Trzydniówka (rumień nagły) u dziecka

trzydniowka

Trzydniówka to choroba wirusowa, której głównym objawem jest gorączka oraz wysypka na ciele. Nagle występująca gorączka bez innych objawów u dzieci jest zazwyczaj powodem niepokoju rodziców. Dopiero po kilku dniach gorączka ustępuje i pojawia się wysypka na całym ciele. Jak pomóc dziecku? Kiedy udać się do lekarza?

Co to jest rumień?

Rumień nagły jest zakaźną chorobą wirusową, która dotyczy głównie małych dzieci do 3 roku życia. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a źródłem najczęściej jest zakażone dziecko (także z przebiegiem bezobjawowym) [1]. Choroba jest wywoływana przez kilka rodzajów wirusów, dlatego jej przechorowanie nie daje trwałej odporności. Na szczęście jest ona łagodna i nie powoduje powikłań.

Rumień nagły (trzydniówka, choroba szósta) – objawy

Głównym objawem klasycznej postaci tzw. gorączki trzydniowej, czyli trzydniówki u dzieci, jest nagle występująca wysoka temperatura ciała (do 40℃) [2], która wbrew nazwie może trwać nawet do 5 dni. Tak wysoka gorączka u dziecka może spowodować u niego drgawki gorączkowe, które wyglądają niepokojąco, ale zazwyczaj nie są groźne. Niemniej jednak, jeżeli wystąpią one po raz pierwszy w życiu dziecka, należy udać się z nim do lekarza. Gorączce towarzyszy zazwyczaj gorsze samopoczucie malucha. Po okresie gorączki następuje gwałtowny spadek temperatury ciała do prawidłowych wartości i pojawia się tzw. wysypka rumieniowa, czyli bladoróżowa, drobnoplamkowa, krótkotrwała wysypka [2] na całym ciele (może to być również pęcherzykowa lub plamisto-grudkowa wysypka). Choć może ona obejmować całe ciało, zwykle jest najbardziej nasilona na klatce piersiowej oraz na plecach dziecka. Wysypka nie powoduje świądu [1]. Podczas fazy gorączki u dziecka może pojawić się biegunka, nie powinny natomiast wystąpić wymioty.

Rumień zakaźny – jak leczyć?

Wysoka gorączka sprawia, że dziecko jest senne, apatyczne, niechętnie spożywa pokarmy czy przyjmuje płyny. W takiej sytuacji przede wszystkim należy obniżyć temperaturę ciała, podając leki przeciwgorączkowe – ibuprofen (lek o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym) maksymalnie trzy razy w ciągu doby, co około 8 godzin, w dawce 5-10 mg/kg masy ciała jednorazowo lub paracetamol (lek o działaniu przeciwgorączkowym oraz przeciwbólowym), maksymalnie cztery razy w ciągu doby, co około 6 godzin, w dawce 10-15 mg/kg masy ciała jednorazowo. Oba leki można podawać naprzemiennie, jeśli podanie jednego z nich nie obniża znacząco gorączki. Po podaniu leków i obniżeniu temperatury ciała dziecko zazwyczaj zachowuje się, jakby było zdrowe.

Podczas gorączki może pojawić się biegunka. Małe dzieci bardzo szybko tracą płyny, dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco je uzupełniać. Bardzo pomocne mogą okazać się doustne płyny nawadniające, które chociaż niezbyt smaczne, zawierają w składzie elektrolity i dzięki temu wchłaniają się z przewodu pokarmowego dużo lepiej niż woda i inne płyny.

Chociaż podczas fazy gorączki zazwyczaj nie występują dodatkowe objawy, u części dzieci może pojawić się katar, co jest typowym objawem infekcji wirusowej.

Pojawiająca się w przebiegu choroby wysypka nie wymaga specjalnego leczenia ‒ wystarczające jest zwyczajne dbanie o higienę. Do tego czasu gorączka powinna ustąpić. Jeśli jednak w czasie trwania wysypki podwyższona temperatura ciała nadal się utrzymuje, należy udać się do lekarza.

Wysypka na ciele – trzydniówka czy różyczka?

Zazwyczaj rozpoznanie trzydniówki nie wymaga dodatkowych badań, ponieważ wywiad i objawy kliniczne są dosyć jednoznaczne. Rodzice często pytają, czy to na pewno nie jest różyczka. Przy różyczce występują dodatkowe objawy – np. ból gardła, ból mięśni, a sama wysypka jest grudkowa, zlewająca się i występuje jednocześnie z gorączką. Na szczęście dzięki szczepieniom różyczka występuje obecnie dość rzadko [4].

Rumień nagły – kiedy udać się do lekarza?

Trzydniówka jest łagodną chorobą, która nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Jednak występowanie wysokiej gorączki może doprowadzić do objawów, z którymi ciężko sobie poradzić w domu. Niepokojąca powinna być odmowa przyjmowania płynów przez dziecko, brak reakcji na leki przeciwgorączkowe (podane w odpowiedniej dawce), występowanie po raz pierwszy drgawek gorączkowych oraz utrzymywanie się wysokiej gorączki i wysypki jednocześnie. W takiej sytuacji należy udać się na wizytę do pediatry.

  1. B. Tarnowska, Rumień nagły (trzydniówka, gorączka trzydniowa, choroba szósta), [online] https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/rumien-nagly-trzydniowka-goraczka-trzydniowa-choroba-szosta,7091,n,192 (dostęp: 14.02.2022).
  2. L. Szenborn, Gorączka trzydniowa (rumień nagły, tzw. szósta choroba), [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/72251,goraczka-trzydniowa-rumien-nagly-tzw-szosta-choroba (dostęp: 14.02.2022).
  3. H. Szajewska, Biegunka ostra, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra (dostęp: 14.02.2022).
  4. B. Milewska-Bobula, B. Lipka, Różyczka, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/67591,rozyczka

Paula Kośla, lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie rezydentka w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracuje na Oddziale Obserwacyjno-Izolacyjnym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, a także w placówkach POZ. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu pediatrii. W swojej praktyce koncentruje się wyłącznie na metodach leczenia o naukowo potwierdzonej skuteczności. Prywatnie jest mamą 5-letniej Oli i 2-letniego Mikołaja.
Ibum Forte to zawiesina doustna z ibuprofenem – substancją z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wskazania do stosowania:
  • stany gorączkowe różnego pochodzenia między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego,
  • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: - bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), - bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, - bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), - bóle na skutek urazów tkanek miękkich, - bóle pooperacyjne, - bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
Od 3. miesiąca życia. U niemowląt poniżej 6 miesiąca życia lek stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Paracetamol Hasco, zawiesina doustna jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym przeznaczonym do stosowania u niemowląt i dzieci. Stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany. Wskazaniami do stosowania leku są:
  • gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu),
  • dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy),
  • objawy gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.
Od pierwszych dni życia. 5 ml zawiesiny zawiera 240 mg paracetamolu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.