Kiedy iść z dzieckiem do dentysty? To pytanie nurtuje niejednego rodzica. Specjaliści twierdzą, że pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia, najlepiej po pojawieniu się pierwszego zęba. Sprawdź, na czym polega i jak przygotować do niej dziecko.
Zęby zaczynają się formować jeszcze w czasie życia płodowego, a wyrzynanie pierwszych mleczaków następuje zwykle między 4 a 6 miesiącem życia. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia. Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (AAPD) i Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) zalecają, aby pierwsza wizyta dziecka u stomatologa odbyła się w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych, ale nie później niż w wieku 12 miesięcy [1].
Niestety część rodziców odkłada w czasie pierwszą wizytę dziecka u dentysty do momentu pojawienia się jakichś zaburzeń i nieprawidłowości w jamie ustnej albo do czasu wyrośnięcia wszystkich zębów (czyli między 2 a 3 rokiem życia). W związku z tym w zaleceniach PTSD zaznaczono, aby ginekolodzy w czasie wizyt kobiet w trzecim trymestrze ciąży zwracali uwagę na konieczność odbycia pierwszej wizyty u stomatologa z dzieckiem w ciągu kilku miesięcy po jego urodzeniu. Zadaniem takim objęli również pediatrów, którzy podczas bilansów zdrowia powinni zachęcać rodziców do wizyty z dzieckiem u dentysty [2].
W przypadku pierwszej wizyty z dzieckiem u dentysty odbytej w zalecanym czasie trudno mówić o jakimkolwiek przygotowaniu. Tak małemu dziecku nie wytłumaczymy, dokąd i w jakim celu z nim idziemy. Ważne jest jednak odpowiednie zachowanie rodziców – nawet jeśli sami nie przepadają za gabinetem dentystycznym, nie powinni przenosić swoich negatywnych uczuć na dziecko. Warto zadbać o wygodne ubranie małego pacjenta, które w czasie wizyty będzie u rodzica na kolanach. Dobrze jest zabrać ze sobą akcesoria stosowane do dbania o higienę jamy ustnej dziecka i przygotować wykaz leków, jeśli jakieś przyjmuje.
Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty ma głównie na celu zapoznanie dziecka z otoczeniem gabinetu oraz rozmowę rodziców z dentystą. Lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia jamy ustnej ‒ dziąseł, zębów, wędzidełka wargowego i podjęzykowego. Kontrola stanu jamy ustnej trwa zaledwie kilkanaście sekund. Kolejnym krokiem wizyty jest instruktaż rodziców w kwestii dbania o jamę ustną dziecka ‒ jakiej pasty i szczoteczki używać, jak często przeprowadzać zabiegi higieniczne itp. Lekarz omawia zalecenia dietetyczno-żywieniowe, rozwiewa wątpliwości dotyczące kolejności wyrzynania zębów, profilaktyki próchnicy i wad zgryzu. Podczas pierwszej wizyty powinien zostać zademonstrowany sposób układania niemowlęcia w czasie zabiegów higienicznych. Na koniec zostaną zaplanowane kolejne wizyty stomatologiczne [3].
Dzieci już od najmłodszych lat powinny być pod stałą opieką stomatologiczną, ponieważ zdrowie zębów i całego narządu żucia warunkuje ogólne zdrowie dziecka [4]. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka. A jak często pojawiać się na kolejnych konsultacjach? Najlepiej odwiedzać gabinet dentystyczny co 3‒6 miesięcy bądź częściej, jeśli zaobserwuje się u dziecka niepokojące objawy, np. opóźnienia w wyrzynaniu się zębów, stan zapalny, białe lub ciemne plamy na szkliwie.
Systematyczne stawianie się z dzieckiem u dentysty jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia:
Autor: dr nauk o zdrowiu Olga Dąbska
Konsultacje merytoryczne: Lek. Agnieszka Widera
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.