Olejek rozmarynowy ‒ jak działa i wspiera przeziębienie

olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych. Powstaje z liści lub całych pędów rozmarynu. Ma szeroki zakres zastosowań. Poleca się go w aromaterapii na katar i przeziębienie. Olejek rozmarynowy na włosy i twarz również cieszy się dużym uznaniem. Sprawdź, jak powstaje i jak można go stosować.

Olejek rozmarynowy – krótka charakterystyka

Rozmaryn lekarski to gatunek krzewu, który w stanie dzikim porasta rejon Morza Śródziemnego, a jego uprawę prowadzi się w wielu krajach świata. Rozmaryn lekarski jest doceniany już od starożytności, a jednym ze sposobów jego wykorzystania jest olejek rozmarynowy. Wytwarza się go na drodze destylacji z parą wodną liści i całych pędów rośliny. W młodych liściach znajduje się około 1,5% olejku, w wysuszonych ‒ od 1% do 2,5%, a w zielu – od 0,4% do 2%.

A jak wygląda olejek rozmarynowy? Świeży jest bezbarwną lub lekko żółtawą cieczą. Z czasem jego kolor zmienia się na brązowy. W smaku jest ostry, gorzkawy, korzenny i chłodzący. Ma silny ziołowo-drzewny zapach, który jest podobny do zapachu kamfory [1].

Olejek rozmarynowy – właściwości, działanie, zastosowanie

Olejek rozmarynowy wykazuje liczne właściwości lecznicze, a to za sprawą jego bogatego składu. Zidentyfikowano w nim około 200 składników [1]. Jednymi z głównych są tzw. fenolowe diterpeny (np. karnozol, kwas karnozowy, kwas rozmarynowy), dzięki którym olejek rozmarynowy pomaga w zapobieganiu wrzodów żołądka i jelit. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwastmatyczne, diuretyczne, ochronne na komórki wątroby [2].

Na uwagę zasługują przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe właściwości olejku rozmarynowego. Jest on zdolny do hamowania wzrostu takich gatunków bakterii, jak np. Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa oraz grzybów Candida albicans i Microsporum gypseum [3].

Znajdujące się w olejku rozmarynowym flawonoidy mają właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, antyoksydacyjne i przeciwalergiczne. Olejek rozmarynowy za sprawą obecnego w nim kwasu rozmarynowego ma zdolność do wyłapywania wolnych rodników oraz hamowania ich toksycznego wpływu na DNA, białka i inne struktury [1].

Zawarte w nim fenole, flawonoidy, terpenoidy obniżają poziom glukozy we krwi, a tym samym pomagają kontrolować glikemię i zwiększają wychwyt glukozy w tkance mięśniowej [4].

Dowiedziono, że składniki olejku rozmarynowego wpływają korzystnie na metabolizm lipidów oraz poziom cholesterolu LDL, a także stężenie triglicerydów w surowicy [4].

Powszechne jest zastosowanie olejków eterycznych w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Olejek rozmarynowy na katar i kaszel jest tego doskonałym przykładem. Inne znane olejki na przeziębienie to olejek eukaliptusowy, sosnowy czy z drzewa herbacianego [5].

Jak można stosować olejek rozmarynowy?

Olejek rozmarynowy można stosować na kilka sposobów:

  • olejek rozmarynowy do picia ‒ kilka kropel na łyżce miodu lub cukru,
  • olejek rozmarynowy na twarz, ciało i włosy – jako składnik kosmetyków i domowych maseczek,
  • olejek do inhalacji ‒ dodanie do ciepłej wody około 5 kropli olejku, a następnie wdychanie unoszących się oparów,
  • masaż – kilka kropel olejku eterycznego rozcieńcza się w neutralnym oleju roślinnym, np. migdałowym, jojoba, z wiesiołka [6],
  • nawilżacz powietrza dostosowany do rozpylania wody z olejkiem,
  • kominek do aromaterapii,
  • kąpiel ‒ do pełnej wanny wody o temperaturze do 38℃ należy dodać 10–15 kropli olejku,
  • plasterek i maść z olejkiem rozmarynowym,
  • nebulizator dostosowany do olejków eterycznych.

Olejek rozmarynowy dla urody

Oprócz tego, że rozmarynowy olejek jest pomocny w przypadku wielu schorzeń, ma też szerokie zastosowanie w kosmetologii. Wykorzystuje się go do produkcji perfum i kosmetyków. Olejek rozmarynowy nadaje połysk i lekko przyciemnia włosy [1]. Zapewnia skórze ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, działa na nią odżywczo, ściągająco, nawilżająco, tonizująco, regeneracyjnie [1]. Ponadto wspiera łagodzenie trądziku, egzemy i stanów zapalnych [7].

  1. K. Nowak, M. Jaworska, J. Ogonowski, Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne, „Chemik” 2013, t. 67, nr 2, s. 11‒13.
  2. A. Kędzia, A. W. Kędzia, J. Wiśniewska, Przeciwbakteryjne działanie olejku rozmarynowego (Oleum Rosmarini) na bakterie beztlenowe, „Postępy Fitoterapii” 2018, t. 19, nr 2, s. 98‒105.
  3. K. Kowalska, A. Olejnik, Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym, „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 2, s. 114‒122, [online] http://www.czytelniamedyczna.pl/3548,rozmaryn-roslina-zielarska-o-potencjale-terapeutycznym.html (dostęp: 16.03.2022).
  4. K. Pawłowska, K.Janda, K. Jakubczyk, Properties and use of rosemary (Rosmarinus officinalis L.), “Pomeranian Journal of Life Sciences” 2020; t. 66, nr 3, s. 76-82.
  5. M. Kucharska, J. A. Szymańska, W. Wesołowski i wsp., Porównanie składu chemicznego wybranych olejków eterycznych stosowanych w chorobach układu oddechowego, “Medycyna Pracy” 2018, t. 69, nr 2, s. 167–178. Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Rola aromaterapii w medycynie, „Family Medicine & Primary Care Review” 2014, t. 16, nr 4, s. 387–391.
  6. E. Drelich, Olejek rozmarynowy (z rozmarynu) ‒ właściwości i zastosowanie, [online] https://www.izielnik.pl/blog/olejek-rozmarynowy-z-rozmarynu-wlasciwosci-i-zastosowanie (dostęp: 09.02.2022).

Autor: dr nauk o zdrowiu Olga Dąbska
Konsultacje merytoryczne: Lek. Agnieszka Widera

Depulol to żel zalecany pomocniczo w chorobach związanych z przeziębieniem, z towarzyszącym utrudnieniem odkrztuszania i kaszlem. Depulol jest lekiem stosowanym tradycyjnie i jego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 100 g żelu zawiera 5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku rozmarynowego oraz 6 g balsamu peruwiańskiego.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.