Olejek rozmarynowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych. Powstaje z liści lub całych pędów rozmarynu. Ma szeroki zakres zastosowań. Poleca się go w aromaterapii na katar i przeziębienie. Olejek rozmarynowy na włosy i twarz również cieszy się dużym uznaniem. Sprawdź, jak powstaje i jak można go stosować.
Rozmaryn lekarski to gatunek krzewu, który w stanie dzikim porasta rejon Morza Śródziemnego, a jego uprawę prowadzi się w wielu krajach świata. Rozmaryn lekarski jest doceniany już od starożytności, a jednym ze sposobów jego wykorzystania jest olejek rozmarynowy. Wytwarza się go na drodze destylacji z parą wodną liści i całych pędów rośliny. W młodych liściach znajduje się około 1,5% olejku, w wysuszonych ‒ od 1% do 2,5%, a w zielu – od 0,4% do 2%.
A jak wygląda olejek rozmarynowy? Świeży jest bezbarwną lub lekko żółtawą cieczą. Z czasem jego kolor zmienia się na brązowy. W smaku jest ostry, gorzkawy, korzenny i chłodzący. Ma silny ziołowo-drzewny zapach, który jest podobny do zapachu kamfory [1].
Olejek rozmarynowy wykazuje liczne właściwości lecznicze, a to za sprawą jego bogatego składu. Zidentyfikowano w nim około 200 składników [1]. Jednymi z głównych są tzw. fenolowe diterpeny (np. karnozol, kwas karnozowy, kwas rozmarynowy), dzięki którym olejek rozmarynowy pomaga w zapobieganiu wrzodów żołądka i jelit. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwastmatyczne, diuretyczne, ochronne na komórki wątroby [2].
Na uwagę zasługują przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe właściwości olejku rozmarynowego. Jest on zdolny do hamowania wzrostu takich gatunków bakterii, jak np. Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa oraz grzybów Candida albicans i Microsporum gypseum [3].
Znajdujące się w olejku rozmarynowym flawonoidy mają właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, antyoksydacyjne i przeciwalergiczne. Olejek rozmarynowy za sprawą obecnego w nim kwasu rozmarynowego ma zdolność do wyłapywania wolnych rodników oraz hamowania ich toksycznego wpływu na DNA, białka i inne struktury [1].
Zawarte w nim fenole, flawonoidy, terpenoidy obniżają poziom glukozy we krwi, a tym samym pomagają kontrolować glikemię i zwiększają wychwyt glukozy w tkance mięśniowej [4].
Dowiedziono, że składniki olejku rozmarynowego wpływają korzystnie na metabolizm lipidów oraz poziom cholesterolu LDL, a także stężenie triglicerydów w surowicy [4].
Powszechne jest zastosowanie olejków eterycznych w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Olejek rozmarynowy na katar i kaszel jest tego doskonałym przykładem. Inne znane olejki na przeziębienie to olejek eukaliptusowy, sosnowy czy z drzewa herbacianego [5].
Olejek rozmarynowy można stosować na kilka sposobów:
Oprócz tego, że rozmarynowy olejek jest pomocny w przypadku wielu schorzeń, ma też szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wykorzystuje się go do produkcji perfum i kosmetyków. Olejek rozmarynowy nadaje połysk i lekko przyciemnia włosy [1]. Zapewnia skórze ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, działa na nią odżywczo, ściągająco, nawilżająco, tonizująco, regeneracyjnie [1]. Ponadto wspiera łagodzenie trądziku, egzemy i stanów zapalnych [7].
Autor: dr nauk o zdrowiu Olga Dąbska
Konsultacje merytoryczne: Lek. Agnieszka Widera
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.