Ty też zadajesz sobie pytanie „jak nauczyć dziecko sikania na nocnik”? Dowiedz się, jak zrobić to skutecznie

nocnik

Wokół nauki korzystania z nocnika narosło wiele mitów. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika i kiedy jest na to najlepszy moment? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z treningiem czystości u dziecka.

Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

Wielu rodziców szuka odpowiedzi na pytanie „jak nauczyć dziecko sikania na nocnik”. Zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie sadzania dziecka na nocniku? Wyrastanie z pieluch i zdobywanie umiejętności samodzielnego korzystania z toalety to dla malucha naturalny proces. Większość dzieci jest gotowa do korzystania z nocnika około 18‒24 miesiąca życia [1]. Ostatecznym czasem, kiedy powinno się oduczyć dziecko od pieluch, jest wiek 32 miesięcy [2].

Opanowanie sztuki korzystania z nocnika wymaga połączenia wielu osobnych umiejętności, a zwłaszcza:

  • interpretacji sygnałów dawanych przez ciało,
  • rozbierania i ubierania się,
  • kontroli nad jelitami i pęcherzem,
  • mycia rąk.

Aby rozpocząć naukę sikania do nocnika, dziecko powinno realizować samodzielnie przynajmniej niektóre z nich [3].

Specjaliści są zdania, że razem z upowszechnieniem korzystania z pieluch jednorazowych czas, kiedy sadza się dziecko na nocnik, uległ opóźnieniu. W okresie, gdy nie było takich udogodnień albo stanowiły swego rodzaju rarytas, dzieci dość szybko uczono posługiwania się nocnikiem z praktycznych powodów. Każde siku lub kupa wiązały się nie tylko ze zmianą pieluchy, ale nierzadko też ubrania. Obecnie rodzice nie muszą być aż tak zdeterminowani z uwagi na powszechną dostępność nowoczesnych pieluch i przekonanie, że nauka korzystania z nocnika u starszego dziecka będzie łatwiejsza [4].

Jak długo trwa nauka siusiania na nocnik?

Nauka korzystania z nocnika to ogromna zmiana w życiu dziecka, a w zasadzie całej rodziny. Trening czystości u każdego dziecka przebiega indywidualnie. To, ile zajmie nauka siusiania na nocnik, zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim:

  • zaangażowania otoczenia,
  • przygotowania – wspólny zakup pierwszego nocnika (warto wiedzieć, że dzieci czują się pewniej, kiedy nocnik stoi na podłodze w miejscu, w którym spędzają dużo czasu) i zaznajomienie się z nocnikiem,
  • dojrzałości i samodzielności dziecka – podążanie indywidualnym tempem dziecka jest niezwykle ważne,
  • konsekwentnego prowadzenia nauki w atmosferze akceptacji [3, 4].

Zdarza się, że dziecko robi siku na nocniku bez specjalnych oporów, ale niektórym maluchom opanowanie tej umiejętności będzie przychodziło z trudem. Wtedy warto skorzystać ze specjalnych pomocy typu: zachęcający nocnik z melodyjką, bajeczki o tym, jak nauczyć się korzystania z nocnika, zabawki do nauki siusiania, punkty (np. kwiatki / gwiazdki) za każdy sukces. Trening czystości trwa średnio trzy miesiące. Pamiętaj, że dziecko będzie potrzebować pomocy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych nawet do 4–5 roku życia [5].

Kryteria gotowości do nauki korzystania z nocnika

W określeniu, od kiedy sadzać dziecko na nocnik, można kierować się tym, czy dziecko:

  • rozumie proste polecenia i wykonuje je,
  • jest dumne ze swoich umiejętności,
  • naśladuje zaobserwowane u innych zachowania i czynności,
  • umie pomóc przy ubieraniu / rozbieraniu się.
  • potrafi spokojnie siedzieć i bawić się przez kilka minut,
  • interesuje się tym, że inne osoby korzystają z toalety,
  • daje znać, kiedy robi siusiu lub kupkę (np. chowa się, kuca, postękuje),
  • sygnalizuje, że chce, żeby zmienić mu pieluszkę [1].

Na gotowość dziecka do nauki korzystania z nocnika składają się zatem trzy elementy: gotowość fizyczna, gotowość emocjonalna i umiejętność komunikacji [6].

Jak nauczyć dziecko siusiać na nocnik?

Mamy kilka pomocnych wskazówek:

  • wytłumacz, do czego służy nocnik (np. przy pomocy lalki czy misia),
  • zachęcaj do chodzenia po domu bez pieluchy,
  • dbaj o dużą ilość przyjmowanych płynów ‒ pełny pęcherz ułatwi orientację,
  • chwal i bądź cierpliwa / cierpliwy,
  • jeśli nie uda się osiągnąć celu w ciągu kilku minut, nie przetrzymuj dziecka dłużej na nocniku,
  • nie sadzaj dziecka na nocnik na siłę ‒ pamiętaj, że ma zazwyczaj własne pory, kiedy chce siusiu lub kupkę. Informowanie o chęci skorzystania z nocnika wypracowuj u dziecka, regularnie sadzając je na nocnik: po przebudzeniu, pół godziny po jedzeniu lub piciu, a w ciągu dnia średnio co 2 godziny lub na podstawie obserwacji zachowania dziecka (np. kiedy jest niespokojne, wstaje, siada, przyciąga nogi do siebie, kręci się) [1, 6].

Powodzenia!

  1. P. Dziechciarz i in., Kiedy i jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52401,kiedy-i-jak-nauczyc-dziecko-korzystac-z-nocnika (dostęp: 18.03.2022).
  2. J.G. Barone, N.Jasutkar, D. Schneider, Later toilet training is associated with urge incontinence in children, „Journal of Pediatric Urology” 2009, t. 5, nr 6, s. 458‒461.
  3. Nauka korzystania z nocnika: Porady krok po kroku, [online] https://www.pampers.pl/dziecko-uczace-sie-chodzic/nauka-korzystania-z-nocnika/artykul/nauka-korzystania-z-nocnika-porady-krok-po-kroku (dostęp: 18.03.2022).
  4. D. Ponikło, Trening czystości u dziecka, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/68044,trening-czystosci-u-dziecka (dostęp: 18.03.2022).
  5. Trening czystości – kiedy rozpocząć?, [online] https://psychologiadziecka.org/trening-czystosci-kiedy-rozpoczac/ (dostęp: 18.03.2022).
  6. A. Gąstoł, Nie taki nocnik straszny?, [online] https://docplayer.pl/248540-Nie-taki-nocnik-straszny.html (dostęp: 18.03.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.