Jakie pieluchy dla niemowlaka? Poznaj rodzaje dziecięcych pieluch

pieluchy

Pieluchy to jeden z głównych elementów dziecięcej wyprawki, który będzie towarzyszył dziecku przez pierwsze lata życia. Wyróżnia się pieluchy jednorazowe i pieluchy wielorazowe, które przeżywają obecnie swój renesans. Poznaj zalety i wady różnych rodzajów pieluszek dla noworodka i niemowlaka.

Które pieluszki dla noworodka? Wersje jednorazowego użytku

Pieluchy jednorazowe są powszechnie określane, od nazwy jednego z ich czołowych producentów, jako pampersy. Pojawiły się one w sprzedaży w połowie XX wieku. Ich budowę najogólniej można przedstawić następująco – otoczka, wkład chłonny, elementy mocujące. Przez lata konstrukcja pampersów dla noworodka była udoskonalana, aby były one możliwie najbardziej wygodne w użytkowaniu i mniej szkodliwe dla środowiska. Mimo to w dalszym ciągu podkreśla się ich negatywne oddziaływanie na naturę.

Nie przeprowadzono jak dotąd badań na temat ilości śmieci wytwarzanych przez polskie rodziny używające pieluch jednorazowych. Warto jednak przywołać wyniki zagraniczne. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii pieluchowanie jednego dziecka, trwające z reguły 2,5 roku, wiąże z użyciem 3796 pieluch i wyprodukowaniem 734 kg śmieci, które ulegają rozkładowi przez 200‒500 lat [1]. Wzrost świadomości rodziców na temat ekologicznych rozwiązań w opiece nad dzieckiem wiąże się z zainteresowaniem alternatywnymi pieluchami dla noworodka.

Nie sposób jednak nie wspomnieć o niewątpliwych zaletach pieluch jednorazowych, jakimi są wygoda użytkowania, prostota użycia, higiena i dobre izolowanie od wilgoci, wyposażenie w pasek wskazujący na konieczność wymiany czy zabezpieczenie przed przeciekaniem, a także dostępność w wielu rozmiarach, dzięki czemu są idealnie dopasowane do każdego dziecka [2].

Zastanawiasz się, które pieluchy są najlepsze? Sprawdź to! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w edukacyjnym projekcie zbadał w swoich laboratoriach dziesięć rodzajów pieluch jednorazowych dla dzieci. Ocenie poddano rozmaite ich właściwości. Z wynikami raportu możesz się zapoznać tutaj.

Ekologiczne pieluchy jednorazowe ‒ co warto o ich wiedzieć?

Na rynku oprócz tradycyjnych jednorazowych pieluszek dla noworodka są również dostępne wersje ekologiczne. Wśród zalet tych produktów wymienia się m.in.:

  • wykorzystanie bezchlorowej techniki bielenia,
  • warstwa zewnętrzna wykonana z bawełny lub skrobi kukurydzianej z upraw ekologicznych zamiast plastiku,
  • ograniczenie ilości sztucznych substancji,
  • stopień biodegradowalności 50‒70% [1].

Minusem tego rozwiązania pozostaje w dalszym stopniu użycie poliakrylanu sodu, który zapewnia doskonałą chłonność, lecz jest substancją uważaną za potencjalnie szkodliwą [1]. Na uwagę zasługuje również cena – pieluchy jednorazowe ekologiczne są droższe od zwykłych pampersów.

Pieluszki wielokrotnego użytku. Alternatywa dla pampersów

Pieluchy wielokrotnego użytku to rozwiązanie znane od dziesiątków lat. Korzystały z niego nasze mamy i babcie. Jednak ich wygląd uległ znacznym zmianom. Od tetrowego lub flanelowego kawałka materiału spiętego agrafką po takie rodzaje pieluch wielorazowych, jak:

  • otulacz PUL (poliester laminowany poliuretanem) lub wełniany – osłania rzeczywistą warstwę chłonną, czyli np. pieluchę tetrową, wkład z bawełny, wiskozy bambusowej, konopny lub z mieszaniny tych tkanin, formowankę (chłonną pieluszkę w postaci majteczek z bawełny, wiskozy bambusowej lub mieszaniny tych tkanin);
  • kieszonka – mają zewnętrzną warstwę z PUL, a w środku kieszonkę, w której można umieścić dowolny wkład,
  • pieluchy typu AIO (All-In-One) – składają się z wkładu chłonnego zszytego z paroprzepuszczalną, nieprzeciekającą tkaniną PUL,
  • gatki PUL, wełniane (w tym longi) – mają formę dopasowanych majteczek lub spodenek i stanowią warstwę zewnętrzną [3].

Zastanawiasz się, jakie są zalety pieluch wielorazowego użytku? Oto one:

  • ograniczenie ilości odpadów, dlatego są określane jako pieluszki ekologiczne wielokrotnego użytku,
  • oszczędność – koszty pieluchowania wielorazowego są niższe od kosztów stosowania pieluch jednorazowych,
  • pieluchy bez chemii, co zapewnia bezpieczeństwo stosowania – prosty skład, najczęściej jest to PUL, wełna, naturalne włókna roślinne lub mikropolar,
  • efektowny wygląd – wiele wzorów i kolorów do wyboru,
  • mogą być sprzedawane i służyć dalej kolejnym użytkownikom,
  • wykonanie z surowców naturalnych, które w dużej mierze ulegają szybkiej biodegradacji [1, 3].

Wśród opinii o pieluszkach wielorazowych pojawia się jeden minus takiego rozwiązania – konieczność prania. Pielucha wielokrotnego użytku powinna być prana i suszona w odpowiednich warunkach, aby nie uległa zniszczeniu i spełniała swoją funkcję.

  1. K. Wigier, Promocja stosowania pieluch wielorazowych jako sposobu ograniczenia ilości odpadów komunalnych, KSAP, Warszawa 2011, s. 5–9.
  2. Pieluchy jednorazowe dla dzieci, [online] https://www.bravebeaver.pl/pieluchy-jednorazowe-dla-dzieci/ (dostęp: 25.04.2022).
  3. K. Turzańska-Pietras, Zaczynam przygodę z pieluchami wielorazowymi, [online] https://pupeczkowo.pl/img/cms/Pupeczkowo_Zaczynam.pdf (dostęp: 25.04.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.