Niedobory witamin i mikroelementów w diecie dziecka – sprawdź jak uzupełniać brakujące składniki

witaminy w diecie dziecka

Pewnie nieraz słyszałeś o dodatkowej suplementacji witamin i składników mineralnych. Na co warto zwrócić uwagę? Czy witamina C dla dzieci jest konieczna i czy suplementacja witaminy D i K jest istotna od pierwszych dni życia? Przeczytaj i sprawdź, czy dbasz o odpowiedni rozwój swojego dziecka.

Witaminy i składniki mineralne w diecie dziecka

Witaminy i składniki mineralne są niezbędnymi składnikami codziennego pożywienia. Warunkują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu oraz odpowiadają za przebieg ważnych dla zdrowia i życia procesów przemiany materii. Jest to ważne zwłaszcza u dzieci, które intensywnie rosną i rozwijają się wyjątkowo dynamicznie. Wystarczającym źródłem witamin i składników mineralnych powinna być prawidłowa i urozmaicona dieta. Profilaktyczne stosowanie suplementacji witamin nie jest potrzebne z wyjątkiem witaminy D i K. Dziecko karmione piersią otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne w mleku mamy, ale trzeba pamiętać o suplementacji witaminą D i K. Dzieci karmione sztucznie spożywają mleko modyfikowane, które jest wzbogacone we wszystkie witaminy i składniki mineralne.

Co to znaczy prawidłowa i urozmaicona dieta? Powinna ona być dostosowana do wieku dziecka, bogata w owoce, warzywa i mięso pokarmy zawierające wszystkie niezbędne witaminy i mikroelementy. I tak:

  • W produktach zbożowych, owocach i warzywach są zawarte wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak: witaminy z grupy B, witamina C, biotyna, kwas foliowy.
  • W mięsie, jajach, rybach, orzechach i olejach znajdują się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A, D, E, i K.

Uzupełnianie witamin i składników mineralnych jest konieczne, gdy pojawiają się objawy niedoborów oraz gdy są stosowane niektóre diety wegańskie lub wegetariańskie. Decyzja o uzupełnianiu witamin i składników mineralnych należy oczywiście do lekarza [1].

Suplementacja witaminy D i K

Organizm człowieka czerpie witaminę D z diety, przez skórę i z preparatów witaminowych. Niedobór witaminy D skutkuje ujemnym bilansem wapniowym i zaburzeniami mineralizacji kości, czego konsekwencją u dzieci może być krzywica [2]. Zaleca się suplementację witaminy D u dzieci:

  • od pierwszego do szóstego miesiąca życia w dawce 400 j.m.,
  • od szóstego do dwunastego miesiąca życia w dawce 400-600 j.m. w zależności od zawartości witaminy D w diecie,
  • powyżej pierwszego roku życia w dawce 600–1000 j.m. w zależności od masy ciała i diety [3].

Zapotrzebowanie na witaminę K jest bardzo zróżnicowane i zależne od wieku, płci i stanu fizjologicznego. U niemowląt, które karmione są mlekiem matki występuje większe ryzyko wystąpienia choroby krwotocznej niż niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym. Dlaczego? Ze względu na małą zawartość witaminy K w mleku mamy i niewykształconą w pełni florę bakteryjną jelit, która odpowiada za przyswajanie witaminy K w organizmie. Zgodnie z najnowszymi i aktualnymi wskazaniami medycznymi zaleca się, aby noworodek otrzymał witaminę K w ciągu pierwszych 5 godzin życia. Podanie witaminy K domięśniowo jest skuteczniejsze niż doustnie [2].

Witamina B12 u dzieci

Niedobór witaminy B12 u dzieci występuje bardzo rzadko i stanowi zaledwie kilka procent przyczyn niedokrwistości. Źródłem witaminy B12 są mleko, jaja i mięso. Wchłanianie i dostępność tej witaminy jest zależne od sposobu przygotowania posiłku. W grupie ryzyka niedoboru witaminy B12 są dzieci na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. W przypadku niemowląt, które karmione są mlekiem matki jedynym źródłem tej witaminy jest pokarm matki. Zapasy zgromadzone podczas życia płodowego są magazynowane w wątrobie noworodków i wystarczają na 6–8 miesięcy [4].

