Masaż Shantala dla niemowląt – jak i dlaczego go wykonywać, kiedy się sprawdza?

masaż niemowlat

Jeśli Twój maluszek walczy z zaparciami lub kolką, ma trudności z artykulacją dźwięków czy boleśnie ząbkuje, warto zastosować masaż niemowlęcia metodą Shantala. Ma on wszechstronne działanie i korzystnie wpłynie także na Ciebie. Sprawdź, jak i kiedy go wykonać.

Masaż na zaparcia u niemowląt, kolki, nerwowość i inne dolegliwości

Masaż Shantala niemowląt jest jednym z zabiegów o charakterze terapeutycznym, który jest przeznaczony dla wszystkich zdrowych maluszków jako forma profilaktyki pewnych dolegliwości, ale bywa też cennym narzędziem do zwalczania wielu zaburzeń somatycznych. Masaż niemowlęcia metodą Shantala przede wszystkim poprzez dotyk odpowiednimi chwytami stanowi źródło bodźców stymulujących receptory czucia powierzchownego i głębokiego, co dobroczynnie wpływa na rozwój zdolności proprioceptywnych dziecka oraz licznych procesów fizjologicznych zachodzących w jego organizmie, istotnych dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego. Metoda Shantala może być używana jako masaż na kolki u niemowląt, ponieważ opracowywanie powłok brzucha sprzyja rozbijaniu nagromadzonych gazów, a także usprawnia wchłanianie i przyswajanie substancji odżywczych z pokarmu znajdującego się w przewodzie trawiennym. Możesz go także wykonywać jako masaż brzuszka na zaparcia u niemowląt, gdyż usprawnia on pasaż jelit. Co więcej, działa uspokajająco i rozluźniająco ze względu na to, że stosowane w nim ruchy głaskania wyciszają układ nerwowy oraz regulują napięcie mięśniowe. Możesz go wykonywać np. wieczorem po kąpieli. Poza tym, że jest to masaż uspokajający dla niemowląt, pozytywnie wpływa też na Twoją sferę emocjonalną i więź z maluszkiem. Tego typu masaż niemowląt na sen bywa powszechnie praktykowany w oddziałach neonatologicznych, salach poporodowych oraz żłobkach. Masaż Shantala sprawdza się też m.in. w nadwrażliwości skóry, bolesnym ząbkowaniu, problemach logopedycznych czy niepełnosprawności ruchowej[1].

Jak wykonać masaż brzucha u niemowląt i innych okolic?

Masaż Shantala niemowląt wykorzystuje wyłącznie technikę głaskania różnorodnymi technikami, które zawsze powinny być delikatne i płynne oraz prowadzone w odpowiednim kierunku. Olejek do masażu dla niemowląt usprawni prowadzenie dłoni i dodatkowo zmiękczy skórę dziecka. Masaż Shantala niemowlaka obejmuje opracowanie ciała w odpowiedniej kolejności, poczynając od klatki piersiowej, poprzez kończyny górne (ramiona, przedramiona, dłonie), brzuch, kończyny dolne (uda, golenie, stopy), grzbiet i twarz z zastosowaniem specjalnych chwytów, które dość łatwo zapamiętać dzięki wdzięcznym nazwom, takim jak np. „otwieranie książki”, „motyl”, „dojenie”, „wyżymanie ręcznika”, „obrączkowanie”, „prasowanie”, „spacerek”, „czesanie” czy „mała zjeżdżalnia”. Każda z technik jest przeznaczona do innej części ciała, zgodnie z metodyką wykonywania chwytów. Wykonując masaż Shantala u niemowląt pamiętaj, że w pracy na kończynach ruchy prowadzi się od części proksymalnych (bliższych) do dystalnych (dalszych), a na klatce piersiowej od mostka na boki. Na masaż antykolkowy u niemowląt stosuj kierunek zgodnie z przebiegiem jelita grubego i mięśnia prostego brzucha. Grzbiet masuj po obu stronach kręgosłupa od potylicy do pośladków, a twarz w kierunku od linii pośrodkowej do skroni i uszu. Każdy ruch powtarzaj 5–7 razy. Na zakończenie przeprowadza się kilka ćwiczeń rozluźniających, najczęściej z przekroczeniem linii środkowej ciała. Pozycją wyjściową na masaż Shantala dla niemowląt jest siad prosty. Malucha możesz także ułożyć tyłem na swoich kolanach lub kocyku [1, 2].

Stymulacja czuciowa twarzy i jamy ustnej

Chcąc stymulować odruch ssania maluszka lub odwrażliwić narządy artykulacyjne, możesz zastosować tzw. masaż logopedyczny niemowląt. Obejmuje on m.in. masaż języka u niemowląt, warg, żuchwy i nosa (w tym masaż kanału łzowego u niemowląt), oraz szyi i karku. Polega na wykonywaniu ruchów kolistych miejscowych i głaskania. Na bolesne ząbkowanie, ale także w ramach stymulacji twarzy możesz wykonywać masaż dziąseł u niemowląt i policzków, który polega na kolistym przesuwaniu kciuków po łukach zębowych od przodu do tyłu i na boki oraz użycia techniki „świdrowania” od ust w kierunku zewnętrznym [1, 2, 3].

  1. I. Wilk, Masaż Shantala- charakterystyka i sposób wykonania, [online] https://docplayer.pl/8474161-Masaz-shantala-charakterystyka-i-sposob-wykonania.html (dostęp: 29.09.2022).
  2. A. Michalczak i in., Ocena skuteczności stosowania Masażu Shantala u niemowląt, [online] http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-3-501.pdf (dostęp: 29.09.2022).
  3. Masaż Shantala, [online] https://docer.pl/doc/xxsn55e (dostęp: 29.09.2022).

Agata Oleszkiewicz, fizjoterapeuta

Absolwentka Fizjoterapii na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, kobietami w ciąży oraz osobami starszymi oraz z. Układa programy ćwiczeń usprawniających i relaksacyjnych dla przyszłych mam, odpowiednie na każdy trymestr ciąży. Pomaga również kobietom w okresie połogu i późniejszym w bezpiecznym odzyskaniu formy i radzeniu sobie z dolegliwościami pociążowymi. Specjalizuje się także w terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych. Nieustannie rozwija swoją wiedzę w zakresie oligofrenopedagogiki. Prywatnie jest mamą 3-letniej córki.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.