Katar u dzieci jest dolegliwością występującą dosyć często. Z pozoru tak prozaiczny objaw może okazać się niezwykle uciążliwy, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Świadomy rodzic powinien wiedzieć, jakie są jego przyczyny i znać skuteczne sposoby na katar u dziecka. Na jaką chorobę wskazuje dany rodzaj kataru? Co oznacza długo utrzymujący się katar u dziecka? I wreszcie: jak wyleczyć katar u dziecka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!
Objawy kataru, a właściwie nieżytu nosa u dzieci nie różnią się od tych występujących u dorosłych. W przebiegu nieżytu nosa dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych w obrębie błony śluzowej nosa, jej obrzęku oraz pojawienia się wydzieliny o różnym charakterze w zależności od etiologii (przyczyny) kataru. Nieżyt nosa może być nieinfekcyjny, bądź infekcyjny. Ten pierwszy objawia się głównie wodnistą wydzieliną wypływającą z przewodów nosowych, kichaniem, świądem nosa i uczuciem zatkania przewodów nosowych. W przypadku kataru o podłożu infekcyjnym wydzielina z nosa często zmienia się z wodnistej na bardziej gęstą. W przypadku kataru infekcyjnego objawy nie są izolowane, częściej towarzyszą mu inne dolegliwości wynikające z zainfekowania gardła przez spływającą wydzielinę, ból głowy czy zapalenie spojówek. Jednym ze skutków nieżytu nosa są zaburzenia snu, rzutujące na codzienne funkcjonowanie najmłodszych, a w przypadku przewlekłego kataru nieinfekcyjnego np. problemy natury logopedycznej [1].
Katar można podzielić ze względu na jego podłoże – wyróżnia się:
alergiczny nieżyt nosa (ANN) spowodowany ekspozycją na alergen, na który pacjent jest uczulony. Wciąż trwają badania na temat tego, w jakim mechanizmie dochodzi do alergicznego nieżytu nosa u dzieci. Nie potwierdzono, czy podobnie jak u dorosłych odpowiada za niego produkowana miejscowo immunoglobulina E, wiadomo natomiast, że ANN pojawiający się we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko rozwoju astmy w późniejszym wieku [2]. Warto nadmienić, że dzieci częściej chorują na sezonowy nieżyt nosa, natomiast postacie przewlekłe dominują u osób dorosłych [3];
niealergiczny, nieinfekcyjny nieżyt nosa (NNNN) – występuje u niektórych dzieci wtedy, gdy są one wystawione na działanie substancji drażniących, np. dymu tytoniowego, niektórych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych). NNNN może mieć także nieznaną etiologię, wynikać z drażnienia przez czynniki fizyczne i chemiczne albo być efektem zapalenia naczyń, zmian strukturalnych nosa lub zaburzeń hormonalnych, bądź metabolicznych [4];
infekcyjny nieżyt nosa (INN) – najczęściej jest spowodowany zakażeniem wirusowym [1]. Infekcja kataralna może mieć również podłoże bakteryjne, jednak częściej zdarza się, że jest to nadkażenie pierwotnej infekcji wirusowej.
O tym, jaki czynnik odpowiada za występowanie kataru u dzieci, dużo może powiedzieć kolor samej wydzieliny. Jeśli zaobserwujesz u dziecka wodnisty katar, a Twoja pociecha nie zdradza żadnych innych objawów, najpewniej doskwiera mu alergiczny nieżyt nosa. Bezbarwny śluz jest typowy również dla wczesnej fazy ostrego nieżytu nosa, przekrwienia i wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa [5].
Biały katar u dziecka, o gęstej konsystencji, pojawia się w przebiegu infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Wraz z przedłużającym się czasem trwania choroby zwiększa się liczba leukocytów, a wydzielina przybiera żółtozielony kolor [1]. Ile trwa katar u dziecka? To pytanie, które często zadają sobie zmartwieni rodzice. Trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia dziecka, jego wieku oraz czynnika, który wywołał objawy. Zwykle jednak trwa 7 do 14 dni.[Podział zawijania tekstu]
Nieżyt nosa u dzieci zwykle ustępuje samoistnie po upływie tygodnia. Jeżeli w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie najmłodszych, można zastosować preparaty łagodzące jego objawy. Do środków pomocnych w walce z katarem należą:
Długo utrzymujący się katar u dziecka (powyżej 7 dni) wymaga konsultacji pediatrycznej, zwłaszcza wtedy, kiedy towarzyszy mu gorączka, kaszel, ból ucha czy inne niepokojące objawy.
Poza stosowaniem wymienionych wyżej preparatów leczenie kataru u dzieci można wspomóc:
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.