Kichanie u małego dziecka – co za nie odpowiada? 

kichanie u niemowlat

Kichanie to naturalny odruch obronny. Jeśli pojawia się sporadycznie, to nie powinno Cię niepokoić. Częste kichanie u dziecka powinnaś skonsultować z pediatrą, bowiem może ono być przejawem nieżytu nosa czy alergii. Sprawdź, co może powodować kichanie u noworodka i niemowlęcia.

Co oznacza kichanie?

Kichanie to reakcja odruchowa, która polega na gwałtownym wypuszczeniu powietrza z płuc, aby przeczyścić nos. Podczas kichnięcia dochodzi do zamknięcia krtani i kurczenia się mięśni międzyżebrowych i brzucha. W efekcie w klatce piersiowej powstaje nadciśnienie, które po otwarciu krtani wyrzuca przez nos i usta wodnistą wydzielinę. Dlaczego kichamy? Kichnięcie jest skutkiem drażnienia zakończeń nerwowych w obrębie błony śluzowej nosa. Zupełnie naturalne jest, gdy dziecko kicha, aby oczyścić drogi oddechowe albo po kontakcie z drażniącym czynnikiem (np. zimne powietrze, intensywny zapach). Przy takim kichaniu nie ma powodów do niepokoju [1].

Pamiętaj też, że kanały nosowe u noworodków są dużo mniejsze niż Twoje, stąd też łatwiej się zatykają, a przez to wymagają częstszego oczyszczania. Co więcej, dzieci w okresie niemowlęcym oddychają wyłącznie przez nos, a to powoduje wzmożoną potrzebę oczyszczania go poprzez kichanie. Przepływające przez nos powietrze zostaje nawilżone i pozbawione zanieczyszczeń (np. kurzu, pyłów) [1, 2].

Częste kichanie u niemowlaka może świadczyć o alergii

Częste kichanie u dziecka może być objawem alergii. Mimo że w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym częstsze są alergie pokarmowe objawiające się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego i skóry, to u niektórych maluchów mogą się również rozwinąć alergie wziewne. W ich wyniku dochodzi do rozwoju alergicznego nieżytu nosa, a nawet astmy. Za powstawanie alergii wziewnej mogą odpowiadać alergeny zewnątrzdomowe, takie jak zarodniki grzybów czy pyłki roślin, oraz alergeny wewnątrzdomowe, takie jak m.in. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt. Częste kichanie u niemowlaka może oznaczać, że organizm Twojego dziecka błędnie rozpoznaje niektóre czynniki z otoczenia i nadmiernie aktywuje układ odpornościowy [1, 3].

Kichanie u niemowląt z powodu nieżytu nosa

Kichanie u dzieci jest też objawem infekcji dróg oddechowych. Najczęściej mają one charakter wirusowy. Początkowo wodnisty katar w dalszej fazie choroby staje się gęstszy. Katar i kichanie to zazwyczaj jedyne towarzyszące infekcyjnemu nieżytowi nosa objawy, choć u niektórych dzieci może również wystąpić podwyższona temperatura ciała. Z powodu utrudnionego oddychania dziecko może być rozdrażnione i markotne. Dlatego bardzo ważne jest regularne oczyszczanie nosa niemowlaka, aby nie zalegała w nim wydzielina. Przedłużający się infekcyjny nieżyt nosa może być przyczyną zaburzeń oddychania, które u najmłodszych objawiają się pod postacią tzw. sapki. Każdy katar i pokasływanie u dziecka do 3. miesiąca życia wymagają kontroli lekarskiej [4].

Co jeszcze może powodować kichanie u niemowląt?

Katar u dziecka kilkumiesięcznego, które aktywnie bada otaczającą go przestrzeń, może być wynikiem obecności ciała obcego w jamie nosowej lub urazu nosa. Zapewne znasz historie, w których dziecko włożyło sobie do nosa jakiś element zabawki. Naturalnym przy nauce chodzenia jest częste przewracanie się, a wtedy nietrudno o upadek na nos [4]. U dzieci bez cech infekcji możliwą przyczyną kichania jest idiopatyczny nieżyt nosa wieku niemowlęcego. Przyczyny występowania tego typu nieżytu nie są do końca poznane. Jego istotą jest poszerzenie naczyń krwionośnych jamy nosowej, co prowadzi do obrzęku błony śluzowej i nadmiernego wytwarzania wydzieliny znajdującej ujście jako kichanie [5].

  1. K. Żebrowska, Kichanie u niemowlaka – skąd się bierze?, [online] https://hellomama.pl/niemowle/kichanie-u-niemowlaka-skad-sie-bierze/ (dostęp: 26.10.2022).
  2. A. Misz­ta­lew­ska-Gözübüy­ük, Czy Twoje dziecko prawidłowo oddycha?, [online] https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/oddychanie (dostęp: 26.10.2022).
  3. E. Dadas-Stasiak i wsp., Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010, t. 6, nr 2, s. 92–99.
  4. M. Bartkowiak-Emeryk i wsp., Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania, „Pediatria po Dyplomie” 2016, nr 2, [online] https://podyplomie.pl/pediatria/21734,przewlekly-katar-u-dzieci-plan-postepowania (dostęp: 26.10.2022).
  5. M. Zagor i wsp., Nieżyt nosa, [online] https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa (dostęp: 26.10.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Nosox Junior to aerozol do nosa zawierający oksymetazoliny chlorowodorek, który zwęża naczynia krwionośne. Podanie leku Nosox Junior zmniejsza obrzęk zmienionej zapalnie błony śluzowej i hamuje nadmierne wydzielanie, co ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa powoduje również otwarcie i rozszerzenie przewodów odprowadzających zatok przynosowych i odblokowuje trąbki słuchowe. Ułatwia to usuwanie wydzieliny i wyleczenie zakażenia bakteryjnego. Nosox Junior stosuje się:
  • w obrzęku błon śluzowych występującym w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa,
  • zapaleniu zatok przynosowych,
  • zapaleniu trąbki słuchowej,
  • zapaleniu ucha środkowego.
Pow. 1 r.ż. 1 ml roztworu zawiera 0,25 mg oksymetazoliny chlorowodorku.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.