Jak rozpoznać infekcję wirusową i jak skutecznie z nią walczyć?

przeziębiony niemowlak

Infekcja wirusowa, powszechnie nazywana po prostu „wirusówką” jest znana większości rodzicom. Jakie objawy wywołuje? Czym różni się od infekcji bakteryjnej i jak można ją leczyć? Sprawdzamy!

Dzieci najczęściej zarażają się chorobami wirusowymi od innych chorych, dotykając przedmiotów, na których znajdują się wirusy, lub drogą kropelkową. Patogenami najczęściej atakującymi najmłodszych są wirusy: koronawirusy, wirusy Coxackie, rynowirusy, wirusy grypy czy paragrypy. [1]

Infekcja wirusowa – objawy

Trudno jednoznacznie określić objawy kliniczne wywołane przez infekcję wirusową, gdyż wirusy mogą atakować różne układy, powodując bardzo zróżnicowane dolegliwości. Nawet najbardziej świadomy rodzic może mieć problem z odróżnieniem infekcji wirusowej od bakteryjnej, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą celem wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jak przebiega infekcja wirusowa? Najczęściej przyjmuje postać przeziębienia, infekcji grypopodobnej lub grypy [1,2]. Objawy zazwyczaj pojawiają się po około dwóch dniach od kontaktu z patogenem, a dziecko zaraża do czasu ustąpienia dolegliwości lub jeszcze przez kilka dni po ich ustąpieniu.

Choroba zwykle rozpoczyna się od osłabienia dziecka, a z czasem dołączają również:

  • suchy i napadowy kaszel,
  • katar połączony z zatkaniem nosa i wydostawaniem się rozrzedzonej wydzieliny,
  • ból gardła i zaczerwienienie śluzówki,
  • powiększenie grudek chłonnych jamy ustnej i gardła,
  • podwyższona temperatura ciała, zwykle nieprzekraczająca 38℃. Ile trwa gorączka przy infekcji wirusowej? Zwykle około 3 dni, a później najczęściej spada. Jeśli temperatura przedłuża się lub wzrasta, należy skontaktować się z lekarzem i upewnić się, czy choroba nie ma podłoża bakteryjnego,
  • przy grypie i infekcjach grypopodobnych pojawiają się również dreszcze, bóle głowy i bóle mięśni, a temperatura jest znacznie wyższa niż przy przeziębieniu [2].

Wirusy, a w szczególności rotawirusy, norowirusy lub adenowirusy [3] mogą ponadto powodować ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy, objawiający się biegunką, wymiotami i bólem brzucha. Infekcje te mają zazwyczaj ostry przebieg, co oznacza, że objawy pojawiają się nagle i najczęściej po kilku dniach ustępują samoistnie. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat objawów i leczenia „jelitówki”, przeczytaj artykuł Grypa jelitowa (żołądkowa) u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie. „Jelitówka” u dzieci powinna zostać skonsultowana z lekarzem, kiedy: dziecko ma poniżej 2 miesięcy, objętość stolców biegunkowych jest duża (więcej niż 8 na dobę), wymioty przedłużają się, dziecko jest ciężko odwodnione lub choruje na ciężką chorobę przewlekłą [4].

Różnicowanie infekcji wirusowej i bakteryjnej

Warto znać najważniejsze różnice pomiędzy chorobami wywoływanymi przez wirusy, a tymi za które odpowiedzialne są bakterie. Na etiologię (czyli pochodzenie) infekcji wskazują badania laboratoryjne – jednym z takich badań jest określenie stężenia CRP, czyli poziomu białka C-reaktywnego będącego jednym z markerów zapalenia [5]. Bardzo przydatne są też szybkie testy CRP (dostępne w aptece), które można wykonać w domu lub w gabinecie lekarskim w ciągu kilku minut. Wystarczy nakłuć palec i pobrać kroplę krwi, a następnie (po zmieszaniu z odczynnikiem) przenieść ją na płytkę testu. U dzieci wskaźnik CRP na poziomie 0–8 mg/L uznawany jest za prawidłowy. CRP w zakresie 8–40 mg/L wskazuje raczej na infekcję wirusową, natomiast CRP w zakresie 40–100 mg/L (bądź wyżej) oznacza, że najprawdopodobniej doszło do rozwoju zakażenia bakteryjnego [6]. Medyczna praktyka wskazuje, że infekcję bakteryjną można również odróżnić od wirusowej na podstawie następujących cech:

  • gorączka w infekcjach bakteryjnych jest wyższa niż w wirusowych i zwykle przekracza 38℃,
  • katar będący konsekwencją obecności w organizmie wirusów najczęściej jest wodnisty i bezbarwny, a ten spowodowany bakteriami ropny i żółty,
  • chorobie bakteryjnej górnych dróg oddechowych zwykle towarzyszy wyraźne powiększenie szyjnych węzłów chłonnych i ropne naloty na migdałkach.

