Wyrzynanie się zębów to bardzo złożony proces, który dzieli się na trzy główne fazy: przederupcyjną, przedfunkcyjną i poerupcyjną. To, kiedy dzieci ząbkują, jest determinowane przede wszystkim uwarunkowaniami genetycznymi. Zazwyczaj pierwsze zęby pojawiają się w 6 miesiącu życia. Jako pierwsze wyrzynają się zwykle zęby dolne sieczne.
Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych. Z uwagi na jego złożony charakter został podzielony na trzy etapy. Zobacz, jak przedstawia się ząbkowanie u dziecka:
Średni czas wyrzynania się zęba – od momentu wyczucia go przez dziąsło do całkowitego uwidocznienia korony – jest szacowany na dwa miesiące [2].
Z pewnością jako młodzi rodzice zastanawiacie się, kiedy dziecko ząbkuje. Otóż ząbkowanie dzieci zwykle przypada na okres między 5 a 10 miesiącem życia, przy czym średnio 1/3 dzieci rozpoczyna ząbkowanie w 6 miesiącu życia [1]. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, kiedy zęby pojawiają się w innym czasie. Z uwagi na okres, w jakim rozpoczęło się ząbkowanie u danego dziecka względem przeciętnej, można wyróżnić następujące grupy:
Czas, w którym zaczynają wyrzynać się zęby, jest ściśle powiązany z genami. Uważa się, że w ponad 70% to geny są odpowiedzialne za przebieg erupcji zębów. Jeśli u rodziców zęby pojawiły się dopiero w okolicach pierwszych urodzin, z dużym prawdopodobieństwem ząbkowanie u dziecka również rozpocznie się późno. Jeśli u rodziców zęby wyrastały wcześnie, jest szansa, że u dziecka będzie podobnie. Należy również zaznaczyć, że proces ząbkowania dzieci jest uznanym miernikiem ich rozwoju fizycznego i nieprawidłowe początki ząbkowania mogą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju, obecności patologii ogólnych lub miejscowych w jamie ustnej. Dlatego też ważna jest obserwacja wyrzynania zębów u dzieci przez rodziców, pediatrów i stomatologów dziecięcych [3].
Przeciętna kolejność wyrzynania zębów mlecznych jest jednakowa dla dziewczynek i chłopców. Przybliżony kalendarz ząbkowania przedstawia się następująco:
Jedna z częściej przywoływanych reguł ułatwiających ocenę terminów wyrzynania się zębów brzmi: w jamie ustnej dziecka powinno znajdować się o sześć zębów mniej, niż dziecko ma miesięcy. Znana jest też inna reguła: „6/4”, która oznacza, że począwszy od urodzenia, co sześć miesięcy wyrzynają się cztery zęby mleczne [2]. Zakończenie wyrzynania wszystkich grup zębów mlecznych przypada u dzieci obojga płci na 35 miesiąc życia dla zębów w szczęce górnej oraz na 31 u dziewcząt i 32 miesiąc życia u chłopców dla zębów w szczęce dolnej [5]. Efektem procesu ząbkowania jest dwadzieścia zębów mlecznych – po dziesięć w szczęce dolnej i górnej, w tym osiem zębów siecznych, cztery kły i osiem zębów trzonowych.
Ząbkowaniu towarzyszą różne niepożądane objawy – zobacz jak im zaradzić
Autor: dr nauk o zdrowiu Olga Dąbska
Konsultacje merytoryczne: Lek. Agnieszka Widera
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.