Sprawdzone sposoby na relaks z maluchem. Techniki i sposoby relaksacji dla dzieci

Relaks z maluchem

Relaksacja dla dzieci obejmuje wiele metod – od muzykoterapii i ćwiczeń oddechowych po jogę, a nawet trening autogenny. Wiele z nich możesz stosować już od 2 roku życia. Poznaj 3 przykładowe techniki relaksacji dla dzieci i dowiedz się, kiedy i dlaczego warto z nich korzystać.

Metody relaksacji dla dzieci – dlaczego warto je stosować?

Regularnie odbywane relaksacje dla dzieci niosą za sobą wiele korzyści dla zdrowia psychofizycznego malucha. Przyczyniają się do redukcji fizjologicznego podniecenia organizmu, powodując uczucie uspokojenia i dobrego samopoczucia, rozwijają zdolności proprioreceptywne (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała) zwiększając świadomość przestrzennego schematu ciała, a także dobroczynnie wpływają na łagodzenie dolegliwości stresopochodnych, takich jak zaburzenia snu i apetytu czy zmiany zachowania. Relaksacja dla dzieci jest ważna w każdym wieku. Wystarczy, że dopasujesz techniki do stopnia rozwoju malucha [1, 2]. Wśród najbardziej powszechnych i jednocześnie polecanych przez specjalistów są takie relaksacje dla dzieci jak:

  • trening autogenny,
  • bajki i czytanki,
  • muzykoterapia,
  • masaż relaksacyjny,
  • joga,
  • medytacje,
  • techniki sprzężone (łączone).

Aby Twoje dziecko w pełni czerpało korzyści płynące z metod relaksacyjnych, Ty jako rodzic i jego mentor powinnaś pierwsza nauczyć się konstruktywnego odprężenia i poznać polecane ​​techniki odpoczynku dla mamy [1].

Relaksacja Jacobsona dla dzieci

Jest to tzw. neuromięśniowy trening autogenny, którego istotą jest świadome podporządkowywanie pracy narządów własnego ciała poprzez bierną sugestię. Relaksacja dla dzieci tego typu obejmuje odczuwanie ociężałości i ciepła, regulację czynności pracy serca, kontrolę oddechu i trening jamy brzusznej [1]. Relaksacja dla dzieci wg Jacobsona pierwotnie jest przeznaczona dla dorosłych, ale na potrzeby najmłodszych została zmodyfikowana przez B. Kajkę. Podczas sesji maluchy wykonują określone ruchy rękami, nogami, tułowiem i głową na zasadzie silnego napinania i rozluźniania mięśni podczas leżenia swobodnie na plecach na dywanie lub macie. Metoda sprawdza się w domu, ale może też służyć jako relaksacja dla dzieci w przedszkolu. Oto przykładowe ćwiczenia relaksacyjne na ręce, które możesz zaproponować dziecku. Podpowiadaj mu:

  • Zegnij prawe ramię tak, aby napiąć biceps. Jesteś bardzo silny, napinaj ciągle mocno. Teraz czujesz się słaby, połóż rękę na dywan, nie masz siły jej podnieść.
  • Zrób to samo z lewą ręką.
  • Zaciśnij prawą dłoń w pięść, znów czujesz wielką siłę, dłoń dodatkowo wgniataj w dywan. Rozluźnij się, czujesz teraz ulgę i lekkość dłoni.
  • Zrób to samo lewą dłonią [3, 4].

Relaksacja dla dzieci – muzyka relaksacyjna dla noworodka, niemowlęcia i większego dziecka

Muzyka relaksacyjna, która ułatwi maluchowi osiągnąć wyciszenie i odprężenie, powinna mieć spokojny, niezbyt skomplikowany charakter. Wskazana jest muzyka instrumentalna, ale rodzaj dźwięków możesz dobierać i zmieniać stosownie do wieku i upodobań dziecka. Dla noworodków i niemowląt dobre są dźwięki szumiące lub delikatnie dudniące, a dla starszych dzieci – odgłosy natury [2, 5].