Infekcja wirusowa – leczenie

Infekcja wirusowa jest rozpoznawana przez pediatrę i to właśnie specjalista tej dziedziny powinien zaordynować odpowiednie leczenie, dobierając leki do wieku i wagi dziecka oraz rodzaju choroby. Należy pamiętać, że domowe metody walki z infekcją stanowią tylko wsparcie dla medycyny konwencjonalnej. Choroby wywołane przez wirusy leczy się objawowo. Co ważne, nie stosuje się przy tym antybiotyków. Są one nieskuteczne i niewskazane, ponieważ wirusy nie reagują na nie, a nadużywanie antybiotyków jest szkodliwe. Antybiotyki podaje się dopiero wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na zakażenie bakteryjne, ale o tym każdorazowo decyduje lekarz [1]. Do środków wykazujących największą skuteczność w zwalczaniu dolegliwości wirusowych należą:

  • leki obniżające gorączkę i zmniejszające ból. Należą do nich paracetamol i ibuprofen – paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek dostępny jest w postaci czopków lub zawiesiny i można podawać go dzieciom od pierwszych dni życia [7], natomiast leki w tabletkach są przewidziane dla starszych dzieci oraz dorosłych. Z kolei ibuprofen jest lekiem o właściwościach przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W postaci zawiesiny nadaje się do podawania maluchom od 3 miesięcy życia. Ibuprofen stosuje się w dawce 5–10 mg na kg masy ciała – taką dawkę można powtarzać trzy razy w ciągu doby co około 8 godzin [8]. Jeżeli temperatura rośnie w czasie krótszym niż 8 godzin, można pomiędzy dawkami ibuprofenu podać paracetamol w jednorazowej dawce 10–15 mg/kg masy ciała. Paracetamol może być podawany cztery razy na dobę co około 6 godzin;
  • preparaty na ból gardła o miejscowym działaniu odkażającym i przeciwbólowym, np. zawierające chlorowodorek benzydaminy [9,10]. Często mają formę aerozoli łatwych w aplikacji;
  • leki obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej nosa – pomocne w zmniejszaniu ilości śluzu wydostającego się z nosa i usuwające blokadę nosa. Zazwyczaj podaje się oksymetazolinę (w postaci kropli lub aerozolu do nosa można ją stosować u dzieci po ukończeniu 1. roku życia) [11] i ksylometazolinę (dla dzieci od ukończonego 2 roku życia) [12];
  • leki przeciwkaszlowe – suchy i napadowy kaszel można leczyć, podając małemu pacjentowi środki zawierające w swoim składzie: butamirat (dostępny w syropie lub kroplach, krople można stosować od 2. miesiąca życia) [13] lub lewodropropizynę (lek dostępny w syropie, u dzieci do 24. miesiąca życia należy zachować ostrożność przy podawaniu leku ze względu na ograniczone badania w tej grupie wiekowej) [14];
  • leki łagodzące na kaszel o działaniu powlekającym, np. syrop prawoślazowy – przed zakupem leku należy przeczytać ulotkę lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą czy dany preparat może być podawany dzieciom. Syropy prawoślazowe mogą zawierać m. in. etanol w różnych stężeniach (zależnie od producenta), dlatego niektóre preparaty nie są wskazane dla najmłodszych dzieci;
  • jeżeli w oskrzelach obecna jest trudna do odkrztuszenia wydzielina, można zastosować preparat zawierający ambroksol (u dzieci od ukończonego 1 roku życia) albo gwajafenezynę (u dzieci powyżej 6 roku życia) a także bromheksynę (u dzieci, które ukończyły 2 rok życia), acetylocysteinę (u dzieci, które ukończyły 2 rok życia) czy karbocysteinę (u dzieci od 2 roku życia) [1,15,16,17,18,19]. Stosowanie tych leków należy skonsultować z lekarzem.

Do wyrobów medycznych, którymi można wspomagać leczenie dziecka, zaliczają się maści, żele i plastry zawierające olejki eteryczne (np. olejek eukaliptusowy czy rozmarynowy), a także roztwory (np. roztwór soli fizjologicznej) do inhalacji, oczyszczające i nawilżające drogi oddechowe. Przed ich podaniem należy jednak dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dobrać preparat i jego stosownie do wieku dziecka i objawów choroby.

Dzieciom cierpiącym na biegunkę wirusową można podać probiotyki, leki hamujące wytwarzanie przez jelita soku jelitowego (racekadotryl) oraz smektyn.

Najważniejszym postępowaniem w biegunce pozostaje nawadnianie doustne i właściwe żywienie [20].

Jak długo utrzymują się objawy?

