Gorączka u dziecka jest powszechnym objawem. Podwyższona temperatura ciała może być wywołana przez różne czynniki, takie jak proces zapalny, reakcja na szczepienie, ale też ząbkowanie u niemowląt czy przegrzanie dziecka. Od jakiej temperatury ciała należy zastosować leki przeciwgorączkowe? Jaki termometr wybrać do pomiaru?
W zależności od wieku dziecka pomiaru temperatury ciała dokonujemy w różnych miejscach:
Z uwagi na zmienność dobową temperatury ciała nie można podać jednej dokładnej wartości. Prawidłowa temperatura ciała u dziecka mieści się w następujących granicach:
W okolicy tętnicy skroniowej i na czole temperaturę ciała mierzymy termometrem bezdotykowym, w zależności od modelu termometru: albo bezpośrednio w rzucie skroni, albo ruchem przesuwnym od środka czoła do okolicy skroniowej.
W ustach i dole pachowym temperaturę ciała mierzymy za pomocą termometru dotykowego (cieczowego lub elektronicznego). W ustach umieszczamy termometr pod językiem, a pod pachą umieszczamy w dole pachowym i przyciskamy ręką do tułowia. W zależności od rodzaju termometru wynik odczytujemy w ciągu kilkunastu sekund (termometr elektroniczny) lub w ciągu 4–10 minut (cieczowy).
W odbytnicy pomiaru dokonuje się za pomocą termometru dotykowego elektronicznego lub cieczowego. Końcówkę termometru należy pokryć maścią lub wazeliną, aby nie uszkodzić śluzówki odbytu. W zależności od rodzaju termometru wynik odczytujemy w ciągu kilkunastu sekund (termometr elektroniczny) lub w ciągu 4–10 minut (cieczowy) [3].
Do niedawna bardzo popularny termometrem był termometr rtęciowy, który został wycofany ze względu na zawartość szkodliwej rtęci [1]. Był to termometr używany do pomiaru w jamie ustnej, dole pachowym oraz odbycie [2].
Aktualnie popularne są elektroniczne termometry dotykowe oraz termometry bezdotykowe.
Elektronicznym termometrem dotykowym zmierzymy temperaturę ciała w jamie ustnej, dole pachowym oraz odbytnicy. Zakres temperatur pomiaru wynosi 25–45℃. Czas pomiaru wynosi około 10–15 sekund. Wadą tego typu termometru jest podatność na pole elektromagnetyczne [2].
Najpopularniejsze są obecnie termometry bezdotykowe dla dzieci. Mogą one być wykorzystywane do wykonania pomiaru temperatury każdej części ciała. Najczęściej używane są do pomiaru temperatury w okolicy tętnicy skroniowej na czole. Niektóre z termometrów bezdotykowych mają również końcówki do pomiaru ciepłoty ciała w uchu. Zakres temperatur pomiaru wynosi 32–42,5℃ (przy pomiarze dokonywanym w okolicy skroniowej) oraz 0–100℃ (przy pomiarze dokonywanym w uchu). Główną zaletą elektronicznych termometrów bezdotykowych jest szybkość pomiaru, który wynosi ok. 1–4 sekundy. Wadą tego typu termometrów są błędy pomiarowe spowodowane czynnikami zewnętrznymi oraz specyfiką przewodu słuchowego [2].
Nie ma większego znaczenia, jaki rodzaj termometru dla dzieci wybiorą rodzice. Należy pamiętać, że podczas mierzenia temperatury ciała w jamie ustnej wynik może być zafałszowany poprzez wcześniej spożyte pokarmy i płyny. U niemowląt i małych dzieci pomiar temperatury pod pachą może być trudny ze względu na brak współpracy dziecka. Dlatego najlepiej jest dostosować rodzaj termometru indywidualnie do dziecka.
Bardzo ważny jest sam pomiar temperatury ciała. Temperaturę u dziecka zawsze mierzymy w tym samym miejscu oraz tym samym termometrem, aby zminimalizować ryzyko błędu pomiaru [2].
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.