Leczenie przeziębienia u niemowląt

chory niemowlak

Najczęstszym objawem przeziębienia jest katar u niemowlaka. Kiedy iść do lekarza, a kiedy można poradzić sobie w domu? Kiedy przeziębienie u niemowląt powinno niepokoić?

Przeziębienie u niemowlaka zdarza się dosyć często, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz gdy w domu jest starsze rodzeństwo. Najczęstszym objawem jest katar, który zmienia swój kolor oraz konsystencję podczas trwania choroby. Zielony czy żółty kolor wydzieliny niekonieczne jednak świadczy o infekcji bakteryjnej. Występowanie stanu podgorączkowego lub niewielkiej gorączki jest również typowe dla przeziębienia, które jest infekcją wirusową. Może pojawić się kaszel. Dziecko zazwyczaj jest płaczliwe oraz marudne. Leczenie ogranicza się do zwalczania objawów i podejmowania działań mających na celu poprawę samopoczucia dziecka.

Przeziębiony noworodek

Noworodek to dziecko do 28 dnia życia. Ta grupa dzieci jest szczególnie narażona na infekcje, ponieważ nie wykształciła jeszcze własnej odporności. Nie oznacza to jednak, że maluszek na pewno się zarazi, a przebieg choroby będzie ciężki. Często mamy karmiące piersią pytają, czy podczas przeziębienia powinny zrezygnować z karmienia piersią. Nie, przeziębienie nie stanowi przeciwwskazania do karmienia. Wraz z mlekiem matka przekazuje dziecku przeciwciała, które pomogą mu zwalczyć infekcję. Jeśli któryś z domowników jest chory, istnieje oczywiście ryzyko, że noworodek się od niego zarazi. Nie powinien to jednak być powód do paniki. Sam katar, który nie powoduje zmiany zachowania czy utraty apetytu, nie jest niepokojący. W takim wypadku wystarczy oczyszczać dziecku nos, używając najpierw soli fizjologicznej, a następnie odciągając wydzielinę z nosa za pomocą gruszki lub innego aspiratora. Również ułożenie dziecka na brzuchu pomoże mu pozbyć się wydzieliny z dróg oddechowych. [Podział zawijania tekstu]Noworodki to szczególna grupa wiekowa, dlatego też pojawienie się u nich gorączki przekraczającej 38℃ zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Jeśli gorączka powoduje znaczny dyskomfort u dziecka, jest ono płaczliwe i niespokojne, przed wizytą można podać lek na obniżenie temperatury – w tym wypadku możemy zastosować tylko paracetamol, ponieważ ibuprofen jest lekiem, który stosujemy dopiero po 3 miesiącu życia dziecka.

Przeziębione niemowlę

Niemowlę to dziecko od 28 dnia życia do ukończenia roku. Co na przeziębienie u niemowlaka? Zależy od objawów. Katar u dziecka zdecydowanie wpływa na jego samopoczucie. Aby mu pomóc, należy szczególnie dbać o higienę nosa – zakraplać sól fizjologiczną, oczyszczać nos, a następnie wpuszczać krople obkurczające śluzówkę nosa do obu dziurek. Krople do nosa nie powinny być stosowane dłużej niż 5 dni. Aby ulżyć dziecku nocą i ułatwić oddychanie w pozycji leżącej, można sięgnąć po plastry przyklejane na piżamkę lub maści do smarowania klatki piersiowej, które zawierają odpowiednie dla dziecka stężenia olejków eterycznych. Spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina jest częstą przyczyną kaszlu u dzieci. Zazwyczaj taka sytuacja nie wymaga podawania leków i stopniowo ustępuje po odpowiednim czyszczeniu nosa. Jeżeli jednak pomimo starannej higieny kaszel się nasila lub zmienia się jego charakter, powodując trudności w oddychaniu, należy zgłosić się do pediatry. Jest to sytuacja, w której może dochodzić do zalegania wydzieliny w górnych lub dolnych drogach oddechowych i do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest dokładne zbadanie dziecka.

