izolacji termicznej; im cieplej jest w pomieszczeniu, tym niższy powinien być wskaźnik TOG, czyli miara przenikalności termicznej tekstyliów stworzona przez The Shirley Institute Manchester.
    Najcieńsze śpiworki mają wskaźnik 0,5 TOG i sprawdzą się na upalne i letnie dni. Poleca się je dla temperatury otoczenia 24℃.  Grubość 1,0 TOG sprawdza się późną wiosną i na początku lata, gdy temperatura wynosi 22–23℃.  Grubość 2,0 TOG jest odpowiednia dla temperatury 20–22℃. Grubość 2,5 TOG jest polecana dla temperatury 17–21℃. Najgrubsze śpiworki mają grubości 3,5 TOG i nadają się na zimę lub do bardzo chłodnych pomieszczeń z temperaturą poniżej 16℃;
  • materiał – najlepsze są śpiworki dla niemowlaka wyprodukowane z tkanin naturalnych, które zapewniają optymalną temperaturę ciała i nie podrażniają delikatnej skóry maluszka. Polecane są zwłaszcza: bambus, bawełna i muślin;
  • bezpieczeństwo, zabezpieczenia, zapinanie – najczęściej spotykane są śpiworki zapinane na napy, zamek błyskawiczny lub suwak, dobrze jeśli są rozpinane na całej długości – zapięcie może znajdować się od boku lub z przodu i powinno być od góry zabezpieczone specjalną osłonką, w przeciwnym razie mogłoby zranić dziecko;
  • pranie – śpiwór dla niemowlaka można bez problemu prać w pralce mechanicznej. Przy zakupie warto zdecydować się na model wykonany z materiału wysokiej jakości, który nie skurczy się i nie zmechaci po kilku praniach. Szczegółowe informacje o tym, jak prać śpiworek, są dołączone są do każdego modelu, wystarczy stosować się do zaleceń producenta, aby cieszyć się jego dobrym wyglądem;
  • rozmiar – śpiwór dla niemowlaka na zimę czy lato powinien mieć rozmiar dostosowany do wielkości dziecka, najczęściej spotyka się rozmiarówki: 0–6 miesięcy, 6–18 miesięcy, 18–36 miesięcy,
  • kolor – w sprzedaży dostępny jest niezwykle szeroki wybór śpiworów dla niemowląt pod względem wersji kolorystycznych i wzorów, dzięki temu bez trudu można go dopasować do swojego gustu oraz pozostałych elementów dziecięcej wyprawki [4, 5].
  1. Otulacze dla niemowląt – komfortowy sen dziecka, [online] https://www.bialymotylek.pl/otulacze-dla-niemowlat-komfortowy-sen-dziecka-pm-29.html (dostęp: 07.09.2022).
  2. Poduszka, kołderka, rożek, otulacz a może śpiworek? Co dla noworodka?, [online] https://www.sosrodzice.pl/poduszka-kolderka-rozek-otulacz-a-moze-spiworek-co-dla-noworodka/2/ (dostęp: 07.09.2022).
  3. Otulacze dla niemowląt, [online] https://tinystar.pl/otulcze-dla-niemowlat (dostęp: 07.09.2022).
  4. Śpiworek dla niemowlaka, jaki wybrać?, [online] https://www.calydlamamy.pl/blog/spiworek-dla-niemowlaka-jaki-wybrac/#Rodzaje_spiworkow (dostęp: 07.09.2022).
  5. Jaki śpiworek dla niemowlaka wybrać?, [online] https://tinystar.pl/jaki-spiworek-dla-niemowlaka-wybrac (dostęp: 07.09.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.