Dziecięca skóra jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia i oparzenia, dlatego tak ważna jest jej ochrona przed słońcem. Mimo że spacerowanie czy zabawa na dworze w słoneczną pogodę to sama przyjemność, to nadmierna ekspozycja na promienie UV jest szkodliwa. Sprawdź, jaki krem z filtrem dla dzieci jest najbardziej odpowiedni oraz jak jeszcze można ograniczyć działanie słońca na wrażliwą skórę dziecka.
Małe dzieci to grupa w sposób szczególny narażona na szkodliwe działanie słońca. Maluchy mają delikatną, wrażliwą i cienką skórę, która szybciej niż skóra osób dorosłych ulega uszkodzeniom i oparzeniom [1]. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne to istotny czynnik rozwoju nowotworu skóry. Już nawet jedno oparzenie słoneczne z okresu dzieciństwa sprawia, że ryzyko zachorowania na tę chorobę jest dwa razy większe. Szacuje się, że 80% całkowitej ekspozycji na promieniowanie UV w ciągu życia ma miejsce w dzieciństwie [2]. U małego dziecka rumień powstały w wyniku opalania może skutkować uszkodzeniem niedojrzałego układu immunologicznego. Dlatego też niezwykle ważna jest ochrona przed słońcem, a w sposób szczególny powinny być nią objęte dzieci o jasnej karnacji, rudych lub jasnych włosach, mające dużo znamion barwnikowych i piegów oraz dzieci o niebieskich oczach [1].
Zastanawiasz się, jak i kiedy aplikować dziecku krem z filtrem UV? Najlepiej nakładać go na chwilę przed wyjściem. Średni czas potrzebny do wchłonięcia się preparatu wynosi 20–30 minut. Krem nakłada się dokładnie na wszystkie odsłonięte części ciała, nie zapominając o małżowinach usznych czy twarzy. Podczas aplikowania kremu na buzię malucha trzeba ominąć okolice oczu, aby preparat nie dostał się do środka, co mogłoby spowodować pieczenie i łzawienie. Produkty z filtrem UV powinno się aplikować na skórę dziecka co 2–3 godziny, lecz jeśli dziecko silnie się poci, zażywało kąpieli (żaden preparat nie jest całkowicie wodoodporny) i po zabawach w wodzie było wycierane ręcznikiem, krem z filtrem należy stosować częściej [1]. Jeśli dany krem z filtrem UV będzie stosowany u pociechy po raz pierwszy, wykonaj próbę alergiczną. Zanim nałożysz preparat na ciało, niewielką ilością posmaruj małą powierzchnię skóry dziecka i obserwuj reakcję. Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy (np. świąd, zaczerwienienie, pęcherze, krostki, bąble), preparat może być stosowany bez obaw [2]. Istnieje bowiem ryzyko, że zawarte w kremie składniki mogą u wybranych osób wywołać reakcję uczuleniową.
Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, aby u dzieci do 6. miesiąca życia nie stosować żadnych preparatów z filtrami, tylko osłaniać dziecko i nie dopuszczać do ekspozycji na słońce. Na rynku jest dostępna szeroka oferta środków z filtrem UV dla najmłodszych, a część z tych preparatów można stosować już od 6. miesiąca życia. Poza najczęściej spotykanymi kremami z filtrem UV, do wyboru są również różnego rodzaju kolorowe pianki, sztyfty, balsamy, mleczka czy aerozole. Aby zachęcić dziecko do stosowania tego typu produktów, zaangażuj je do wspólnego wybierania środka przeciwsłonecznego. Bez względu na opakowanie i rodzaj preparatu kluczowa jest obecność filtrów UVA i UVB oraz ich moc. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik ochronny SPF, tym lepiej. W przypadku maluchów z ciemniejszą karnacją lub po kilku dniach stosowania kremów z filtrem SPF 50 można stosować preparat z filtrem 30, natomiast u dzieci o jasnej karnacji należy stosować filtry SPF 50 i więcej [1, 2, 3].
Jaki filtr na słońce dla dzieci będzie najlepszy? Jako pierwszy do ochrony przed słońcem powinien być stosowany filtr mineralny, który nazywany jest także filtrem fizycznym. Tworzy on na skórze dziecka film ochronny, który odbija i rozprasza promienie słoneczne. U dzieci zaleca się stosowanie filtrów mineralnych, ponieważ ulegają one jedynie niewielkim przemianom po ekspozycji na promieniowanie UV. Substancje zawarte w preparacie nie wnikają w skórę. Najlepiej wybierać kosmetyki z filtrami mineralnymi (tlenek cynku i tlenek tytanu) z uwagi na działanie ochronne przed obydwoma rodzajami promieniowania i mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji uczuleniowych. Krem z filtrem mineralnym powinien być stosowany przynajmniej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, choć można się także spotkać z opinią, że najlepiej stosować je u dzieci do 3 roku życia. U starszych dzieci do ochrony skóry przed słońcem mogą zostać użyte filtry chemiczne. Zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, pochłaniając fotony (cząsteczki przenoszące porcję energii promieniowania) i zamieniając je w ciepło [4, 5].
Aby ochronić skórę dziecka przed słońcem, poza odpowiednio dobranym i prawidłowo stosowanym kremem z filtrem UV zaleca się stosowanie do poniższych wskazówek:
Od kilku lat w sprzedaży można też spotkać ubrania ochronne uszyte ze specjalistycznych materiałów o działaniu zbliżonym do SPF [4].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.