Ząbkowanie – teraz nie przegapisz objawów miejscowych i ogólnych podczas wyrzynania zębów

Wyrzynanie się ząbków

Wyrzynanie zębów jest dla dziecka mocno uciążliwe. Ząbkowaniu mogą towarzyszyć rozmaite objawy – od tych typowych, jak np. rozpulchnienie dziąseł, po mniej charakterystyczne, jak katar czy biegunka. Sprawdź, na jakie oznaki ząbkowania warto się przygotować, by móc im szybko zaradzić.  

Jakie są objawy ząbkowania u niemowląt?

Jednym z największych wydarzeń w życiu niemowlaka jest pojawienie się pierwszego zęba. Wyrzynanie się zębów mlecznych może jednak poważnie niepokoić rodziców. Nie można w pełni przewidzieć, jak Twoje maleństwo zareaguje na ten proces, ale im więcej będziesz wiedzieć o objawach ząbkowania u dziecka i ich przyczynach, tym łatwiej Ci będzie pomóc mu w tym trudnym czasie. Pamiętaj, że symptomy towarzyszące ząbkowaniu dotykają wiele dzieci, jednak zakres dolegliwości jest różny. Z ząbkowaniem najczęściej kojarzone są objawy miejscowe, czyli zmiany w jamie ustnej, ale oprócz nich mogą też wystąpić mniej typowe objawy ogólne, wymagające wsparcia lub pomocy rodziców, a niekiedy nawet lekarza.

Początek ząbkowania. Jak wyglądają dziąsła niemowląt?

Dziąsła niemowlaka podczas ząbkowania zwykle obejmuje stan zapalny. Stają się wówczas zaczerwienione, rozpulchnione i obrzmiałe. Mogą boleć i swędzieć. Dziecko stara się złagodzić te dolegliwości, wkładając do buzi różne przedmioty lub rączki. Niestety znajdujące się na nich bakterie i wirusy mogą wywołać zakażenie. Wtedy zapaleniu dziąseł u dzieci przy ząbkowaniu towarzyszy ropienie mieszka zębowego. Rzadko pojawia się krwawienie z dziąseł.

U niektórych dzieci można zaobserwować sine dziąsła przy ząbkowaniu. Zasinienie błony śluzowej wiąże się z obecnością krwiaka, który może się rozwinąć w wyniku uszkodzenia ukrwionej błony śluzowej przez ostre brzegi zęba lub wkładane do buzi przedmioty. Krwiak na dziąśle przy ząbkowaniu znika samoistnie, kiedy pojawi się ząb [1].

Miejscowe objawy ząbkowania u niemowląt

Inne miejscowe objawy ząbkowania u dzieci to m.in.:

  • wzmożone ślinienie się,
  • wystawianie języka,
  • zmiany skórne ‒ łagodna wysypka wokół ust, na policzkach, brodzie i szyi związana z nadmiernym wypływaniem śliny, dlatego należy utrzymywać w suchości skórę twarzy i szyi dziecka,
  • pocieranie okolicy policzka.

Wkładanie rąk do ust też jest kojarzone z wyrzynaniem się zębów mlecznych, ale stanowi jednocześnie metodę poznawania świata i jest szczególnie intensywne między 6 a 9 miesiącem życia. Wkładanie rąk czy przedmiotów do ust stymuluje pracę gruczołów ślinowych i powoduje wzrost ilości wydzielanej śliny. Nie jest to jednak jedyny powód. W wieku około 3 miesięcy ma miejsce rozwój i powiększenie gruczołów ślinowych, przez co zwiększa się ilość wydzielanej śliny. Jednocześnie dziecko nie ma jeszcze w pełni ukształtowanych mechanizmów kontroli nerwowo-mięśniowej i nie połyka śliny [2]. Ślinienie się jest w związku z tym fizjologicznym zjawiskiem, które obserwuje się nawet do 18–24 miesiąca życia.

Ząbkowanie – objawy ogólne

Oprócz zmian w jamie ustnej podczas ząbkowania dziecko może mieć też dolegliwości ogólne. Zastanawiasz się, co to za objawy? Zalicza się do nich niepokój, problemy ze snem i zasypianiem, płaczliwość. Podczas ząbkowania mogą się rozwinąć infekcje uszu ‒ dziecko łapie się wówczas za uszy w wyniku pojawiającego się bólu. Może też pojawić się chrypka, kaszel czy wodnisty i bezbarwny katar przy ząbkowaniu [3]. Wspomniane objawy nie muszą jednak świadczyć o infekcji. Pamiętaj, że katar związany z przeziębieniem jest początkowo wodnisty, następnie robi się gęsty i spływa po tylnej ścianie gardła, a kiedy staje się żółty lub zielony, to znak, że doszło do infekcji bakteryjnej.

