Zapalenie gardła ‒ leczenie niemowląt i małych dzieci

bolace garlo

Każde dziecko, kiedy odczuwa ból, zachowuje się inaczej niż zwykle, co z łatwością zauważają rodzice. Jak jednak znaleźć miejsce bólu, gdy dziecko nie mówi? Sprawdź, jakie objawy mogą sugerować zapalenie gardła u niemowlaka oraz jak postępować w sytuacji podejrzenia bólu gardła u naszego dziecka.

Ból gardła zwykle jest objawem stanu zapalnego, jednak bywają różne rodzaje zapalenia gardła. Ważne jest zatem rozpoznanie objawów i zidentyfikowanie przyczyny, ponieważ rzutuje to na sposób leczenia.

Zapalenie gardła u dzieci

Aby skutecznie pomóc swojemu dziecku, ważne jest, aby szybko zareagować na dawane przez nie sygnały. Jeżeli ból gardła występuje u starszych dzieci, które same precyzyjnie wskazują miejsce bólu, sprawa jest ułatwiona. Trudniejsze zadanie czeka rodziców niemowląt. Objawy sugerujące ból gardła to zmniejszony apetyt, stan podgorączkowy lub gorączka, drażliwość, płaczliwość oraz wkładanie rączek do buzi. Wszystkie te symptomy są niestety bardzo podobne do objawów ząbkowania, dlatego pomocna w ich rozróżnieniu będzie wizyta u lekarza.

Ostre zapalenie gardła – jak leczyć?

Zapalenie gardła może być spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą[1]. Chociaż objawy są nagłe i często wyglądają niepokojąco, to na szczęście zazwyczaj są to niegroźne infekcje. U dzieci najczęściej występuje wirusowe zapalenie gardła, które przebiega dosyć łagodnie, a jego leczenie jest objawowe. Przy stwierdzonym bakteryjnym lub grzybiczym zapaleniu gardła wymagane jest leczenie specjalistyczne, a do jego wdrożenia konieczna jest wizyta u lekarza pediatry.

Bez względu jednak na przyczynę choroby leczenie polegające na zmniejszeniu dolegliwości bólowych można rozpocząć w domu, natychmiast po ich zauważeniu. Do wyboru mamy różne domowe sposoby oraz leki w formie sprayu, syropu czy tabletek do ssania. Tylko czy wszystkie są bezpieczne? Co wybrać, aby szybko pomóc małemu dziecku lub niemowlęciu?

Domowe sposoby leczenia zapalenia gardła u dzieci

Najważniejsze jest, aby w trakcie choroby dziecka, szczególnie odmawiającego przyjmowania pokarmów, skutecznie podawać płyny[2]. Zapobiegnie to odwodnieniu, które nasila złe samopoczucie i utrudnia obniżenie temperatury.

Jednym z najpopularniejszych domowych środków na zapalenie gardła jest miód. Rzeczywiście, w badaniach udowodniono jego działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, a u pacjentów z zakażeniem górnych dróg oddechowych przyjmowanie miodu, w porównaniu ze standardowym postępowaniem, skuteczniej łagodziło objawy choroby [3]. Jest to postępowanie doraźne, ale skuteczne. Pamiętajmy jednak, że miód jest produktem, który możemy podawać dzieciom dopiero powyżej 12 miesiąca życia.

Czym leczyć wirusowe zapalenie gardła?

Rodzice często wybierają lek w formie zawiesiny na ból gardła u dzieci. Jest to słuszne postępowanie, ważne jest jednak, aby zastosować właściwy preparat. Pamiętajmy, że zapalenie gardła to nie tylko ból, ale również stan zapalny. W związku z tym najskuteczniejszy będzie lek o jednoczesnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Taką substancją jest ibuprofen, obecny np. w zawiesinach , który możemy podawać trzy razy w ciągu doby, w odstępach 8-godzinnych, w dawce 5-10 mg/kg masy ciała w jednej dawce. Zawiesina z ibuprofenem skutecznie obniży również gorączkę. Rodzice często wybierają syropy ziołowe (np. z czarnym bzem, olejkiem rozmarynowym czy jeżówką), jednak nie mają one potwierdzonego działania w badaniach klinicznych. Jeżeli zauważymy, że dyskomfort u dziecka nasila się i nie jest ono w stanie wytrzymać do podania kolejnej dawki ibuprofenu, można wspomóc się paracetamolem (, który możemy podawać pomiędzy dawkami ibuprofenu (maksymalnie 4 razy w ciągu doby, w dawce 10-15 mg/kg masy ciała w jednej dawce). Pomocny może być również spray do gardła z działającą przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie benzydaminą (np. ), a w przypadku starszych dzieci ‒ tabletki do ssania. Dostępne są również lizaki na ból gardła – zwiększają one ilość śliny, co działa łagodząco i poprawia komfort dziecka. Ich wadą z kolei jest zwykle duża zawartość cukru, co niekorzystnie wpływa na zęby dziecka.

