Dziecko rodzi się z silną potrzebą ssania. Spełnia ją, ssąc pierś. Wówczas nawiązuje też relację z mamą i stabilizuje proces laktacji, czyli produkcji pokarmu. Ssanie zapewnia poczucie bezpieczeństwa i ćwiczy aparat mowy. Smoczek to w pewnym sensie substytut piersi. Sprawdź, jakie są rodzaje smoczków, a także kiedy i jak długo można z niego skorzystać.
Zdania na temat przydatności smoczków dla dzieci są podzielone. Bez względu na to, czy jesteś zwolenniczką czy przeciwniczką smoczków, pamiętaj, że są one zamiennikiem piersi, nigdy odwrotnie. To pierś powinna spełniać dziecięcą potrzebę ssania. Specjaliści są zdania, aby nie podawać smoczka dziecku, jeśli nie ma takiej konieczności. Nie powinien on znaleźć się w buzi dziecka przed ukończeniem 4. tygodnia, a jeśli już konieczne jest korzystanie z tego substytutu matczynej piersi, to najlepiej po ustabilizowaniu się laktacji (około 8 tygodni po porodzie). Co więcej, smoczka nie podaje się dziecku, które ma problemy ze ssaniem i przy bolesnym karmieniu [1].
Kiedy samo karmienie piersią nie zaspokaja potrzeby ssania i dziecko potrzebuje więcej stymulacji oraz odwrażliwiania buzi, wówczas można podać mu smoczek. Z pewnością jest on lepszy od kciuka – w mniejszym stopniu odkształca buzię, można go zabrać w dowolnym momencie i wysterylizować. Sprawdź, na czym polega sterylizacja smoczka. Dodatkowo dziecko jest o wiele trudniej odzwyczaić od kciuka niż od smoczka. Smoczek można podać dziecku, które dużo płacze (jeśli go to uspokaja), a także przed zasypianiem, bowiem doskonale wycisza, a także zmniejsza ryzyko zespołu śmierci łóżeczkowej [2, 3, 4].
Smoczek mądrze używany może nieco odciążyć mamę, o ile:
Fizjologiczny odruch ssania powinien zanikać między 1. a 2. rokiem życia dziecka. Dlatego też rodzice powinni zaprzestać stosowania smoczka do uspokojenia dziecka najpóźniej do 18. miesiąca życia. Tzw. ssanie pustego smoczka to rodzaj parafunkcji, która wiąże się z ryzykiem wad zgryzu i późniejszego stosowania aparatów ortodontycznych. Może prowadzić do zahamowania wzrastania wyrostków zębodołowych i rozwoju zaburzeń zgryzu. Wady zgryzu od smoczka to m.in. zwężenie szczęk, tyłozgryz, tyłożuchwie, zgryz otwarty przedni, wychylenie lub wysunięcie zębów sieczny górnych. Dodatkowo predysponuje do ssania palca lub przedmiotów w późniejszym okresie życia [5].
Smoczek poza wspomnianymi wadami zgryzu może powodować szereg innych nieprawidłowości. Podawanie dziecku smoczka w pierwszych tygodniach życia może wpływać na laktację, powodując niedobory mleka. Zdarza się, że smoczek jest wykorzystywany do zastępowania karmień. W ten sposób można doprowadzić do zaburzeń przybierania dziecka na wadze i jego nieprawidłowego rozwoju. Okazuje się, że maluch ssący smoczek, który spożywa już stałe pokarmy, szybciej rezygnuje z piersi, bowiem zaspokaja przez niego swoją potrzebę ssania. Częste korzystanie ze smoczka wpływa na sposób ssania i może prowadzić do uszkodzeń i zranień brodawki przy karmieniu piersią. Zdarza się, że dzieci korzystające ze smoczka mają skłonność do nawracających infekcji grzybiczych w ustach i infekcji ucha. Co więcej, długotrwałe ssanie smoczka może prowadzić do próchnicy i wad wymowy oraz sprzyjać rozwojowi alergii [1]. Bardzo wczesne podanie smoczka lateksowego może powodować alergie na ten materiał. Obecnie najczęściej spotyka się smoczki silikonowe [2].
Nawet najlepsze smoczki należy stosować w odpowiedni sposób, aby nie stanowiły dla dziecka niebezpieczeństwa. Smoczek:
Jeśli ze względów medycznych karmienie piersią okazuje się niemożliwe, konieczne jest wprowadzenie innego sposobu podawania dziecku jedzenia i wybór smoczka do butelki. Nie sposób jednoznacznie określić, który jest najlepszy. To kwestia indywidualna, ważne jednak, aby kształt smoczka i jego budowa zapewniały swobodne oddychanie i połykanie oraz nie zaburzały odruchu ssania. Optymalny smoczek do butelki to ten, którego zastosowanie umożliwia ssanie z podobną jakością jak podczas podania piersi. Zatem smoczek:
Przy wyborze najlepszego smoczka dla dziecka warto poradzić się specjalisty – pediatry lub położnej.
Na rynku istnieje ogromny wybór smoczków. Najważniejsze, aby spełniał on wymogi ortodontyczne. W Polsce tzw. smoczki ortodontyczne mają certyfikat PTO (Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego) [8]. Smoczek powinien być w rozmiarze odpowiednim do wieku dziecka. Są smoczki dla wcześniaka – rozmiar w zależności od tego, w którym tygodniu nastąpił poród. Smoczek dla noworodka donoszonego wybiera się z kategorii 0–3 miesiące, a dla niemowląt z jeszcze innej grupy rozmiarowej [9].
W zależności od materiału, z jakiego powstał smoczek, wyróżnia się:
Osobnym rodzajem smoczka jest smoczek do podawania leków – stosowany w wieku niemowlęcym, gdy trudno jest podać dziecku odpowiednią dawkę leku. Należy go stosować wyłącznie w celu aplikacji leków i regularnie wymieniać.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.