Muzyka relaksacyjna dla dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, powinna trwać nie dłużej niż 5–6 minut. Podczas sesji relaksacyjnej poleć dziecku, aby się położyło, a następnie odtwórz wybrany fragment niezbyt głośno. Możesz też wykorzystać cichą muzykę jako podkład do opowiadania bajek. Nie usypiaj jednak dziecka, włączając mu muzykę do snu. Psychologowie odradzają taką praktykę, ponieważ muzyka płynąca w tle angażuje mózg, zamiast go wyciszać.

Muzyka relaksacyjna dla dzieci i młodzieży może też służyć jako tło do ćwiczeń ruchowych, np. jogi. Może wówczas stymulować do przetwarzania dźwięków, będąc urozmaiceniem asanów oddechowych, lub pobudzać do fantazjowania w temacie pozycji [1].

Relaksacja dla dzieci – opowiadania i bajki odprężające

Czytanie lub opowiadanie tzw. bajek terapeutycznych to dobra relaksacja dla dzieci przed snem. Ich wybór nie może być jednak przypadkowy. Musisz sięgać po odpowiednie historie i przedstawiać je we właściwy sposób. Tekst do relaksacji dla dzieci powinien być spokojny, wzbudzający skojarzenia z odprężeniem, nakłaniający do odpoczynku. ​Bajka dla dzieci może się rozpoczynać np. od słów: jest piękny, bezchmurny i słoneczny dzień. Stoisz na łące i patrzysz w górę. Dostrzegasz szybującego beztrosko ptaka. Mrużysz oczy i pragniesz wzbić się w niebo, aby mu towarzyszyć. Rozkładasz ręce i czujesz miły wiatr. Ziemia osuwa ci się spod nóg i doświadczasz błogiego lotu. Czujesz spokój. Oddychasz głęboko, wdech… wydech… itp. [2].

Pamiętaj, że możesz wybierać różne metody i zmieniać je. Obserwuj dziecko. Wybierzcie taką metodę, którą obydwoje polubicie i która przyniesie najlepsze efekty.

  1. E. Konieczka, Techniki relaksacyjne jako działania wspomagające rozwój dziecka, [online] https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Nauczyciel_i_Szkola/Nauczyciel_i_Szkola-r2003-t3_4_(20_21)/Nauczyciel_i_Szkola-r2003-t3_4_(20_21)-s267-280/Nauczyciel_i_Szkola-r2003-t3_4_(20_21)-s267-280.pdf (dostęp: 28.07.2022).
  2. Relaksacja dla dzieci, [online] http://mzppp.kielce.eu/admin/zal/Relaksacja%20dla%20dzieci.pdf (dostęp: 28.07.2022).
  3. P. Zieliński, Relaksacja w teorii i praktyce pedagogicznej, [online] https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/3911/P.%20Zielinski,%20Relaksacja%20w%20teorii%20i%20praktyce%20pedagogicznej.pdf?sequence=1&isAllowed=y, s. 262–265 (dostęp: 28.07.2022).
  4. A. Pałac-Nożewska, Techniki relaksacyjne jako jedna z form wspomagania terapii logopedycznej, [online] https://cloud5.edupage.org/cloud/Techniki_relaksacyjne_jako_jedna_z_form_wspomagania_terapii_logopedycznej.pdf?z%3AEaPNQQO4J2YOgNcJIrgRd9tEZqqwzZGBCbIe%2BVPMEGZ9qfNmj5kgzaIzGrHZoDfO (dostęp: 28.07.2022).
  5. M. Jędrzejczak-Propok, Muzykoterapia dziecięca, [online] https://docplayer.pl/5620863-Muzykoterapia-dziecieca.html (dostęp: 28.07.2022).

Agata Oleszkiewicz, fizjoterapeuta

Absolwentka Fizjoterapii na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, kobietami w ciąży oraz osobami starszymi oraz z. Układa programy ćwiczeń usprawniających i relaksacyjnych dla przyszłych mam, odpowiednie na każdy trymestr ciąży. Pomaga również kobietom w okresie połogu i późniejszym w bezpiecznym odzyskaniu formy i radzeniu sobie z dolegliwościami pociążowymi. Specjalizuje się także w terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych. Nieustannie rozwija swoją wiedzę w zakresie oligofrenopedagogiki. Prywatnie jest mamą 3-letniej córki.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.