Kiedy się zaczyna ząbkowanie u niemowląt? Kolejność ząbkowania i wyrzynania zębów mlecznych

ząbkujące dziecko

Wyrzynanie się zębów to bardzo złożony proces, który dzieli się na trzy główne fazy: przederupcyjną, przedfunkcyjną i poerupcyjną. To, kiedy dzieci ząbkują, jest determinowane przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi. Zazwyczaj pierwsze zęby pojawiają się w 6 miesiącu życia. Jako pierwsze wyrzynają się zwykle zęby dolne sieczne.

Czym jest ząbkowanie u dziecka?

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych. Z uwagi na jego złożony charakter został podzielony na trzy etapy. Zobacz, jak przedstawia się ząbkowanie u dziecka:

 • pierwszy etap jest określany przederupcyjnym lub wewnątrzkostnym i charakteryzuje się kształtowaniem korony zębowej jeszcze niewidocznego zęba,
 • drugi etap jest nazywany przedfunkcyjnym lub etapem penetracji błony śluzowej ‒ w tym czasie dochodzi do wytworzenia kieszonki zębowej i korzenia, a ząb jest wyczuwalny przez błonę śluzową,
 • trzeci etap jest określany funkcyjnym, poerupcyjnym lub nadkostnym i polega na zakończeniu kształtowania się kieszonki dziąsłowej i korzenia po ukazaniu się zęba w jamie ustnej [1].

Średni czas wyrzynania się zęba – od momentu wyczucia go przez dziąsło do całkowitego uwidocznienia korony – jest szacowany na dwa miesiące [2].

Kiedy wyrzynają się zęby?

Z pewnością jako młodzi rodzice zastanawiacie się, kiedy dziecko ząbkuje. Otóż ząbkowanie dzieci zwykle przypada na okres między 5 a 10 miesiącem życia, przy czym średnio 1/3 dzieci rozpoczyna ząbkowanie w 6 miesiącu życia [1]. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, kiedy zęby pojawiają się w innym czasie. Z uwagi na okres, w jakim rozpoczęło się ząbkowanie u danego dziecka względem przeciętnej, można wyróżnić następujące grupy:

 • ząbkowanie przedwczesne – jeśli u dziecka pojawiają się zęby wrodzone (z którymi dziecko się rodzi) i noworodkowe (wychodzące w 1 miesiącu życia),
 • wczesne ząbkowanie u niemowląt, kiedy pierwsze zęby pojawiają się między 3 a 4 miesiącem życia,
 • ząbkowanie opóźnione – między 9 a 11 miesiącem życia,
 • ząbkowanie późne, czyli po 12 miesiącu życia [2].

Czas, w którym zaczynają wyrzynać się zęby, jest ściśle powiązany z genami. Uważa się, że w ponad 70% to geny są odpowiedzialne za przebieg erupcji zębów. Jeśli u rodziców zęby pojawiły się dopiero w okolicach pierwszych urodzin, z dużym prawdopodobieństwem ząbkowanie u dziecka również rozpocznie się późno. Jeśli u rodziców zęby wyrastały wcześnie, jest szansa, że u dziecka będzie podobnie. Należy również zaznaczyć, że proces ząbkowania dzieci jest uznanym miernikiem ich rozwoju fizycznego i nieprawidłowe początki ząbkowania mogą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju, obecności patologii ogólnych lub miejscowych w jamie ustnej. Dlatego też ważna jest obserwacja wyrzynania zębów u dzieci przez rodziców, pediatrów i stomatologów dziecięcych [3].

Jak przedstawia się kalendarz ząbkowania?

Przeciętna kolejność wyrzynania zębów mlecznych jest jednakowa dla dziewczynek i chłopców. Przybliżony kalendarz ząbkowania przedstawia się następująco:

 • w pierwszej kolejności pojawiają się zęby sieczne przyśrodkowe, tzw. jedynki – w szczęce dolnej w 6‒8 miesiącu, a w szczęce górnej w 8‒12 miesiącu,
 • później wyrzynają się zęby sieczne boczne, tzw. dwójki ‒ w szczęce (górnym łuku zębowym) w 9‒13 miesiącu, w żuchwie (czyli dolnym, ruchomym łuku zębowym) w 10‒16 miesiącu,
 • następnie ma miejsce ząbkowanie czwórki, czyli pierwszego zęba trzonowego ‒ w szczęce górnej w 13‒19 miesiącu, w szczęce dolnej w 14‒18 miesiącu,
 • kły, czyli tzw. trójki, pojawiają się najpierw w szczęce górnej (16‒22 miesiąc), potem w szczęce dolnej (17‒23 miesiąc),
 • jako ostatnie zachodzi ząbkowanie piątki, czyli drugich zębów trzonowych ‒ w szczęce górnej w 25‒33 miesiącu i w szczęce dolnej w 23‒31 miesiącu [4].

Jedna z częściej przywoływanych reguł ułatwiających ocenę terminów wyrzynania się zębów brzmi: w jamie ustnej dziecka powinno znajdować się o sześć zębów mniej, niż dziecko ma miesięcy. Znana jest też inna reguła: „6/4”, która oznacza, że począwszy od urodzenia, co sześć miesięcy wyrzynają się cztery zęby mleczne [2]. Zakończenie wyrzynania wszystkich grup zębów mlecznych przypada u dzieci obojga płci na 35 miesiąc życia dla zębów w szczęce górnej oraz na 31 u dziewcząt i 32 miesiąc życia u chłopców dla zębów w szczęce dolnej [5]. Efektem procesu ząbkowania jest dwadzieścia zębów mlecznych – po dziesięć w szczęce dolnej i górnej, w tym osiem zębów siecznych, cztery kły i osiem zębów trzonowych.

Ząbkowaniu towarzyszą różne niepożądane objawy – zobacz jak im zaradzić

 1. M. Szpringer-Nodzak, M. Wochna Sobańska, Stomatologia wieku rozwojowego, PZWL, Warszawa 2006, s. 42‒48, [online] https://docer.pl/doc/xnn1n8v, (dostęp: 08.01.2022)
 2. D. Olczak-Kowalczyk, H. Boguszewska-Gutenbaum, J. Janicha i wsp., Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, „Nowa Stomatologia” 2011, nr 2, s. 73‒76.
 3. H. Boguszewska-Gutenbaum, J. Janicha, P. Sobiech i wsp., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, „Nowa Stomatologia” 2014, nr 3, s. 127‒130.
 4. K. Gmachowska, Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu?, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a106-Zabkowanie_u_dzieci__jaka_jest_kolejnosc_wyrzynania_zebow_Jak_pomoc_maluchowi_przy_zabkowaniu (dostęp: 8.02.2022).
 5. R. Filipińska-Skąpska, P. Proc, M. Wochna-Sobańska, Terminy i kolejność wyrzynania zębów mlecznych u dzieci łódzkich, „Czasopismo Stomatologiczne” 2005, t. LVIII, nr 3, s. 182‒187.

Autor: dr nauk o zdrowiu Olga Dąbska
Konsultacje merytoryczne: Lek. Agnieszka Widera

Bobodent to żel z lidokainą, która działa miejscowo znieczulając i łagodząc dolegliwości bólowe:
 • przy ząbkowaniu oraz wyrzynaniu się zębów mądrości,
 • w przebiegu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.
Początek działania obserwuje się po 1-5 minutach, a efekt znieczulający utrzymuje się 15-30 minut. Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 100 gramów żelu zawiera 0,5 g lidokainy chlorowodorku jednowodnego.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.