U przeziębionych niemowląt, może wystąpić infekcja bez gorączki, ewentualnie ze stanem podgorączkowym (temperatura ciała 37,5‒37,9℃) [1]. Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie – je, chętnie pije, bawi się jak zazwyczaj – nie są to objawy niepokojące i obniżanie gorączki nie jest wymagane. Należy pamiętać, że stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka jest objawem pożądanym i pomaga w zwalczaniu infekcji. Jednak są dzieci, u których występowanie nawet niewielkiego wzrostu temperatury ciała powoduje apatię, drażliwość i senność ‒ w takim wypadku należy podać odpowiedni lek. Przy zaczynającej się infekcji można zacząć podawać lek na obniżenie gorączki ‒ np. ibuprofen w dawce 5-10 mg/kg masy ciała na dawkę, którą można powtarzać trzy razy w ciągu doby co około 8 godzin. Jest to lek nie tylko przeciwgorączkowy, ale również lek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Jeżeli temperatura rośnie w czasie krótszym niż 8 godzin, można pomiędzy dawkami ibuprofenu podać paracetamol w jednorazowej dawce 10-15 mg/kg masy ciała. Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, może być podawany cztery razy na dobę co około 6 godzin. Preparaty zawierające paracetamol oraz ibuprofen są dostępne w formie syropów, zawiesin oraz czopków, wygodnych do podania małemu dziecku.

Częstym objawem przeziębienia jest również ból gardła u dzieci. W takim wypadku można podać leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen) oraz leki działające miejscowo, np. spray do gardła zawierający benzydaminę.

Najważniejsze przy przeziębieniu małego dziecka jest jego odpowiednie nawadnianie. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy występuje gorączka, gdyż odwodnienie może spowodować zmianę w działaniu leków przeciwgorączkowych (np. nasilać ich toksyczność).

Jak długo trwa przeziębienie?

Przeziębienie może trwać nawet do 21 dni [2,3]. Zazwyczaj kończy się szybciej, ale utrzymywanie się objawów nawet do 3 tygodni nie powinno niepokoić.

Przeziębienie – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej, jeżeli u Twojego dziecka wystąpią następujące objawy:

  • wysoka gorączka trwająca powyżej 3 dni (powyżej 38,5℃, a u noworodka powyżej 38℃),
  • napady duszącego kaszlu lub duszność u dziecka,
  • brak możliwości napojenia dziecka spowodowany niechęcią lub wymiotami,
  • trudności w wybudzeniu dziecka na karmienie.
  1. K. Gmachowska, Gorączka u niemowląt i dzieci – przyczyny. Kiedy i jak ją zbijać? O czym pamiętać, gdy dziecko gorączkuje?, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a13350-Goraczka_u_niemowlat_i_dzieci__przyczyny._Kiedy_i_jak_ja_zbijac_O_czym_pamietac_gdy_dziecko_goraczkuje (dostęp: 14.02.2022).
  2. I. Turek, Ile trwa przeziębienie?, [online] https://www.drmax.pl/blog-porady/ile-trwa-przeziebienie (dostęp: 14.02.2022).
  3. F. Mejza, Przeziębienie – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, [online] https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie

Paula Kośla, lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie rezydentka w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracuje na Oddziale Obserwacyjno-Izolacyjnym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, a także w placówkach POZ. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu pediatrii. W swojej praktyce koncentruje się wyłącznie na metodach leczenia o naukowo potwierdzonej skuteczności. Prywatnie jest mamą 5-letniej Oli i 2-letniego Mikołaja.
Czopki Paracetamol HASCO to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 godzin. Działanie przeciwgorączkowe trwa 6-8 godzin. Wskazaniami do stosowania leku są bóle różnego pochodzenia i stany gorączkowe. Od 3. mies. (jednorazowo 10-15 mg/kg masy ciała). U dzieci poniżej 2 lat lek należy stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeden czopek zawiera odpowiednio: 80 mg, 125 mg, 250 mg lub 500 mg paracetamolu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.