Czas dla dziecka jest jednym najważniejszych czynników budowania z nim więzi i stymulowania jego rozwoju. Aktywne spędzanie czasu jest marzeniem wielu rodziców dlatego warto mieć w zanadrzu więcej pomysłów.
Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem jest marzeniem dużej części rodziców. Często jednak okazuje się, że dziecko jest za małe lub nie chce realizować naszych pasji. Może się też zdarzyć, że mimo wielu pomysłów, z którymi wychodzisz, żaden z nich nie zdobywa uznania Twojej pociechy. Zdarza się, że wspólne wyjścia zamieniają się w katorgę, a Tobie brakuje już pomysłów na udane weekendy. Czas dla dziecka to coś, co powinno mu przecież sprawiać przyjemność i budować Waszą więź. W takich przypadkach warto eksperymentować z jak największą liczbą opcji, aż znajdziecie coś, co cieszy wszystkich członków rodziny.
Czas spędzany na łonie natury przynosi niezwykłe korzyści wszystkim członkom rodziny – to nie tylko możliwość oddychania świeżym powietrzem. Ten sposób aktywnego spędzania czasu pomoże wyciszyć Wasze układy nerwowe, unormuje poziom hormonów stresu, wzmocni odporność, wpłynie pozytywnie na nastrój i wasz ogólny stan zdrowia [1]. Przede wszystkim jednak większość dzieci lubi wycieczki do lasu czy na łąkę i z radością spędza w ten sposób czas.
Wielką atrakcją dla dzieci, które mniej chętnie wychodzą z domu, są pikniki lub ogniska. To wspaniała okazja dla zmęczonych rodziców, którzy wolą spokojnie posiedzieć na kocu, podczas gdy ich dzieci radośnie eksplorują teren dookoła. Wystarczą ulubione przekąski, odpowiednie miejsce i wspaniałe rodzinne popołudnie jest w zasięgu ręki.
Nowością ostatnich lat, która potrafi głęboko zaangażować całą rodzinę, są gry miejskie. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które pragną przeżyć przygodę, a równocześnie nie oddalać się zbytnio od domu. Gry miejskie są organizowane w formie eventów i happeningów odbywających się konkretnego dnia, ale w niektórych można brać udział przez cały rok – wystarczy wyposażyć się w odpowiednią mapę lub ściągnąć aplikację.
Większość dzieci z radością aktywnie spędza czas, uprawiając sport. Jazda na rowerze, hulajnodze czy rolkach to coś, czemu nie odmawia prawie żadne dziecko. Wiele rodzin decyduje się też na wspólną naukę nowych dyscyplin. Pamiętaj jednak, że uprawiając sport z małym dzieckiem, trzeba dostosowywać się do jego poziomu umiejętności i nie poganiać go, gdyż to może owocować niechęcią do dalszego ćwiczenia.
Zdarza się, że dzieci nie chcą wychodzić z domu i propozycje rodziców dotyczące aktywnego spędzania czasu spełzają na niczym. Często winimy za to nowe technologie. Możemy je jednak wykorzystać do aktywnego spędzania czasu na dworze. Wybierzcie się fotografować albo kręcić filmy lub ściągnijcie aplikacje, które pomogą Wam rozpoznawać rośliny, śpiew ptaków czy tropić zwierzęta.
Zwiedzanie miast bywa niezwykle uciążliwe z dziećmi, jednak nie jest niemożliwe. Zaplanujcie takie atrakcje, które będą ciekawe również dla Waszej pociechy, a muzeum sztuki nowoczesnej zostawcie sobie na samotne wyjście. Większość turystycznych miejscowości ma szeroką ofertę miejsc, które spodobają się dzieciom – ogrody zoologiczne, botaniczne, ciekawe place zabaw, miejsca z makietami lego, parki dinozaurów to miejsca, które bez wątpienia przyciągną Wasze dziecko.
Większość dzieci ma dużą potrzebę eksploracji, więc jeśli w Waszą wycieczkę włączycie element poszukiwania czegoś, będzie im o wiele łatwiej przetrwać kilka godzin. Możecie skorzystać z aplikacji GeoCaching albo wymyślić coś, czego sami chcecie szukać – może konkretnych roślin, kamieni albo kasztanów. Dodatkowy cel wyprawy doda jej smaku i połączy we wspólnej przygodzie.
Siłowanki to termin wprowadzony z Lawrence’a Cohena, który określa zabawy polegające na przepychaniu, przewalaniu czy tarmoszeniu się. Większość dzieci uwielbia takie zabawy – dodają im poczucia mocy, budują bliskość z rodzicem i pozwalają rozładować napięcie. To doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu w ponure dni, kiedy trudno wyjść z domu.
Długie jesienne i zimowe wieczory to czas, kiedy często nie wiemy, jak spędzać aktywnie czas z dzieckiem. Z pomocą przychodzą wtedy gotowe produkty w postaci gier planszowych czy zestawów kreatywnych. Pamiętaj, żeby wybierać takie gry i pomoce, które nie będą zbyt wymagające ani zbyt proste dla Twojego dziecka, bo może się wtedy szybko zniechęcić. Celem tego czasu nie musi być stworzenie wyjątkowego dzieła ani granie dokładnie według zasad, ale dobra zabawa, która Was połączy.
Możesz w nieskończoność poszukiwać pomysłów na to, jak aktywnie spędzać czas, ale pamiętaj, że Twoje dziecko ma określone preferencje i pasje. Jeżeli trudno Wam się zgrać, spróbuj oddać mu stery i rozwijajcie to, co je interesuje. Do samodzielnie wybranej aktywności dziecko będzie miało największą motywację i prawdopodobnie przyniesie mu najwięcej korzyści, nawet jeśli początku wydaje się, że ciągle tylko rysuje albo układa.
M. Hansen, R. Jones, K. Tocchini, Shinrin-Yoku (Forest Bathing) and Nature Therapy: A State-of-the-Art Review, „International Journal of Environmental Research and Public Health” 2017, 14(8), s. 851, [online] doi:10.3390/ijerph14080851 (dostęp: 26.05.2022).
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.