Niedobory wapnia u dzieci – objawy i przyczyny 

wapń w diecie dziecka

Niedobory wapnia inaczej określa się mianem hipokalcemii. Niedostateczna podaż tego składnika mineralnego może skutkować wieloma konsekwencjami. Przede wszystkim sprzyja zbyt niskiej gęstości mineralnej kości i rozwojowi krzywicy. Sprawdź, jakie są objawy niedoboru wapnia.

Jaka jest rola wapnia u dzieci?

Wapń spełnia wiele funkcji w dziecięcym organizmie. Jego odpowiednia ilość jest czynnikiem warunkującym mineralizację kości, a tym samym chroni przed złamaniami. Wpływa na termogenezę i metabolizm lipidów, czyli tłuszczy, przyczyniając się do wzrostu wydatku energetycznego i ograniczenia odkładania tkanki tłuszczowej. Stąd też wapń u dzieci zmniejsza częstotliwość występowania otyłości. Wskazuje się również na pozytywną rolę wapnia w zapobieganiu zaburzeń metabolicznych u najmłodszych [1]. Od jego prawidłowej ilości zależy ponadto prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni, serca oraz przebieg procesu krzepnięcia krwi [2].

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń u dzieci?

W przypadku dzieci w wieku do 6 miesięcy dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 200 mg. U dzieci w wieku 6–12 miesięcy wzrasta ono do 260 mg na dzień. Dla dzieci powyżej 12 miesiąca życia rekomenduje się podaż wapnia ponad 500 mg dziennie. Za niewystarczającą uważa się podaż 300–500 mg, a spożycie poniżej 300 mg traktuje się jako deficyt wapnia u dzieci [3]. Suplementacja wapnia u dzieci jest konieczna, gdy dieta nie pokrywa zapotrzebowania na ten składnik. Dobrym źródłem wapnia jest pokarm mamy, a przy rozszerzaniu diety – mleko i jego przetwory, jaja, zielone warzywa, rośliny strączkowe czy suszone owoce.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru wapnia u dzieci?

Przyczyny niedoboru wapnia u dzieci nie zostały dokładnie określone. W przypadku noworodków wiele zależy od stanu zdrowia matki. Szacuje się, że nawet połowa noworodków urodzona przez kobiety z cukrzycą może mieć niedobór wapnia. Innymi czynnikami ryzyka mogą być: przedłużające się karmienie piersią, urodzenie dziecka w porze zimowo-wiosennej, złe warunki socjoekonomiczne, niski poziom witaminy D3 u matki. Niedobór wapnia u dzieci starszych może wystąpić w przebiegu takich chorób jak m.in. zespół DiGeorge’a, niedoczynność przytarczyc, zaburzenia wchłaniania [4], nadmierne wydalanie wapnia z moczem.

Niedobór wapnia u dzieci – objawy

Niedobory wapnia w organizmie dziecka to jeden z głównych czynników sprzyjający rozwojowi krzywicy – metabolicznej choroby rosnącego szkieletu. Objawia się rozmiękaniem kości, bólami szkieletowymi, deformacjami kości długich, osłabieniem siły mięśniowej, opóźnionym rozwojem motorycznym i zahamowaniem wzrastania [3]. Niedobory wapnia mogą doprowadzić do wad postawy, np. deformacji kręgosłupa. Hipokalcemia objawia się skurczami mięśni, bólami stawowymi, drętwieniem kończyn, drgawkami, zwolnieniem tętna, krwotokami z nosa. Może doprowadzić do stanów lękowych, częstych złamań i utraty zębów [4].

Podobnie jak w przypadku innych składników mineralnych, ich suplementacja powinna być przede wszystkim poprzedzona odpowiednimi badaniami potwierdzającymi niedobory oraz zawsze konsultowana z lekarzem.

  1. O. Koczara, M. Rumińska, A. Czerwonogrodzka-Senczyna, Wpływ spożycia wapnia i produktów mlecznych na masę ciała u dzieci w wieku 7–10 lat, „Pediatria i Endokrynologia” 2018, nr 64, s. 183–190.
  2. R. Drabczyk, Niedobór wapnia (hipokalcemia): przyczyny, objawy i leczenie, [online] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/176020,hipokalcemia (dostęp: 09.06.2022).
  3. P. Płudowski i wsp., Krzywica niedoborowa – aktualne spojrzenie na epidemiologię, leczenie i zapobieganie, „Postępy Nauk Medycznych” 2016, t. XXIX, nr 10, s. 760–766.
  4. A. Krakowska, M. Hilczer, M. Tkaczyk, Hipokalcemia z towarzyszącymi łagodnymi zaburzeniami odporności i zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym – opis przypadku pierwotnej niedoczynności przytarczyc, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2011, t. 7, nr 3, s. 257–260.
  5. K. Korczak, Szczawiany wapnia w moczu u dziecka, [online] https://znana-polozna.pl/artykuly/szczawiany-wapnia-w-moczu-u-dziecka (dostęp: 09.06.2022).

Autor Olga Dąbska, dr Nauk o zdrowiu

Konsultacje: lek. med Agnieszka Malara

Syrop o smaku truskawkowym, zawierający sole wapnia. Wskazaniami do zastosowania syropu są:
  • profilaktyka i uzupełnianie niedoboru wapnia w organizmie np. w okresie ciąży lub laktacji
  • leczeniu osteoporozy,
  • wspomagające leczenie objawów alergii.
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 115,6 mg jonów wapnia/5 ml.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.