Obcinanie paznokci u niemowlaka – podpowiadamy, jak to robić

obcinanie paznokci niemowlętom

Obcinanie paznokci malutkich paluszków niemowlęcia może wydać się skomplikowane, ale jest zabiegiem koniecznym z uwagi na ryzyko zadrapania sobie twarzy przez dziecko. Z czasem z pewnością nabierzesz wprawy i nie będzie Ci to sprawiało trudności. Podpowiadamy, kiedy obcinać paznokcie u niemowlaka. Dowiesz się też, w jaki sposób i czym obcinać paznokcie niemowlakowi.

Kiedy obciąć paznokcie niemowlakowi?

Zastanawiasz się, kiedy obcinać paznokcie u niemowlaka? Dzieci często przychodzą na świat z długimi paznokciami – rozwijają się one i rosną już w życiu płodowym. Pamiętaj jednak, aby nie obcinać ich podczas pobytu w szpitalu z uwagi na ryzyko zakażeń bakteryjnych. Możesz skrócić dziecku paznokcie po powrocie do domu – minimum po 3 dniach od opuszczenia szpitala. Zalecane jest obcinanie paznokci u rąk raz na tydzień, a u stóp – co około 2 tygodnie. Jednak tempo wzrostu płytki paznokcia jest indywidualne i jeżeli rosną szybciej, to należy robić to częściej. Utrzymywanie odpowiedniej długości płytki paznokciowej jest ważne z uwagi na zapobieganie gromadzeniu się pod paznokciami zanieczyszczeń i podrapaniu się malca. A o to nietrudno, bo dzieci mają cienkie i ostre paznokcie, a poza tym intensywnie ruszają rączkami – poznają w ten sposób otaczający je świat. Najlepszym momentem na obcinanie paznokci u niemowlaka jest czas po kąpieli – płytka paznokciowa jest miększa i łatwiej ją skrócić. Można też obcinać paznokcie wtedy, gdy dziecko śpi – jest mniej ruchliwe i łatwiej będzie Ci manewrować nożyczkami. Wykonując ten zabieg podczas snu, nie narażasz dziecka na stres. Obcinanie paznokci nie należy do lubianych przez maluchy czynności i zazwyczaj towarzyszy mu płacz i niepokój malca [1, 2, 3].

Obcinanie paznokci u niemowląt – jakie akcesoria wybrać?

Obcinanie paznokci u małych dzieci wymaga użycia odpowiednich akcesoriów. Najlepsze będą specjalne nożyczki do obcinania paznokci dla niemowląt z lekko zaokrąglonym czubkiem. Ich konstrukcja sprawia, że w razie szarpnięcia dłonią w nieodpowiednim momencie dziecko nie zostanie ukłute lub skaleczone. Jeśli do tego dojdzie, przemyj rankę solą fizjologiczną, przyłóż do niej jałowy wacik, delikatnie uciskając, aż krew zostanie zatamowana. Do obcinania możesz również użyć obcinacza dla dzieci. Jeśli nie wiesz, jakie akcesoria wybrać, postaw na zestawy do obcinania paznokci dla niemowląt. Znajdziesz w nich wszystko, co potrzebne. Pamiętaj o odkażeniu akcesoriów do obcinania paznokci u niemowlaka przed i po każdym użyciu [1, 2, 3].

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Zastanawiasz się, jak obcinać paznokcie u rąk niemowlakowi? Najlepiej robić to zgodnie z kształtem opuszków. Z kolei paznokcie u nóg niemowlaka powinno się obcinać na prosto. Pamiętaj jednak, aby ich nie obcinać zbyt krótko, wiąże się to bowiem z ryzykiem wrastającego paznokcia u niemowlaka [1, 4]. W sposób szczególny predysponuje do tego zbyt głębokie, zwłaszcza po bokach, wycinanie płytki paznokciowej. Wrośnięty paznokieć u niemowlaka tworzy swego rodzaju kieszonkę w wale paznokcia, w której będzie się gromadził brud i bakterie. Stan ten możesz podejrzewać, gdy okolica paznokcia jest zaczerwieniona i opuchnięta. Najlepiej udaj się z dzieckiem do pediatry. W łagodzeniu dolegliwości pomocne będą okłady z naparu z rumianku czy nagietka, natomiast w przypadku infekcji konieczny może się okazać antybiotyk, a w cięższych sytuacjach – interwencja chirurga i wycięcie chorego fragmentu płytki paznokciowej [5]. Pamiętaj, że nie wolno oskubywać paznokci, a tym bardziej obgryzać ich, co wiązałoby się z ryzykiem zakażenia.

  1. Poradnik świeżo upieczonych rodziców, [online] https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/sites/default/files/2021-10/poradnik-swiezo-upieczonych-rodzicow.pdf (dostęp: 29.09.2022).
  2. Jak obcinać paznokcie noworodka?, [online] https://niebieskiepudelko.pl/jak-obcinac-paznokcie-noworodka/ (dostęp: 29.09.2022).
  3. Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?, [online] https://www.rodzice.pl/jak-obcinac-paznokcie-u-noworodka-i-niemowlat/ (dostęp: 29.09.2022).
  4. M. Kotowski i wsp., Higiena uszu, noska i paznokci, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52306,higiena-uszu-noska-i-paznokci (dostęp: 29.09.2022).
  5. Wrastający paznokieć u dziecka, [online] https://www.rodzice.pl/wrastajacy-paznokiec-u-dziecka/ (dostęp: 29.09.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.