Odczulanie dzieci – jakie są rodzaje i kiedy można je przeprowadzić?

odczulanie

Odczulanie dzieci to inaczej immunoterapia alergenowa. Procedura ta wpływa na przebieg alergii IgE-zależnych, powodując ich stopniowe wygasanie. Sprawdź, jakie są rodzaje metod odczulania u dzieci i czy można je stosować u wszystkich maluchów?

Na czym polega odczulanie u dzieci?

Odczulanie dzieci to jedyny przyczynowy sposób leczenia chorób alergicznych zależnych od przeciwciał klasy IgE. Metoda ta prowadzi do zmiany ich naturalnego przebiegu, a dokładnie do:

  • złagodzenia towarzyszących im objawów,
  • zmniejszenia dawek leków stosowanych w leczeniu objawowym,
  • zahamowania postępu choroby od łagodniejszych do ciężkich postaci (np. z alergicznego nieżytu nosa do astmy atopowej),
  • poprawy ogólnej jakości życia,
  • przeciwdziałania nabywaniu nadwrażliwości układu odpornościowego na nowe alergeny [1].

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia odczulania u dzieci są alergie wziewne, które są jednymi z częściej występujących w populacji pediatrycznej. Skuteczność immunoterapii w przypadku jadu owadów wynosi około 99%, w alergii na pyłki roślin – około 90%, a roztoczy kurzu domowego – 80% [2].

Odczulanie dzieci – w jakim wieku można je przeprowadzić? Maluchy w walce z alergią

Immunoterapię alergenową można przeprowadzić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pacjenci pediatryczni są nawet lepszymi kandydatami do odczulania głównie z uwagi na:

  • z reguły krótki wywiad chorobowy, który nie przekracza kilku lat,
  • mniejszy stopień niepożądanych zmian w organizmie zachodzących na skutek przewlekłego stanu zapalnego [1].

Zastanawiasz się, od jakiego wieku można wykonać odczulanie dzieci? Procedura ta nie jest przeprowadzana u dzieci młodszych niż 2 lata. Względnym przeciwwskazaniem jest wiek poniżej 5 r.ż. [1].

Poznaj kryteria odczulania u dzieci

Odczulanie przeprowadza się u dzieci spełniających:

kryteria kliniczne:

  • okresowy/przewlekły alergiczny nieżyt nosa o umiarkowanym/ciężkim nasileniu,
  • alergiczny nieżyt nosa i spojówek,
  • dobrze kontrolowana astma atopowa epizodyczna/przewlekła o lekkim/umiarkowanym nasileniu,
  • alergia na jady owadów błonkoskrzydłych,

kryteria immunologiczne:

  • podłoże alergii zależne od IgE potwierdzone dodatnim wynikiem testów skórnych lub na podstawie obecności swoistych przeciwciał klasy IgE we krwi,
  • uczulenie na alergeny powietrznopochodne, w tym pyłki traw, żyta, drzew wczesnych (leszczyna, olcha) i późnych (brzoza), chwastów (bylica, babka pospolita); wykonywane jest też odczulanie dziecka z alergią na roztocza kurzu domowego (Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae), rzadziej podejmuje się immunoterapię przy alergii na zarodniki grzybów pleśniowych i alergeny zwierzęce,
  • potwierdzenie istotnego klinicznie uczulenia – ekspozycja na czynnik alergiczny wywołuje u dziecka objawy kliniczne.

Odczulania dziecka nie można wykonać, nawet jeśli spełnia kryteria, ale występują u niego określone przeciwwskazania do leczenia – jednym z nich jest wiek [1, 3]. Względnym przeciwwskazaniem do immunoterapii u dzieci jest jednonarządowa dobrze kontrolowana choroba autoimmunologiczna, jak np. cukrzyca typu 1. Kolejne przeciwwskazania stanowią brak związku między narażeniem na alergen a pojawieniem się objawów klinicznych oraz ujemny wynik testów na występowanie swoistych przeciwciał IgE [1].

Jak wygląda odczulanie u dzieci? Są dwie metody

Obecnie znane są dwie metody odczulania:

  • metoda podjęzykowa – przyjmowanie alergenu w postaci kropli lub tabletek pod język,
  • metoda podskórna – przyjmowanie alergenu w postaci zastrzyków podskórnych.

Szczepionki zawierające alergeny wziewne można podawać podskórnie lub podjęzykowo, a te zawierające jady owadów tylko podskórnie. Przy immunoterapii alergenami całorocznymi, kiedy po roku nie ma pożądanych rezultatów odczulania u dziecka, należy je zakończyć. Z kolei w przypadku alergii sezonowych ocenie podlega kilka sezonów pylenia. Aby osiągnąć pełny efekt terapeutyczny, odczulanie u dziecka musi być prowadzone przez średnio 3–5 lat [4].

  1. E. Cichocka-Jarosz, Zasady stosowania immunoterapii alergenowej u dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2019, nr 2, [online] https://podyplomie.pl/pediatria/32396,zasady-stosowania-immunoterapii-alergenowej-u-dzieci (dostęp: 26.05.2022).
  2. A. Kostecka, Odczulanie czas zacząć, [online] https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Odczulanie-czas-zaczac,32363.html (dostęp: 26.05.2022).
  3. G. Durska, Czy można odczulać dziecko?, [dostęp] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/101420,czy-mozna-odczulac-dziecko (dostęp: 26.05.2022).
  4. H. Mazurek, Immunoterapia alergenowa u dzieci, „Przegląd Alergologiczny” 2004, nr 1, s. 32–35.

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.
Calcium Hasco Allergy to syrop bez sztucznych barwników i substancji smakowych, zawierający sole wapnia. Wskazania do stosowania:
  • profilaktyka i uzupełnianie niedoboru wapnia w organizmie np. w okresie ciąży lub laktacji
  • leczeniu osteoporozy,
  • wspomagające leczenie objawów alergii.
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 115,6 mg jonów wapnia/5 ml.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.