Obowiązkowe szczepienia dzieci są przedstawiane każdego roku w Programie Szczepień Ochronnych ogłaszanym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są to świadczenia finansowane przez NFZ. Harmonogram szczepień dzieci na rok 2022 obejmuje m.in. preparaty przeciwko pneumokokom, odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Haemophilus influenzae typu b.
Pierwsze dwa lata życia to najbardziej intensywny okres, jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia dzieci. Oto jak przedstawia się terminarz szczepień dzieci w 2 roku życia:
w 13. – 15. miesiącu życia dziecko otrzymuje:
w 16. – 18. miesiącu życia dziecko otrzymuje:
Kolejnym dość intensywnym okresem w życiu, jeśli chodzi o szczepienia ochronne dzieci, jest wiek przedszkolny. Harmonogram szczepienia dzieci w 6 r.ż. obejmuje pierwszą dawkę szczepienia przypominającego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Jest to szczepionka DTaP, czyli bezkomórkowa. Dziecko otrzymuje również szczepienie przypominające przeciwko poliomyelitis. Sześć lat to też moment przypominającego szczepienia przeciw śwince, odrze, różyczce [1].
Obowiązkowe szczepienia dla dzieci trwają do ukończenia 19 lat. Dla uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych są przeznaczone następujące szczepienia:
O podaniu szczepionki dziecku za każdym razem decyduje lekarz na podstawie prawidłowo przeprowadzonej kwalifikacji. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zaszczepienia dziecka jest reakcja anafilaktyczna po podaniu poprzedniej dawki szczepionki lub reakcja anafilaktyczna na jakikolwiek składnik szczepionki. Nie powinno się szczepić dziecka podczas choroby, której towarzyszy gorączka wynosząca powyżej powyżej 38,5°C. Złym momentem na podanie szczepienia dziecku jest stan zaostrzenia choroby przewlekłej. W wymienionych przypadkach konieczne jest wstrzymanie się ze szczepieniem do momentu ustąpienia objawów.
Szczególnym rodzajem szczepionek, są te zawierające tzw. żywy składnik, jak np. szczepionka przeciw odrze, śwince, różyczce czy gruźlicy. Tego typu preparaty mają specjalny schemat podawania u dzieci zmagających się z m.in. chłoniakiem, białaczką,, i nie powinny być stosowane po przeszczepieniu szpiku, transplantacji narządów, chemioterapii, przyjmowaniu dużych dawek sterydów czy przy ciężkich wrodzonych i nabytych niedoborach odporności [2, 3]. Należy zaznaczyć, że takie stany jak zakażenia górnych dróg oddechowych (przy założeniu braku gorączki lub z gorączką poniżej 38,5˚C), alergia, astma, antybiotykoterapia, biegunka czy zapalenie skóry, nie powinny powodować zmian w planie szczepień dzieci [2].
Warto wspomnieć, że w Programie Szczepień Ochronnych znajdują się również szczepienia zalecane dla dzieci. Wśród nich wymienione są szczepienia przeciwko grypie, ospie wietrznej ‒ VZV, inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – HAV, kleszczowemu zapaleniu mózgu – KZM czy ludzkiemu wirusowi brodawczaka – HPV, który jest jednym z czynników ryzyka raka szyjki macicy [4].
Zobacz również jakie niepożądane reakcje mogą wystąpić po szczepieniach i jak wygląda kalendarz szczepień młodszych dzieci.
Autor: dr nauk o zdrowiu Olga Dąbska
Konsultacje merytoryczne: Lek. Agnieszka Widera
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.