Dlaczego warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy D3 i K2?

Witaminy d3 i k2

Jak bardzo ważne jest połączenie witaminy D i K? Czy te witaminy na siebie wzajemnie oddziałują? Przeczytaj i dowiedz się, jaką rolę w organizmie dziecka odgrywają te witaminy.

Rola i właściwości witamin D i K

Witamina D odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wchłaniania wapnia i fosforanów w przewodzie pokarmowym, a jej niedobory prowadzą do krzywicy, osteoporozy i osteomalacji. Niedobór witaminy D wpływa niekorzystnie na budowę i metabolizm tkanki kostnej. Skutki niedoboru zależą od stopnia nasilenia oraz czasu jego trwania. Niedobory prowadzą do zaburzeń homeostazy wapniowo-fosforanowej. Najpoważniejszym zagrożeniem związanym z niedoborem tej witaminy jest ryzyko patologicznych złamań szkieletu. Suplementacja witaminy D przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej, prawidłowej sprawności kończyn dolnych oraz do zwiększenia siły mięśni szkieletowych. Natomiast mechanizm działania witaminy K na układ kostny jest związany ze zwiększeniem mineralizacji kośćca i ze zmniejszeniem resorpcji tkanki kostnej. Witamina K jest znana głównie z działania aktywizującego czynnik krzepnięcia w wątrobie, ale również wpływa na procesy przebudowy tkanki kostnej. Niewystarczająca ilość witaminy K w diecie powoduje upośledzenie mineralizacji tkanki kostnej i prowadzi do osteoporozy. Zarówno witamina K, jak i D wywierają bardzo duży wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz metabolizm tkanki kostnej [1]. Witamina K może też służyć jako składnik odżywczy współdziałający z wapniem i witaminą D, dzięki czemu chroni przed ryzykiem zwapnienia naczyń oraz umożliwia lepsze leczenie osteoporozy. Dlatego też witamina K i D to „duet idealny” [2].

Źródła witaminy D i K

Witamina D3 pochodzi z dwóch źródeł:

  • produkty żywnościowe: jaja, tłuste ryby (łosoś, śledź, tuńczyk), wątroba zwierzęca, żywność wzbogacana w witaminę (mleko, jogurty, soki owocowe, sery),
  • synteza skórna zachodząca pod wpływem światła słonecznego UVB [1].

Witamina K1 występuje w:

  • zielonych warzywach: brukselka, sałata, brokuł, kapusta włoska, szpinak, szparagi zielone, natka pietruszki, rukola,
  • olejach roślinnych: olej rzepakowy, olej sojowy, oliwa z oliwek,
  • owocach: kiwi, awokado, winogrono, kaki, brzoskwinie, banany, jabłka.

Witamina K2 występuje głównie w produktach zwierzęcych:

  • twarde sery, np. gouda,
  • miękkie sery, np. pleśniowe,
  • produkty mleczne: kefir, maślanka, jogurty naturalne, mleko,
  • masło,
  • niektóre podroby (nerki),
  • mięso,
  • jaja [3].

Witamina K ‒ niedobór i nadmiar

Skutki niedoboru witaminy K to:

  • spadek gęstości mineralnej kości,
  • osteoporoza,
  • łamliwość kości,
  • siniaki,
  • krwotoki,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego.

Niedobór witaminy K u osób zdrowych i stosujących urozmaiconą dietę występuje bardzo rzadko. Odpowiedni poziom witaminy K jest bardzo ważny dla kobiet w okresie laktacji i ciąży, ponieważ niedobór tej witaminy u matki zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka krwotoków i anomalii kostnych.

Skutki nadmiaru witaminy K

Nie wykazano szczególnie toksycznych właściwości przyjmowania większych dawek witaminy K. Natomiast toksyczną formą jest syntetyczna witamina K3, której nie stosuje się w żadnych suplementach diety [4].

Witamina K dla noworodka

Zgodnie z najnowszymi i aktualnymi zaleceniami każdy noworodek w ciągu pierwszych 5 godzin życia powinien otrzymać witaminę K. Noworodkom urodzonym o czasie podaje się domięśniowo 1 mg tej witaminy, a dzieciom, którym nie można jej podać domięśniowo, witaminę podaje się doustnie w dawce 2 mg. Taka jednorazowa dawka witaminy K chroni przed późną postacią VKDB (ang. Vitamin K Deficiency Bleeding) [5].

[1] A. Jasik, M. Tałałaj, Witaminy D i K a złamanie kości,, Warszawa 2017, s. 31‒35.

[2] Wpływ witaminy K na stan układu krążenia i wytrzymałość kości, [online] https://cordis.europa.eu/article/id/125048-the-role-of-vitamin-k-in-cardiovascular-health-and-bone-strength/pl (dostęp 28.02.2022)

[3] E.J. Kucharz, M. Stajszczyk, A. Kotulska, M. Brzosko, P. Leszczyński, K. Pawlak-Buś, W. Samborski, P. Wiland, Rola Witaminy K2 w metabolizmie kości i innych procesach patofizjologicznych – znaczenie profilaktyczne i praktyczne, Katowice 2018, s. 74‒76.

[4] N. Barnasz, A. Dobosz, Witaminy w pigułce witamina K, [online] https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/witamina_k.pdfs (dostęp 27.02.2022).

[5] J. Sarnecki, Nowe zalecenia dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K, [online] https://www.standardy.pl/newsy/id/74 (dostęp 27.02.2022)

Klaudia Maskiera, dietetyk

Magister dietetyki i absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Ukończyła wiele kursów z dziedziny dietetyki i stale aktualizuje swoją wiedzę. Jest promotorką zdrowego stylu życia.Specjalizuje się w leczeniu dietetycznym chorób metabolicznych i autoimmunologicznych. Prowadzi warsztaty żywieniowe i wykłady dla różnych grup wiekowych ‒ od dzieci po seniorów. Autorka wielu publikacji naukowych i poradnikowych. Prowadzi własną poradnię dietetyczną. Prywatnie jest mamą 4-miesięcznej Laury.
Juvit Kids D3 to krople doustne z pompką dozującą, zawierające witaminę D3. Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania w następujących wskazaniach:
  • profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru (np. krzywica, osteomalacja) u osób dorosłych, młodzieży, dzieci, niemowląt i noworodków,
  • leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych
  • profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią, w porozumieniu z lekarzem.
Produkt leczniczy może być stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D, krzywicy, osteomalacji u pacjentów uprzednio zdiagnozowanych, jako kontynuacja leczenia. Od pierwszych dni życia. 1 ml (40 kropli) roztworu zawiera 0,5 mg cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 20 000 IU witaminy D3. 1 kropla (0,025 ml) roztworu zawiera 12,5 mikrograma cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 500 IU witaminy D3
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Juvit Baby D3 to krople doustne z pompką dozującą, zawierające witaminę D3.
  • pomaga w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu,
  • przyczynia się do prawidłowego rozwoju i mineralizacji kości,
  • witamina D3 pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Od pierwszych dni życia. 1 naciśnięcie pompki dozującej zawiera 5 µg Colecalciferolum (cholekalcyferolu), co odpowiada 200 j.m. witaminy D3
Informacja o produkcie*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o produkcie, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.