Pielęgnacja pępka noworodka, ale i higiena twarzy, zwłaszcza oczu i uszu, może przysporzyć sporo trudności. Sprawdź, jak często i czym przemywać pępek noworodka. Dowiedz się także, jakie są główne zasady mycia okolicy oczu i uszu u małych dzieci. Dzięki tym informacjom codzienne zabiegi pielęgnacyjne nie będą wcale takie straszne, jak się na początku wydawały.
Przemywanie skóry w okolicach oczu noworodka jest bardzo ważne już od pierwszych dni życia. Po urodzeniu maluch ma przez jakiś czas obrzęknięte powieki, w związku z czym jego oczy przez większość czasu są zamknięte. Co więcej, wydzielają się duże ilości śluzu, którego zadaniem jest odpowiednie nawilżenie. Wydzielina ta wysycha i łuszczy się, w efekcie czego tworzą się tzw. „śpiochy”. Dodatkowo część noworodków ma przez pierwsze tygodnie zatkane kanaliki łzowe, co wymaga interwencji lekarskiej. Wszystko to sprzyja infekcji oczu, jeśli nie będzie prowadzona prawidłowa higiena tej okolicy. Jak myć oczy u noworodka? Do ich czyszczenia można użyć przegotowanej, letniej wody lub roztworu soli fizjologicznej. Niewskazane jest korzystanie z jakichkolwiek środków myjących czy ziołowych naparów bez zaleceń lekarza [1].
Noworodek powinien mieć czyszczone oczy kilka razy dziennie. Najlepszym momentem do wykonania higieny oczu jest czas po obudzeniu się dziecka. Przed przystąpieniem do przemywania okolic oczu należy umyć ręce, aby nie doszło do przeniesienia zarazków. Do tego zabiegu powinno się używać jednorazowych wacików lub gazików. Najwygodniej będzie wykonywać higienę okolic oczu, gdy maluch leży na plecach. Oczy należy przecierać w kierunku od skroni do nosa. Zdarza się, że nagromadzona wydzielina sklei powieki. Nie wolno ich otwierać na siłę z uwagi na ryzyko uszkodzenia. Wystarczy przyłożyć na chwile wilgotny gazik, który rozmiękczy zanieczyszczenia [1].
Ważne miejsce wśród zabiegów higienizacyjnych odgrywa czyszczenie uszu. Powinno się je myć tylko z zewnątrz, ponieważ dziecięce ucho znacznie różni się od ucha dorosłego człowieka. Przede wszystkim maluchy mają wąskie kanały słuchowe oraz szeroka i krótką trąbkę słuchową (połączenie ucha z gardłem). Wydzielina z wewnętrznej części ucha systematycznie się przesuwa na zewnątrz, więc w odpowiednim momencie będzie można ją usunąć. Warto zaznaczyć, że jej ewakuacja z wnętrza ucha nie jest potrzebna, bo pełni ona funkcję ochronną. Bezwzględnie do higieny uszu u noworodka nie powinno się używać patyczków. Ich zastosowanie grozi ubiciem wydzieliny i infekcją bakteryjną czy problemami ze słuchem. Nie ma potrzeby stosowania żadnych środków myjących. Można się spotkać z preparatami do higieny uszu dla dzieci, ale nie powinno się ich używać bez konsultacji z lekarzem. Do higieny uszu u noworodka w zupełności wystarczy jednorazowy gazik czy wacik zwilżony w letniej wodzie. Co robić, gdy w czasie kąpieli czy wizyty na basenie zamoczy się mocno uszy dziecka? Wodę z kanału słuchowego najłatwiej usunąć, układając malucha na boku – wówczas woda swobodnie wypłynie [2].
Dbanie o buzię noworodka powinno stanowić element codziennej pielęgnacji. Skóra na twarzy maluszka jest bardzo delikatna, a przez to podatna na urazy i podrażnienia, dlatego jej odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna. Czym myć buzię noworodka? Nie powinno się do tego stosować żadnych środków myjących. Wystarczy przegotowana, letnia woda i kilka jednorazowych wacików/gazików. Wodę wlej do miseczki, aby było wygodnie moczyć w niej waciki, które należy często zmieniać. Twarz dziecka powinno się czyścić od czoła do brody. Zaschniętych zabrudzeń nie powinno się zdzierać, bo można podrażnić skórę. Trzeba przyłożyć do nich na chwilę wilgotny wacik, aby je zmiękczyć i zmyć. Skoro już wiesz, jak myć buzię noworodka, pamiętaj, że oprócz tego konieczna jest aplikacja kremu nawilżającego przeznaczonego dla najmłodszych. Stosuj go, gdy skóra dziecka jest przesuszona. Do smarowania buzi nie powinno się używać oliwki. Osobną, ważną kwestią jest nakładanie kremów ochronnych przy wychodzeniu na dwór, aby zabezpieczyć przed promieniowaniem UV [3].
Pępek noworodka to kolejne newralgiczne miejsce, które wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy o niego dbać jak o gojącą się ranę i uważać, aby nie uległ zakażeniu. Jak czyścić pępek noworodka? Pielęgnację kikuta pępowinowego należy wykonywać aż do momentu jego samoczynnego odpadnięcia oraz zagojenia się miejsca przyczepu kikuta pępowinowego raz dziennie, po kąpieli, lub każdorazowo po kontakcie kikuta z moczem czy stolcem. Przed rozpoczęciem jego pielęgnacji należy dobrze umyć ręce. Pępek u noworodka przeciera się delikatnie czystym gazikiem zmoczonym w wodzie z mydłem. Do pielęgnacji pępka noworodka nie wolno używać spirytusu. Trzeba również pamiętać o przemywaniu pierścienia między kikutem a skórą. Jeśli skóra wokół zrobi się lekko zaczerwieniona, można zaaplikować preparat odkażający z octenidyną. Jeżeli zauważysz obrzęk, silne zaczerwienienie lub wydzielinę ropną wokół kikuta, skonsultuj się z lekarzem. Ważne jest także odpowiednie zakładanie pieluszki – tak, aby kikut pępowinowy był zawsze na wierzchu (odkryty). Można też korzystać ze specjalnych pieluszek z wycięciem na pępek. W ten sposób zapewnia się dostęp powietrza, co dobrze wpływa na gojenie się rany. Najlepiej lekko ją osłonić zwykłym gazikiem, aby nie została zanieczyszczona czy podrażniona przez ubranka. Kiedy odpada kikut pępka u noworodka? Najczęściej między 11. a 15. dobą życia [4].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.