Jak chronić dziecko przed słońcem? Kremy z filtrem i inne formy dziecięcej fotoprotekcji

ochrona przed słońcem

Dziecięca skóra jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia i oparzenia, dlatego tak ważna jest jej ochrona przed słońcem. Mimo że spacerowanie czy zabawa na dworze w słoneczną pogodę to sama przyjemność, to nadmierna ekspozycja na promienie UV jest szkodliwa. Sprawdź, jaki krem z filtrem dla dzieci jest najbardziej odpowiedni oraz jak jeszcze można ograniczyć działanie słońca na wrażliwą skórę dziecka.

Dlaczego należy chronić dziecko przed słońcem?

Małe dzieci to grupa w sposób szczególny narażona na szkodliwe działanie słońca. Maluchy mają delikatną, wrażliwą i cienką skórę, która szybciej niż skóra osób dorosłych ulega uszkodzeniom i oparzeniom [1]. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne to istotny czynnik rozwoju nowotworu skóry. Już nawet jedno oparzenie słoneczne z okresu dzieciństwa sprawia, że ryzyko zachorowania na tę chorobę jest dwa razy większe. Szacuje się, że 80% całkowitej ekspozycji na promieniowanie UV w ciągu życia ma miejsce w dzieciństwie [2]. U małego dziecka rumień powstały w wyniku opalania może skutkować uszkodzeniem niedojrzałego układu immunologicznego. Dlatego też niezwykle ważna jest ochrona przed słońcem, a w sposób szczególny powinny być nią objęte dzieci o jasnej karnacji, rudych lub jasnych włosach, mające dużo znamion barwnikowych i piegów oraz dzieci o niebieskich oczach [1].

Ochrona przed słońcem dla dzieci. Kiedy smarować dziecko kremem z filtrem UV?

Zastanawiasz się, jak i kiedy aplikować dziecku krem z filtrem UV? Najlepiej nakładać go na chwilę przed wyjściem. Średni czas potrzebny do wchłonięcia się preparatu wynosi 20–30 minut. Krem nakłada się dokładnie na wszystkie odsłonięte części ciała, nie zapominając o małżowinach usznych czy twarzy. Podczas aplikowania kremu na buzię malucha trzeba ominąć okolice oczu, aby preparat nie dostał się do środka, co mogłoby spowodować pieczenie i łzawienie. Produkty z filtrem UV powinno się aplikować na skórę dziecka co 2–3 godziny, lecz jeśli dziecko silnie się poci, zażywało kąpieli (żaden preparat nie jest całkowicie wodoodporny) i po zabawach w wodzie było wycierane ręcznikiem, krem z filtrem należy stosować częściej [1]. Jeśli dany krem z filtrem UV będzie stosowany u pociechy po raz pierwszy, wykonaj próbę alergiczną. Zanim nałożysz preparat na ciało, niewielką ilością posmaruj małą powierzchnię skóry dziecka i obserwuj reakcję. Jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy (np. świąd, zaczerwienienie, pęcherze, krostki, bąble), preparat może być stosowany bez obaw [2]. Istnieje bowiem ryzyko, że zawarte w kremie składniki mogą u wybranych osób wywołać reakcję uczuleniową.

Jaki filtr przeciwsłoneczny dla dzieci wybrać?

Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, aby u dzieci do 6. miesiąca życia nie stosować żadnych preparatów z filtrami, tylko osłaniać dziecko i nie dopuszczać do ekspozycji na słońce. Na rynku jest dostępna szeroka oferta środków z filtrem UV dla najmłodszych, a część z tych preparatów można stosować już od 6. miesiąca życia. Poza najczęściej spotykanymi kremami z filtrem UV, do wyboru są również różnego rodzaju kolorowe pianki, sztyfty, balsamy, mleczka czy aerozole. Aby zachęcić dziecko do stosowania tego typu produktów, zaangażuj je do wspólnego wybierania środka przeciwsłonecznego. Bez względu na opakowanie i rodzaj preparatu kluczowa jest obecność filtrów UVA i UVB oraz ich moc. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik ochronny SPF, tym lepiej. W przypadku maluchów z ciemniejszą karnacją lub po kilku dniach stosowania kremów z filtrem SPF 50 można stosować preparat z filtrem 30, natomiast u dzieci o jasnej karnacji należy stosować filtry SPF 50 i więcej [1, 2, 3].