Witamina C dla dzieci

Witamina C w sposób naturalny jest dostarczana do organizmu z pożywieniem – jej głównym źródłem są warzywa i owoce. Jeśli dziecko spożywa dużą ilość świeżych owoców i warzyw, nie powinno wykazywać objawów niedoboru witaminy C [2].

Fluor w diecie dziecka

Fluor jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego rozwoju zębów i kości. Znajduje się głównie w wodzie pitnej. Jego brak może powodować zaburzenia wzrostu, łamliwość kości czy problemy ze szkliwem nazębnym. Uwaga: podany w nadmiarze może być szkodliwy, więc należy go wprowadzać pod nadzorem lekarza. Zatrucie fluorem objawia się przez ograniczenie ruchliwości dziecka, nieprawidłowe uwapnienie kości i brunatne cętkowanie na zębach. Większość dzieci nie potrzebuje dodatkowego źródła fluoru w pierwszym roku życia. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, a stężenie fluoru w wodzie pitnej jest mniejsze niż 0,3 mg/l, skonsultuj się z lekarzem w sprawie dodatkowej suplementacji fluorem [5].

Inne witaminy oraz mikro- i makroelementy w diecie dziecka

Powszechne przekonanie o życiodajnej roli witamin i składników mineralnych sprawia, że coraz częściej rodzice sięgają po preparaty wielowitaminowe, aby zagwarantować swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Nie zapominajmy, że niedobór i nadmiar zwyczajnie szkodzi. Przede wszystkim należy zadbać o dobrze zbilansowany, wartościowy, ale i smaczny jadłospis dziecka ‒ nie musimy się wtedy martwić o niedobór witamin i składników mineralnych [5].

[1] J. Książyk, J. Szczapa, P. Sawiec, Witaminy w diecie dziecka, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52608,witaminy-w-diecie-dziecka (dostęp 13.02.2022).

[2] M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewska, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Warszawa 2020, s. 177–196.

[3] H. Weker, M. Barańska, Żywienie niemowląt i małych dzieci zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2004, s. 60–61.

[4] A. Pankiewicz i in. Analiza obrazu klinicznego niedokrwistości z niedoboru B12 u dzieci, „Nowa Pediatria” 2019, 23(1), s. 40–42.

[5] H. Szajewska, A. Horvath, Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014, s. 83–85.

Klaudia Maskiera, dietetyk

Magister dietetyki i absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Ukończyła wiele kursów z dziedziny dietetyki i stale aktualizuje swoją wiedzę. Jest promotorką zdrowego stylu życia.Specjalizuje się w leczeniu dietetycznym chorób metabolicznych i autoimmunologicznych. Prowadzi warsztaty żywieniowe i wykłady dla różnych grup wiekowych ‒ od dzieci po seniorów. Autorka wielu publikacji naukowych i poradnikowych. Prowadzi własną poradnię dietetyczną. Prywatnie jest mamą 4-miesięcznej Laury.
Juvit Multi to krople doustne wskazane:
  • w zapobieganiu i leczeniu niedoborów witamin u niemowląt i dzieci,
  • w stanach zwiększonego zapotrzebowania (okres intensywnego wzrostu, wzmożony wysiłek fizyczny, choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą),
  • przy niedostatecznej podaży witamin w pożywieniu (diety eliminacyjne, stany niedożywienia, okres wczesnowiosenny),
  • w obniżonej ogólnej odporności na choroby infekcyjne,
  • w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami.
Od pierwszych dni życia. 1 ml kropli zawiera: witaminę A, D3, E, B1, B2, B6, PP, C, deksopantenol 1 ml roztworu odpowiada około 27 kroplom.  
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.