Zaniepokojenie powinno wzbudzić wystąpienie:

 • wysokiej gorączki u dziecka (powyżej 39℃), która pomimo podawania leków w należnych dawkach powraca szybciej, niż możemy podać kolejną porcję leku,
 • braku możliwości napojenia dziecka,
 • w przypadku niemowlaków – trudności w wybudzeniu dziecka na jedzenie.

W takich sytuacjach należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to sugerować bakteryjne zapalenie gardła.

Bakteryjne zapalenie gardła ‒ leczenie

W przypadku braku poprawy leczenia objawowego lub jeśli wystąpi wysoka gorączka (39‒40℃), apatia, „pokładanie się” dziecka lub odmawianie przyjmowania pokarmów i płynów[4], dziecko powinno być dokładnie zbadane przez lekarza, ponieważ może wymagać leczenia antybiotykiem. Lekarz zbierze wówczas wywiad, zbada dziecko, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania, dzięki czemu będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę. W paciorkowcowym zapaleniu gardła (anginie) lekiem z wyboru jest penicylina fenoksymetylowa, którą powinno się stosować przez 10 dni. Antybiotyk ten ma głównie za zadanie zapobiec powikłaniom choroby (np. gorączki reumatycznej)[5].

Grzybicze zapalenie gardła ‒ leczenie

Zapalenie gardła wywołane przez grzyby jest rzadkie[6]. W takim przypadku lekarz powinien przepisać leki przeciwgrzybicze, natomiast przed włączeniem leczenia pomocny będzie wymaz z gardła, który potwierdzi infekcję grzybiczą.

Ile trwa zapalenie gardła?

Czas trwania zapalenia gardła trwa zazwyczaj do 10 dni[5], jednak u większości pacjentów objawy mijają w ciągu 7 dni. Leczenie polega na ograniczeniu stanu zapalnego, zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawie komfortu małego pacjenta.

 1. M. Dąbrowski, Zapalenie gardła u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie, [online] https://bioaronsystem.pl/zapalenie-gardla-u-dzieci-przyczyny-objawy-leczenie/ (dostęp: 25.01.2022).
 2. B. Skotnicka, Zapalenie gardła i angina, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 25.01.2022).
 3. M. Sciubisz, G. Lis, Skuteczność miodu w objawowym leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci – przegląd systematyczny i metaanaliza [online]https://www.mp.pl/pediatria/przeglad-badan/247749,skutecznosc-miodu-w-objawowym-leczeniu-zakazen-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci-przeglad-systematyczny-i-metaanaliza
 4. M. Zagor, P. Czarnecka, M. Janoska-Jaździk, Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, [online] https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla.
 5. Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, red. W. Hryniewicz, P. Albrecht, A. Radzikowski, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2016, str. 49.

Paula Kośla, lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie rezydentka w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracuje na Oddziale Obserwacyjno-Izolacyjnym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, a także w placówkach POZ. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu pediatrii. W swojej praktyce koncentruje się wyłącznie na metodach leczenia o naukowo potwierdzonej skuteczności. Prywatnie jest mamą 5-letniej Oli i 2-letniego Mikołaja.
Hascosept to lek w postaci sprayu do stosowania w jamie ustnej. Zawiera substancję czynną chlorowodorek benzydaminy. Jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowana miejscowo działa znieczulająco i odkażająco. Lek Hascosept stosuje się w:
 • leczeniu objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk, afty) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła,
 • w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych,
 • w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii.
Dzieci w wieku poniżej 6 r.ż.: 1 dawka produktu leczniczego na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę. U dzieci poniżej 6 r.ż. lek należy stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 1 g roztworu zawiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.