Ile trwa „wirusówka” u dzieci? Infekcja wirusowa u dziecka trwa zwykle 7–10 dni. Ostre objawy „jelitówki”, tj. wymioty i biegunka, utrzymują się zwykle przez dwa dni, z kolei ogólne osłabienie, nudności, a także zaburzenia apetytu połączone z bólem brzucha mogą trwać nawet do dziesięciu dni.

[1] F. Mejza, Przeziębienie – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, [online] https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie (dostęp 20.10.2022).

[2] J. Mrukowicz, A. Gładysz, P. Sawiec, Grypa, [online] https://www.mp.pl/pacjent/grypa/grypasezonowa/79643,grypa (dostęp 20.10.2022).

[3] T. Mach, K. Fleischer-Stępniewska, J. Mrukowicz, Ostra biegunka infekcyjna, [online] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.24.1 (dostęp 20.10.2022).

[4] P. Sawiec, Postępowanie w ostrej biegunce u dzieci, [online]

https://pediatria2.wum.edu.pl/sites/pediatria2.wum.edu.pl/files/espghan_ostra_biegunka_pl.pdf (dostęp 20.10.2022).

[5] S.M. Nehring, A. Goyal, B.C. Patel, C Reactive Protein, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441843/ (dostęp 20.10.2022).

[6] https://labhome.pl/crp-u-dziecka/

[7] Paracetamol Hasco. Ulotka dołączona do opakowania, [online] http://www.hasco-lek.pl/assets/Uploads/Ulotka-PARACETAMOL-HASCO-zawiesina.pdf (dostęp 20.10.2022)

[8] Charakterystyka produktu leczniczego. Ibum forte, [online] http://chpl.com.pl/data_files/2013-09-03_ibum_forte_malina_chpl_26.11.2012.pdf (dostęp 20.10.2022)

[9] Benzydamina, [online] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=962 (dostęp 20.10.2022)

[10] Hascosept. Ulotka dla pacjenta, [online] http://www.hasco-lek.pl/assets/Uploads/HASCOSEPT-ulotka.pdf (dostęp 20.10.2022);

[11] Nosox Junior, [online] http://www.leksykon.com.pl/informacja-o-leku-Nosox-Junior-44759032.html (dostęp 20.10.2022).

[12] Ksylometazolina i oksymetazolina – zasady stosowania, [online] https://leki.pl/poradnik/ksylometazolina-i-oksymetazolina-zasady-stosowania/ (dostęp 20.10.2022).

[13] D. Hachlica, Butamirat na suchy duszący kaszel. Który syrop przeciwkaszlowy wybrać?, [online] https://leki.pl/poradnik/butamirat-syrop-przeciwkaszlowy/ (dostęp 20.10.2022).

[14] Lewodropropizyna – opis profesjonalny, [online] https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=3943 (dostęp 20.10.2022).

[15] Ambroksol Hasco Junior, [online] http://www.hasco-lek.pl/pl/produkty/nasze-produkty/ambroksol-hasco-junior (dostęp 20.10.2022).

[16] GuajaVIS syrop, [online] https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/33129,GuajaVIS-syrop (dostęp 20.10.2022).

[17] Bromheksyna – zastosowanie, działanie, opis, [online] https://www.doz.pl/leki/w1394-Bromoheksyna (dostęp 20.10.2022).

[18] Acetylocysteina, Acetylocysteinum – zastosowanie, działanie, opis, [online] https://www.doz.pl/leki/w10-Acetylocysteina, (dostęp 20.10.2022).

[19] Karbocysteina – zastosowanie, działanie, opis, [online] https://www.doz.pl/leki/w608-Karbocysteina (dostęp 20.10.2022).

[20] E. Kuchar, Biegunka wirusowa [online]

​​https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-wirusowe/157364,biegunka-wirusowa (dostęp 20.10.2022).

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Ibum dla dzieci w postaci czopków zawiera ibuprofen - substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wskazania do stosowania
  • stany gorączkowe różnego pochodzenia między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego,
  • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: - bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), - bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, - bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), - bóle na skutek urazów tkanek miękkich, - bóle pooperacyjne, - bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
Od 3. miesiąca życia. U niemowląt poniżej 6 miesiąca życia lek stosować tylko po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeden czopek zawiera 60 mg ibuprofenu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czopki Paracetamol HASCO to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 godzin. Działanie przeciwgorączkowe trwa 6-8 godzin. Wskazaniami do stosowania leku są bóle różnego pochodzenia i stany gorączkowe. Od 3. mies. (jednorazowo 10-15 mg/kg masy ciała). U dzieci poniżej 2 lat lek należy stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeden czopek zawiera odpowiednio: 80 mg, 125 mg, 250 mg lub 500 mg paracetamolu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.