Jak odróżnić skazę białkową od trądziku niemowlęcego? Kiedy pojawia się skaza białkowa u niemowląt?

alergie

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa ‒ jak odróżnić te dwie przypadłości? Mimo że obie dają zmiany skórne, to skaza białkowa u dzieci powoduje również dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Sprawdź najważniejsze informacje o tych chorobach i jak wygląda porównanie towarzyszących im objawów ‒ w ten sposób będziesz mogła bez trudu je od siebie odróżnić.

Co to jest trądzik niemowlęcy?

Odpowiedzmy najpierw na pytanie „kiedy się pojawia trądzik niemowlęcy?”. Przypadłość ta rozwija się w pierwszych miesiącach życia i dotyczy około 20% dzieci. Częściej stwierdza się trądzik niemowlęcy u chłopców. Przyczyna jego powstawania nie została do końca wyjaśniona. Przypuszcza się, że mogą go powodować pochodzące od mamy androgeny, czyli hormony płciowe, które podczas ciąży były przekazywane przez łożysko do płodu. Hormony te utrzymują się we krwi dziecka przez jakiś czas po porodzie. Konsekwencją może być wzmożone wydzielanie sebum, czyli łoju, przez gruczoły łojowe, co sprzyja ich zatykaniu i pojawianiu się zmian skórnych. Trądzik niemowlęcy może być również spowodowany przegrzewaniem malucha [1, 2]. Przegrzanie powoduje też potówki u niemowlaka ‒ niewielkie wykwity pęcherzykowe. Nie powinno się ich mylić ze zmianami skórnymi występującymi w trądziku.

Leczenie trądziku niemowlęcego zazwyczaj nie jest konieczne. Przypadłość ta często ustępuje samoistnie. W przypadku gdy zmiany skórne nie znikają w ciągu kilku dni, dochodzi do ich zaostrzenia bądź też choroba pojawiła się w późniejszych miesiącach życia, wskazana jest wizyta u lekarza. Z uwagi na to, że nie wiadomo, co powoduje trądzik niemowlęcy, nie istnieje konkretny sposób postępowania. Zastanawiasz się zatem, jak leczyć trądzik niemowlęcy? Przede wszystkim zaleca się używanie do kąpieli emolientów, które działają na skórę regenerująco, nawilżająco i ochronnie. Na ciało można aplikować kremy przeznaczone dla najmłodszych. Ważne, by nie dopuszczać do przepocenia malucha. Nie powinno się stosować zwykłego mydła, gdyż powoduje ono wysuszenie wrażliwej skóry dziecka [1, 2].

Co to jest skaza białkowa u niemowląt?

Skaza białkowa u dzieci to rodzaj alergii pokarmowej, w której alergenem jest mleko krowie i jego przetwory. Białkowa alergia pokarmowa może zniknąć samoistnie około 2‒3 roku życia, czasem jednak pozostaje na całe życie. Najlepszym sposobem zwalczania jej objawów jest usunięcie czynnika alergicznego z diety dziecka. Skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią będzie się wiązała z koniecznością usunięcia nabiału również z diety matki [3]. Ważna jest też pielęgnacja objawów skórnych w skazie białkowej. Postępuje się w tym przypadku podobnie jak przy trądziku.

Zastanawiasz się, kiedy się pojawia skaza białkowa u niemowląt? Przyczyną jej powstania jest niepożądana reakcja układu immunologicznego. Większe ryzyko rozwoju dotyczy dzieci z obciążonym wywiadem rodzinnym [4]. Choroba jest rozpoznawana głównie na podstawie testów alergicznych.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa ‒ objawy

Skoro już wiesz, jakie może być podłoże trądziku i skazy białkowej u dziecka oraz jak wygląda postępowanie w tych przypadłościach, porównamy towarzyszące im dolegliwości.

Jak wygląda trądzik niemowlęcy? Pojawiają się głównie zamknięte białe zaskórniki, rzadko otwarte, czarne zaskórniki. Sporadycznie rozwijają się wykwity grudkowe i krosty. Trądzik niemowlęcy lokalizuje się głównie na twarzy, szyi, czole. Zastanawiasz się, ile trwa trądzik niemowlęcy? Objawy mogą się utrzymywać od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy [1, 2]. To, kiedy znika trądzik niemowlęcy, jest kwestią dość indywidualną.

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej? Skaza białkowa u niemowlaka daje objawy skórne w postaci drobnych czerwonych krostek, a czasem też błyszczących, łuszczących się płatów. Zmiany lokalizują się głównie na policzkach, szyi, brzuchu, na łokciach, w zgięciach kolan czy okolicach uszu. Skóra staje się sucha, swędząca i zaczerwieniona. W odróżnieniu od trądziku niemowlęcego skaza białkowa u dzieci powoduje biegunki, wzdęcia, kolki, wymioty, ulewanie, zaparcia [5]. Objawy skazy białkowej u niemowląt nasilają się po zjedzeniu nabiału.

[1] Trądzik noworodkowy i niemowlęcy, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/74472,tradzik-noworodkowy-i-niemowlecy (dostęp: 15.03.2022).
[2] Ile trwa trądzik niemowlęcy? Leczenie, objawy. Kompletny poradnik, [online] https://pokonactradzik.pl/rodzaje-tradziku/tradzik-niemowlecy-a-skaza-bialkowa-czym-smarowac/ukme_vzph (dostęp: 19.02.2022).
[3] P. Góra, A. Skop-Lewandowska, Jaki termin jest prawidłowy „skaza białkowa” czy „alergia na pokarmy” – oraz co to oznacza?, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2011, t. 92, nr 4, s. 701–704.
[4] P. Jakimik, Skaza białkowa u niemowląt – poznaj przyczyny, objawy i jak wygląda leczenie, [online] https://www.nowafarmacja.pl/blog/skaza-bialkowa-u-niemowlat-poznaj-przyczyny-objawy-i-jak-wyglada-leczenie (dostęp: 19.02.2022).
[5] Skaza białkowa, czyli alergia pokarmowa u niemowląt, [online] https://gemini.pl/poradnik/dziecko/skaza-bialkowa-czyli-alergia-u-niemowlat/ (dostęp: 19.02.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.
Calcium Hasco Allergy to syrop bez sztucznych barwników i substancji smakowych, zawierający sole wapnia. Wskazania do stosowania:
  • profilaktyka i uzupełnianie niedoboru wapnia w organizmie np. w okresie ciąży lub laktacji
  • leczeniu osteoporozy,
  • wspomagające leczenie objawów alergii.
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 115,6 mg jonów wapnia/5 ml.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Syrop o smaku bananowym, zawierający sole wapnia. Wskazaniami do zastosowania syropu są:
  • profilaktyka i uzupełnianie niedoboru wapnia w organizmie np. w okresie ciąży lub laktacji
  • leczeniu osteoporozy,
  • wspomagające leczenie objawów alergii.
Zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 115,6 mg jonów wapnia/5 ml.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.