Objawy ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego (popularnie zwanego grypą żołądkową lub jelitową) u dzieci często są nagłe i nasilone, co wzbudza niepokój rodziców. Sprawdź, jakie działanie jest uzasadnione i najbardziej skuteczne. Czy leki pomagają podczas takiej infekcji? Co podać, żeby pomóc?
Dolegliwości takie jak biegunka i wymioty często określane są przez rodziców jako grypa żołądkowa. Nie jest to jednak właściwe określenie, ponieważ nie ma jednostki chorobowej o nazwie grypa żołądkowa. W dużym uproszczeniu, w medycynie rozróżnia się:
Nieżyt żołądkowo-jelitowy jest bardzo częstą dolegliwością u osób w różnym wieku. Do typowych objawów „grypy żołądkowej” u dzieci (jest to nazwa potoczna, ale niewłaściwa) należą wymioty, biegunka oraz bóle brzucha. Nie zawsze występują wszystkie objawy – zdarza się, że występuje tylko biegunka lub tylko wymioty. Nieżyt żołądkowo-jelitowy u dzieci może przebiegać zarówno z gorączką, jak i bez gorączki. Groźne jest odwodnienie, na które są szczególnie narażone dzieci do drugiego roku życia. Oczywiście im młodsze dziecko, tym większe jest ryzyko odwodnienia. Niepokojące objawy, na które rodzic powinien zwrócić uwagę, to apatia, senność, suchość śluzówek, a także brak łez podczas płaczu [1].
Wiele osób uważa, że przyczyną choroby jest wirus grypy żołądkowej. Nie jest to jednak właściwe określenie, ponieważ jak praktyka lekarska pokazuje – objawy z przewodu pokarmowego mogą być wywołane przez wirusa grypy, a nie grypy żołądkowej, a bardzo często wywoływane są przez inne patogeny, np. przez wirusy z rodzaju rotawirusów, adenowirusów lub norowirusów. Przyczyną ostrej biegunki i wymiotów mogą być również bakterie takie jak Campylobacter, Salmonella, Clostridium difficile, a także pasożyty lub grzyby. Najczęstszą przyczyną ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego u dzieci są rotawirusy [1], dlatego tak ważne jest, aby zaszczepić swoje dzieci i uniknąć ciężkiego przebiegu choroby, mogącej skutkować hospitalizacją.
Okres wylęgania się i zakaźności tej choroby zależy od czynnika wywołującego, ale zazwyczaj wynosi od kilkunastu godzin do kilku dni [1]. W niektórych przypadkach zdarza się, że pacjent wydala drobnoustroje chorobotwórcze w stolcu przez okres nawet do kilku miesięcy (np. nosiciele pałeczek Salmonelli). Warto wiedzieć, że szczepienie przeciwko rotawirusom może wywołać okresową biegunkę u niemowlaka. Może ona być zakaźna dla domowników, jednak nie stanowi zagrożenia dla zaszczepionego dziecka [2,3].
Na wizytach pediatrycznych rodzice często pytają o sposoby leczenia „grypy żołądkowej” u dzieci, zwłaszcza gdy dotyczy ona niemowląt. Nieżyt żołądkowo-jelitowy nie zawsze musi być groźny. Kluczowe jest nawadnianie dziecka. Należy skupić się na podawaniu płynów, lepiej chłodniejszych niż cieplejszych, małymi porcjami (można podawać łyżeczką co kilka minut), aby nie podrażniać śluzówki żołądka i nie prowokować wymiotów. Co jeszcze warto podawać dziecku, a czego lepiej nie stosować?
Rodzice często pytają, jaka powinna być dieta w grypie żołądkowej u dzieci. Odpowiedź dla większości jest dosyć zaskakująca. Otóż po fazie szybkiego (3–4 h), skutecznego nawodnienia należy rozpocząć podawanie pokarmów. Odpowiednia jest dieta oparta na gotowanej skrobi (ryż, makaron, ziemniaki) i kaszach, wzbogacona o produkty solone (np. słone paluszki), banany, jogurt, zupy, gotowane mięso i warzywa. Dziecko powinno jeść pokarmy, na które ma ochotę, unikając jednak potraw ciężkostrawnych i smażonych, a także słodkiego mleka. Korzystniejsze jest częstsze spożywanie mniejszych posiłków. Do normalnej diety można wrócić, gdy zaczną być formowane stolce [9].
W leczeniu ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego przebiegającego z gorączką bardzo ważne jest podawanie leków przeciwgorączkowych – paracetamolu (w dawce 10-15 mg/kg masy ciała w jednej dawce, maksymalnie 4 razy w ciągu doby) oraz ibuprofenu (w dawce 5-10 mg/kg masy ciała w jednej dawce, maksymalnie 3 razy w ciągu doby). Oba leki występują w formie syropu oraz czopków więc w zależności od objawów można skutecznie podać lek. Należy przy tym zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka, ponieważ z doświadczenia w pracy z pacjentami wynika, że u osób odwodnionych leki przeciwgorączkowe nie działają tak, jakbyśmy tego oczekiwali.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.