Odparzenia u niemowląt to stosunkowo często występujący problem. Ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim kontakt wrażliwej skóry dziecka z moczem lub kałem. Sprawdź, gdzie najczęściej lokalizują się te zmiany skórne, w jaki sposób ograniczyć ryzyko ich powstania i co stosować na odparzenia u dzieci.
Odparzenia skóry u niemowląt to jedne z częściej występujących problemów dermatologicznych. Delikatna i wrażliwa skóra małych dzieci jest w sposób szczególny narażona na ich powstanie. Jest ona 5–10 razy cieńsza od skóry osób dorosłych, przez co jest znacznie bardziej sucha i wrażliwa. Znajduje się w niej mniej włókien kolagenowych i elastynowych, które uczestniczą w procesach regeneracyjnych, a dzięki zdolności do wiązania wody zapewniają odpowiednie nawodnienie skóry. Naskórek, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, słabo przylega do znajdującej się pod nim skóry właściwej, przez co łatwiej ulega uszkodzeniom. W składzie płaszcza hydrolipidowego dominuje cholesterol, przez co gorzej wiąże on wodę w skórze, a w efekcie szybciej dochodzi do jej przesuszania. Wszystko to sprawia, że ma ona większą podatność na urazy i zmiany dermatologiczne, takie właśnie jak odparzenia [1].
W sposób szczególny powstawaniu odparzeń u noworodka i niemowlaka sprzyja częsty kontakt skóry z moczem lub kałem. Powstały podczas ich rozkładu przez bakterie amoniak ma silnie drażniący wpływ na skórę. Poza tym skóra małych dzieci z uwagi na pH zbliżone do neutralnego wykazuje słabszą ochronę przed mikroorganizmami i jest bardziej podatna na infekcje czy zakażenia. Zatem główną przyczyną odparzeń skóry u maluchów jest zbyt rzadkie zmienianie mokrych pieluch. Problem odparzeń nasila się przy rzadkich kupkach, których w okresie noworodkowym jest bardzo dużo, oraz przy biegunce, która w przypadku maluchów nie należy do rzadkości. Połączenie następujących czynników stwarza idealne warunki do odparzeń u niemowląt i szybkiego namnażania się bakterii:
Podczas odparzeń u noworodków i niemowląt naskórek zaognia się, staje się czerwony i piecze. Rozwija się stan zapalny, obrzęk, w cięższych przypadkach mogą się pojawić pęcherze i nadżerki. W przypadku zmian przewlekłych może występować złuszczanie naskórka i lichenifikacja, czyli pogrubienie i szorstkość skóry [3]. Odparzenie sprawia dzieciom duży dyskomfort, powoduje ból i pieczenie, dlatego też jednymi z pierwszych jego objawów mogą być niepokój i rozdrażnienie.
Odparzenia pupy są najczęściej spotykane u maluchów. Zmianie może ulec skóra w okolicy odbytu i/lub okolic intymnych. Istnieje ryzyko powstania odparzenia w pachwinie u niemowląt, a także odparzenia w innych załamaniach i fałdkach na jego ciele, z uwagi na występowanie w nich wymienionych wyżej czynników sprzyjających rozwojowi stanu zapalnego.
Zastanawiasz się, co stosować na odparzenia u noworodka i niemowlaka? Oto kilka wskazówek, które zmniejszą ryzyko ich powstania, a jeśli już dojdzie do odparzenia skóry u niemowlaka, pomogą w jego łagodzeniu.
Autor: Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu
Konsultacje: Agnieszka Widera, lekarz
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.