Olejek eukaliptusowy w walce z przeziębieniem i nie tylko ‒ poznaj jego dobroczynne działanie

olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest znany z leczenia zakażeń dróg oddechowych ‒ grypy, zapalenia zatok obocznych nosa, krtani i gardła czy przeziębienia. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Olejek eukaliptusowy ma liczne właściwości prozdrowotne, dzięki czemu jest używany w m.in. dermatologii, stomatologii czy reumatologii.

Olejek eukaliptusowy – krótka charakterystyka

Eukaliptus to drzewo naturalnie porastające tereny Australii i Tasmanii. Obecnie jego uprawy można spotkać w obszarach strefy umiarkowanej i podzwrotnikowej. Roślina ta jest szeroko wykorzystywana np. jako materiał budowlany, karma dla zwierząt oraz w lecznictwie. Dobroczynne działanie na organizm wykazuje olejek eukaliptusowy pozyskiwany z liści i świeżych wierzchołków gałęzi. Powstaje on na drodze destylacji z parą wodną. Jest bezbarwny i ma charakterystyczny intensywny zapach [1].

Olejek eukaliptusowy na katar i przeziębienie

Olejki eteryczne na przeziębienie to jedno z wielu ich zastosowań. Do aromaterapii na katar zaleca się olejek sosnowy, rozmarynowy, z drzewa herbacianego i olejek eukaliptusowy [2]. Ten ostatni z uwagi na działanie przeciwzapalne stosuje się pomocniczo w leczeniu zapalenia zatok obocznych nosa, krtani, gardła, grypy i przeziębienia. Zmniejsza wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i pomaga w upłynnianiu wydzieliny oskrzelowej, powodując jej rozrzedzenie, a przez to ułatwiając odkrztuszanie i oddychanie [1]. Jeśli szukasz sposobu, jak rozrzedzić katar u dziecka, to wypróbuj olejek eukaliptusowy do inhalacji.

Olejek eukaliptusowy wzmaga czynność wydzielniczą dróg oddechowych i w konsekwencji przyczynia się do przywrócenia prawidłowych czynności wyścielającego je nabłonka. Dodatkowo zwiększa aktywność fagocytów i podnosi liczbę makrofagów [1]. Są to tzw. komórki żerne, których zadaniem jest pochłanianie i niszczenie komórek zmienionych chorobowo i obumierających, a także drobnoustrojów i mikroorganizmów [3].

Olejek eukaliptusowy ‒ zastosowanie i działanie

Na pomocy w zwalczaniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych nie kończy się działanie lecznicze olejku eukaliptusowego. Z uwagi na zawartość fenoli (rodzaj związków organicznych) stanowi on dobry środek antyseptyczny służący do oczyszczania skóry z mikroorganizmów. Wchodzi w skład m.in. wyrobów perfumeryjnych, takich jak wody kolońskie dla mężczyzn do codziennej pielęgnacji [4], a także preparatów do codziennej higieny jamy ustnej ‒ płynów do płukania i past do szczotkowania zębów [1]. Środki te zapewniają ochronę przeciwbakteryjną, która zapobiega rozwojowi infekcji i zakażeń.

Olejek eukaliptusowy znalazł zastosowanie w dermatologii – wspomaga leczenie trądziku oraz łagodzi objawy reumatyzmu i artretyzmu. Znane są przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości olejku eukaliptusowego. Wiele badań wskazuje też na jego działanie przeciwgrzybicze, zwłaszcza wobec grzybów drożdżopodobnych i pleśniowych. Dzięki temu może wspomóc leczenie nierzadko atakujących organizm kandydoz, czyli infekcji grzybiczych wywołanych przez grzyby z gatunku Candida [5].

Olejek eukaliptusowy dla dzieci – kiedy może być używany?

Olejek eukaliptusowy w czystej postaci nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3. roku życia [6]. Może powodować problemy z oddychaniem i alergie kontaktowe. Jego spożycie może powodować nudności, biegunki i zaburzać metabolizm leków [7].

Jak stosować olejek eukaliptusowy?

Preparaty zawierające olejek eukaliptusowy stosuje się zewnętrznie i wewnętrznie. Najczęściej używa się olejku eukaliptusowego do inhalatora. Metoda wziewna zmniejsza przekrwienie tkanek wewnętrznych, a tym samym poprawia komfort i daje uczucie ulgi w chorobach dróg oddechowych. Przy przeziębieniu można używać olejku po rozrzedzeniu z olejem roślinnym do masażu ciała oraz na skórę w okolicy nozdrzy, skroni i klatki piersiowej. Olejek eukaliptusowy można stosować w nawilżaczach powietrza, kominkach do aromaterapii, dodawać do kąpieli, sporządzić płukankę do ust (kilka kropli olejku dodać do szklanki z ciepłą wodą) lub używać gotowych produktów, które mają go w składzie ‒ np. sztyftu do nosa czy plastrów naklejanych na ubranie lub pościel [8].

  1. A. Kędzia, B. Kochańska, A. Kusiak i wsp., Ocena działania olejku eukaliptusowego na bakterie tlenowe, „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 4, s. 187‒191.
  2. M. Marszałek, Aromaterapia na przeziębienie i grypę ‒ jak działają olejki eteryczne, [online] https://apteline.pl/artykuly/aromaterapia-na-przeziebienie-i-grype-jak-dzialaja-olejki-eteryczne (dostęp: 10.02.2022).
  3. P. Podwysocki, Makrofagi: funkcje w organizmie, [online] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-odpornosciowy/makrofagi-funkcje-w-organizmie-aa-tnEb-aB9h-u7wU.html (dostęp: 10.02.2022).
  4. A. Kizior, J. J. Panek, A. Jezierska, Olejki eteryczne. Opis wybranych składników w oparciu o metody modelowania molekularnego, „Aesthetic Cosmetology and Medicine” 2020, t. 6, nr 9, s. 501‒508.
  5. A. Kędzia, M. Ziółkowska-Klinkosz, B. Kochańska i wsp., Aktywność przeciwgrzybicza olejku eukaliptusowego (Oleum eucalypti), „Postępy Fitoterapii” 2014, 2, s. 63‒66.
  6. K. Hubicz, Olejek eukaliptusowy: właściwości i zastosowanie olejku eukaliptusowego, [online] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/olejek-eukaliptusowy-wlasciwosci-i-zastosowanie-olejku-z-eukaliptusa-aa-83tU-2grk-zLXd.html (dostęp: 10.02.2022).
  7. K. Stępniewska, Uwaga! Podajemy je dzieciom, a mogą działać jak trucizna!, [online] https://mamotoja.pl/olejki-eteryczne-moga-byc-bardzo-szkodliwe-dla-dzieci,aktualnosci-artykul,21242,r1p1.html (dostęp: 10.02.2022).
  8. A. Krakowska, Olejki eteryczne na katar u dzieci, [online] https://wylecz.to/na-zatoki/olejki-eteryczne-dla-dzieci/ (dostęp: 10.02.2022).

Autor: dr nauk o zdrowiu Olga Dąbska
Konsultacje merytoryczne: Lek. Agnieszka Widera

Depulol to żel zalecany pomocniczo w chorobach związanych z przeziębieniem, z towarzyszącym utrudnieniem odkrztuszania i kaszlem. Depulol jest lekiem stosowanym tradycyjnie i jego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 100 g żelu zawiera 5 g olejku eukaliptusowego, 5 g olejku rozmarynowego oraz 6 g balsamu peruwiańskiego.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.