Gorączka przy ząbkowaniu jest bez wątpienia jednym z częściej obserwowanych objawów ogólnych. Jest ona związana z substancjami o działaniu prozapalnym, które wydzielają się z dziąsła uszkodzonego przez wysuwający się ząb. Podwyższona temperatura ciała jest reakcją obronną organizmu. Jeśli temperatura powyżej 38℃ utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem [4].

Brak apetytu przy ząbkowaniu i inne objawy ze strony układu pokarmowego

W czasie ząbkowania rodzice mogą zaobserwować nadmierne ulewanie lub spadek apetytu, a w związku z tym spadek masy ciała dziecka. Niemowlę często odmawia jedzenia z powodu bólu dziąseł [5]. Ząbkowaniu u dzieci mogą także towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego ‒ wymioty lub biegunki. Stolec przy ząbkowaniu ma kolor zielonkawy i jest śluzowaty [6]. Biegunka przy ząbkowaniu powinna zostać skonsultowana z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się kilka dni i towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości. Pamiętaj, że nadmierne wypróżnianie się dziecka grozi odwodnieniem i zaburzeniem równowagi elektrolitowej [7]. U niektórych dzieci pojawiają się zaparcia przy ząbkowaniu [1].

Bolesne ząbkowanie ‒ ile trwa?

Objawy ząbkowania u niemowlaka manifestują się najsilniej podczas wyrzynania siekaczy i pierwszych zębów trzonowych. Wydaje się, że są bardziej nasilone w przypadku jednoczesnego wyrzynania się kilku zębów. Objawy pojawiają się najczęściej się w ciągu 8-dniowego okna wyrzynania zęba, tzn. w ciągu 4 dni przed, w dniu i 3 dni po ukazaniu się zęba w jamie ustnej. Zastanawiasz się, czemu Twoje dziecko jest bardziej marudne wieczorem, kiedy ząbkuje? Ząbkowanie to proces o cyklu okołodobowym. Nasila się w późnych godzinach wieczornych ‒ między 22.00 a 24.00, a osłabia po północy.

[1] H. Boguszewska-Gutenbaum, J. Janicha, P. Sobiech i wsp., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, „Nowa Stomatologia” 2014, nr 3, s. 127‒130. 

[2] M. Szpringer-Nodzak, J. Janicha, T. Falkowski i wsp., Badania nad występowaniem objawów ogólnoustrojowych w przebiegu pierwszego ząbkowania u dzieci, „Czasopismo Stomatologiczne” 1990, t. XLIII, nr 3, s. 128‒133. 

[3] G.T. McIntyre, G.M. McIntyre, Teething troubles?, „British Dental Journal” 2002, t. 192, nr 5, s. 251‒255. 

[4] Gorączka u dziecka, gorączka u niemowlaka, [online] https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/goraczka-u-dziecka-goraczka-u-niemowlaka,2657,n,139 (dostęp: 21.02.2022). 

[5] Ząbkowanie a apetyt dziecka i karmienie piersią, [online] https://www.nowafarmacja.pl/blog/zabkowanie-a-apetyt-dziecka-i-karmienie-piersia (dostęp: 21.02.2022). 

[6] Kolor kupy niemowlaka – o czym świadczy zielona, żółta lub czarna kupka dziecka?, [online] https://www.heydoc.pl/s/article/Kolor-kupy-niemowlaka-o-czym-swiadczy-zielona-zolta-lub-czarna-kupka-dziecka (dostęp: 21.02.2022). 

[7] Biegunka przy ząbkowaniu, [online] https://www.wapteka.pl/blog/artykul/biegunka-przy-zabkowaniu  (dostęp: 21.02.2022). 

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Bobodent to żel z lidokainą, która działa miejscowo znieczulając i łagodząc dolegliwości bólowe:
  • przy ząbkowaniu oraz wyrzynaniu się zębów mądrości,
  • w przebiegu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.
Początek działania obserwuje się po 1-5 minutach, a efekt znieczulający utrzymuje się 15-30 minut. Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 100 gramów żelu zawiera 0,5 g lidokainy chlorowodorku jednowodnego.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.