Piłeczki sensoryczne dla niemowląt i dzieci. W czym pomagają akcesoria fizjoterapeutyczne dla dzieci?

piłeczki sensoryczne

Zmysł dotyku odgrywa istotną rolę w procesie rozwoju już od pierwszych dni życia dziecka. Brak odpowiedniej stymulacji zwiększa ryzyko pojawienia się różnorodnych zaburzeń rozwojowych. W ramach profilaktyki i leczenia możesz stosować akcesoria fizjoterapeutyczne, takie jak piłeczki sensoryczne.

Co to są piłeczki sensoryczne?

Piłeczki sensoryczne to wielofunkcyjne akcesoria do stymulacji dotykowej. Możesz je znać pod nazwą „jeżyk” ze względu na charakterystyczne wypustki różnej grubości, długości i elastyczności rozmieszczone na ich powierzchni. Piłeczki sensoryczne stanowią cenne akcesoria fizjoterapeutyczne do ćwiczeń manualnych, gimnastyki korekcyjnej, treningów funkcjonalnych oraz punktowego masażu ciała. Praca z nimi stanowi ważny element rehabilitacji wielu chorób, między innymi na tle neurologicznym, bo piłeczki sensoryczne wpływają dobroczynnie na zdolności koordynacji ruchowej i regulacji napięcia mięśniowego. Co więcej, te akcesoria fizjoterapeutyczne nie tylko sprawdzają się w leczeniu, ale mogą też stanowić ciekawą alternatywę dla zwykłych piłek do zabawy w domu, przedszkolu, klubie malucha czy żłobku. Piłeczki sensoryczne dla dzieci są dostępne w wielu rozmiarach, wariantach kolorystycznych i wariacjach wypustek. Od malutkich mieszczących się w dłoni maluszka, po duże – wielkości piłki plażowej [1, 2].

Jak działają piłeczki sensoryczne dla niemowląt i dzieci?

Przede wszystkim piłeczki stymulują zmysł dotyku. Wspomagają też rozwój motoryki małej, czyli zdolności ruchowych ręki. Co więcej, piłeczki sensoryczne do masażu oddziałują pobudzająco na strefy reflektoryczne (odruchowe, zwane też receptorami) skóry dłoni, stóp czy innych okolic ciała. Za sprawą wypustek i odpowiedniej siły nacisku wpływają stymulująco na lokalne krążenie krwi oraz napięcie mięśniowo – powięziowe [1, 2]. Jeżyk pobudza receptory czuciowe, a wrażenia, jakich doświadcza użytkownik, przypominają akupresurę. Piłeczki sensoryczne do masażu sprawdzają się przed snem. Możesz tym sposobem poprawić komfort fizyczny i psychiczny dziecka. Do zabiegu nie musisz stosować oliwki. W ramach stymulacji pozwól maluchowi także na samodzielną zabawę z piłeczkami. Spontanicznie dotykane, ściskane, turlane, podrzucane, popychane, przytulane czy trzymane piłeczki sensoryczne dają dziecku możliwość odbierania bodźców z otoczenia oraz ich rozumienia i porządkowania przez układ nerwowy. Takie doświadczenia pozwalają maluchowi poznawać i interpretować za pomocą zmysłów otaczający go świat. Brak odpowiedniej stymulacji sprzyja natomiast pojawieniu się różnorodnych problemów funkcjonowania dziecka [2, 3].

Od kiedy stosować piłeczki sensoryczne – wiek dziecka

Pierwsze lata życia są najbardziej znaczące dla prawidłowego rozwoju dziecka, a zmysł dotyku jest jednym z istotniejszych w procesach uczenia się. Od urodzenia do siódmego roku życia przypada okres najintensywniejszego postępu zdolności percepcyjnych, dlatego piłeczki sensoryczne możesz wprowadzić do codziennej zabawy w tym właśnie okresie. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie dzieci odczuwają w ten sam sposób bodźce dotykowe. Wybrane przez Ciebie piłeczki sensoryczne do masażu, ćwiczeń czy zabawy mogą nie odpowiadać preferencjom Twojego malucha z różnych powodów, ale nie zniechęcaj się! Czasem wystarczy tylko zmienić piłkę. Wybierz model innej wielkości lub elastyczności albo zaproponuj inną aktywność z jej udziałem. Jeśli maluch nadal oponuje, wróć do piłeczki za jakiś czas, daj mu czas na przyswojenie jej w swoim otoczeniu. Jeśli dziecko jest obciążone zaburzeniami integracji sensorycznej, piłeczki sensoryczne należy wprowadzić jak najszybciej. Małe dzieci są bardziej podatne na oddziaływania rehabilitacyjno-terapeutyczne ze względu na dużą plastyczność centralnego układu nerwowego. Wczesna stymulacja sprzyja spowolnieniu rozwoju wielu zaburzeń o postępującym przebiegu [4, 5].

  1. Piłka sensoryczna Thera-Band, [online] https://dlapacjenta.pl/pilka-sensoryczna-thera-band-srednica-23cm.pdf (dostęp: 30.08.2022).
  2. Piłeczki sensoryczne do ćwiczeń i masażu, [online] https://dlapacjenta.pl/barszcz-czerwony-ravix-z-wolicy-500ml-zgrzewka.pdf (dostęp: 30.08.2022).
  3. M. Jahn-Driwa, Ćwiczenia i zabawy z terapii integracji sensorycznej [online] https://pobierz.przedszkole-kielpino.pl/integracja_sensoryczna_cwiczenia.pdf (dostęp: 30.08.2022).
  4. M. Kowaluk-Romanek, A. Bieganowska, Wczesne wspomaganie dzieci o dysharmonijnym rozwoju psychomotorycznym, „Zeszyty Naukowe WSSP” 2013, s. 25–27.
  5. A. Mikler-Chwastek, Stymulacja rozwoju małego dziecka na gruncie domowym z uwzględnieniem preferencji dotykowych w kontekście Integracji Sensorycznej, [online] https://www.researchgate.net/publication/331682791_Stymulacja_rozwoju_malego_dziecka_na_gruncie_domowym_z_uwzglednieniem_preferencji_dotykowych_w_kontekscie_Integracji_Sensorycznej (dostęp: 30.08.2022).

Agata Oleszkiewicz, fizjoterapeuta

Absolwentka Fizjoterapii na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, kobietami w ciąży oraz osobami starszymi oraz z. Układa programy ćwiczeń usprawniających i relaksacyjnych dla przyszłych mam, odpowiednie na każdy trymestr ciąży. Pomaga również kobietom w okresie połogu i późniejszym w bezpiecznym odzyskaniu formy i radzeniu sobie z dolegliwościami pociążowymi. Specjalizuje się także w terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych. Nieustannie rozwija swoją wiedzę w zakresie oligofrenopedagogiki. Prywatnie jest mamą 3-letniej córki.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.