W czym i jak prać dziecięce ubranka? Zobacz, na co zwrócić uwagę

pranie dzieciecych ubrań

ednym z elementów procesu pielęgnacji małego dziecka jest dbanie o czystość jego ubrań. Wiele świeżo upieczonych ma wątpliwości, jak postępować z praniem dziecięcych ubranek. Dlatego postaramy się podpowiedzieć, w czym i jak prać dziecięce ubranka.

Pranie dziecięcych ubranek w zwykłym proszku

Mamy nierzadko zadają sobie pytanie, czy można prać dziecięce ubranka w proszku do prania, z którego korzysta reszta rodziny. Odpowiedź brzmi: nie. W składzie zwykłego proszku do prania znajdują się detergenty, które mogą się okazać niebezpieczne dla wrażliwej dziecięcej skóry. Pranie dziecięcych ubranek w zwykłym proszku grozi podrażnieniem skóry u dziecka. Tradycyjne środki do prania można stosować po ukończeniu przez dziecko 3 lat, a w przypadku dzieci z alergią najlepszym rozwiązaniem będą środki piorące przeznaczone dla alergików – hipoalergiczne, które znacznie zmniejszają ryzyko reakcji alergicznych [1].

Jaki proszek do prania dziecięcych ubranek?

Zatem w czym prać dziecięce ubranka? Najlepszym rozwiązaniem są specjalne proszki do prania ubranek dziecięcych o delikatnym składzie, w którym nie ma lub jest znacznie ograniczona ilość składników uczulających i drażniących skórę. Takie środki piorące można bez obaw stosować od pierwszych dni życia. Z łatwością odnajdziesz je na sklepowych półkach. Na ich opakowaniu znajduje się oznaczenie mówiące o przeznaczeniu dla dzieci – atest, certyfikat lub opinię jednostki naukowej zajmującej się oceną bezpieczeństwa ich stosowania. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zaleceń dotyczących porcji proszku, bowiem nawet ten przeznaczony dla dzieci w za dużej ilości wiąże się z ryzykiem podrażnienia dziecięcej skóry. Użyty w nadmiarze będzie bardzo trudny do wyeliminowania nawet przy kilkukrotnym cyklu płukania [1]. Możesz też sięgnąć po ekologiczne środki do prania, pamiętając jednak o tych samych zasadach co przy innych środkach.

Jak prać dziecięce ubranka?

Zacznijmy od tego, w ilu stopniach prać dziecięce ubranka? Najlepiej ustawić program pralki na 60℃, a w przypadku bielizny pościelowej nawet na 90℃. Dlatego też wybierając odzież czy akcesoria tekstylne dla dziecka postaw na naturalne materiały i jasne kolory, które lepiej znoszą wysokie temperatury. Kolejna kwestia to płukanie. Bardzo ważne, aby ubranka dziecięce zostały wypłukane dwa lub trzy razy. W ten sposób usunie się wszelkie pozostałości po środkach piorących. Po wysuszeniu prania nie zapomnij o prasowaniu. Na początkowym etapie życia (przez pierwsze 3 miesiące) wszelkie materiały, z którymi dziecko ma kontakt, powinny zostać wyprasowane. W ten sposób po pierwsze zlikwiduje się drobnoustroje, które mogły zanieczyścić pranie w czasie suszenia, a po drugie ubranka, pościel, czy pielucha staną się przyjemniejsze w dotyku. Jeśli dziecko przejawia objawy alergii, prasowanie wszystkich materiałów zaleca się nawet po ukończeniu przez nie 3 miesięcy [1, 2]. Pamiętaj też, aby nie łączyć w praniu ubranek dziecięcych i pozostałych członków rodziny, nawet jeśli miałby zostać wyprane w proszkach i płynach do prania dziecięcych ubranek. Dodatkowo prania wymagają zarówno nowe, jak i używane ubranka dla dzieci – od znajomych czy punktów z odzieżą używaną [2].

Ręczne pranie dziecięcych ubranek. Czy to dobry pomysł?

Nie zaleca się ręcznego prania dziecięcych ubranek. Dlaczego? Argumentów przemawiających na korzyść prania w pralce jest kilka:

  • Piorąc ręcznie, nie zapewni się tak dokładnego płukania jak z użyciem pralki automatycznej. Konieczne byłoby wielokrotne zmienianie wody.
  • Piorąc ręcznie, proszek i płyn do prania dziecięcych ubranek dodaje się „na oko”. Nie sposób określić dokładnej miary, jak to ma miejsce przy korzystaniu z pralki automatycznej. Producenci pralek podają zalecenia co do ilości wymaganych środków piorących. Z drugiej stronie na opakowanych tych środków znajdują się wskazówki odnośnie do ich stosowania z przeznaczeniem pralki, a nie miski z wodą do prania ręcznego.
  • Piorąc dziecięce ubranka ręcznie, nie uda się stosować do zaleceń odnoszących się do sposobu ich pielęgnacji, które są zamieszczone na metce. W przypadku dziecięcej odzieży czy akcesoriów tekstylnych w przeważającej większości podane jest pranie w pralce [1, 2].
  1. E. Kamińska, Bezpieczne pranie – proszki do prania ubranek dziecięcych, [online] https://epozytywnaopinia.pl/bezpieczne-pranie-proszki-do-prania-ubranek-dzieciecych/ (dostęp: 01.10.2022).
  2. E. Kamińska, Jak przygotować ubranka na przyjście dziecka? [online] https://epozytywnaopinia.pl/jak-przygotowac-ubranka-na-przyjscie-dziecka/ (dostęp: 01.10.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.