Jaki filtr na słońce dla dzieci będzie najlepszy? Jako pierwszy do ochrony przed słońcem powinien być stosowany filtr mineralny, który nazywany jest także filtrem fizycznym. Tworzy on na skórze dziecka film ochronny, który odbija i rozprasza promienie słoneczne. U dzieci zaleca się stosowanie filtrów mineralnych, ponieważ ulegają one jedynie niewielkim przemianom po ekspozycji na promieniowanie UV. Substancje zawarte w preparacie nie wnikają w skórę. Najlepiej wybierać kosmetyki z filtrami mineralnymi (tlenek cynku i tlenek tytanu) z uwagi na działanie ochronne przed obydwoma rodzajami promieniowania i mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji uczuleniowych. Krem z filtrem mineralnym powinien być stosowany przynajmniej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, choć można się także spotkać z opinią, że najlepiej stosować je u dzieci do 3 roku życia. U starszych dzieci do ochrony skóry przed słońcem mogą zostać użyte filtry chemiczne. Zapewniają one ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, pochłaniając fotony (cząsteczki przenoszące porcję energii promieniowania) i zamieniając je w ciepło [4, 5].

Nie tylko kremy z filtrem UV. Inne osłony przed słońcem

Aby ochronić skórę dziecka przed słońcem, poza odpowiednio dobranym i prawidłowo stosowanym kremem z filtrem UV zaleca się stosowanie do poniższych wskazówek:

  • w godzinach od 11.00 do 15.00 nie powinno się wychodzić z dzieckiem na dwór z uwagi na silne promieniowanie słoneczne. Dotyczy to zwłaszcza noworodków i niemowląt. Jeśli już musimy wyjść z malcem z domu, należy ochronić go, wykorzystując wszelkie możliwe formy fotoprotekcji;
  • w czasie upalnego dnia najlepiej przebywać z dzieckiem w cieniu, który mogą zapewnić korony drzew, namiot, parasol lub pergola. W przypadku maluchów znajdujących się w wózku należy pamiętać o przymocowaniu parasolki lub zaciągnięciu budki. Są też specjalne zasłonki na wózek, które również ograniczają ilość docierających do malucha promieni UV. Wspomniane akcesoria do wózka sprawdzą się nie tylko latem, ale będą też doskonałą osłoną przed wiatrem czy mrozem. Nie należy zakrywać całej gondoli czy spacerówki jakąkolwiek tkaniną, gdyż uniemożliwia to cyrkulację powietrza. Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj budki wózka szczelnie pieluchą, gdyż tworzy to wewnątrz wózka „szklarnię”;
  • postaw na odpowiednie ubranie dla dziecka – bardzo ważna jest ochrona głowy przed słońcem. W tym celu można użyć cienkiej chusteczki, kapelusza lub czapki z daszkiem. Polecane są też czapki z dodatkową osłoną na kark. Podczas upałów postaw na luźne i wykonane z naturalnych materiałów ubrania, które osłonią jak największą część ciała dziecka [1]. Przed słońcem powinno się chronić również dziecięce oczy. Skorzystaj z porad optyka i wybierz dla malucha okulary przeciwsłoneczne.

Od kilku lat w sprzedaży można też spotkać ubrania ochronne uszyte ze specjalistycznych materiałów o działaniu zbliżonym do SPF [4].

  1. S. Kopacz, Jak chronić dziecko przed słońcem?, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/61440,jak-chronic-dziecko-przed-sloncem (dostęp: 14.09.2022).
  2. J. Grygalewicz, Spacery z małym dzieckiem, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem (dostęp: 14.09.2022).
  3. W. Baran, Jakie są zalecenia dotyczące ochrony skóry niemowląt oraz dzieci przed promieniowaniem słonecznym?, [online] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.22.13 (dostęp: 14.09.2022).
  4. E. Kamińska, Czy i jaki krem z filtrem dla dziecka?, [online] https://epozytywnaopinia.pl/czy-jaki-krem-z-filtrem-dla-dziecka/ (dostęp: 14.09.2022).
  5. O. Glińska, Kiedy warto posmarować dziecko kremem przeciwsłonecznym?, [online] https://dziecisawazne.pl/jak-chronic-dziecko-przed-sloncem/ (dostęp: 14.09.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.