Biegunka u dziecka to dla rodzica bardzo stresująca sytuacja. Z artykułu dowiesz się, jak rozpoznać biegunkę, jakie są przyczyny rozwolnienia, jaką dietę stosować podczas biegunki, oraz poznasz domowe sposoby na rozwolnienie.
Biegunka to jedna z najczęstszych chorób dziecięcych. Według WHO biegunkę rozpoznaje się, jeśli niemowlę karmione sztucznie w ciągu dnia odda trzy lub więcej luźnych stolców. Natomiast definicja ta nie odnosi się do dzieci karmionych piersią – w przypadku takich niemowląt może się pojawić nawet kilkanaście stolców dziennie, tutaj głównie zwracamy uwagę na wygląd i charakter stolców. Biegunkę i rozwolnienie u dziecka można stwierdzić, gdy:
W przypadku rozwolnienia odpowiednia dieta zależy od rodzaju biegunki oraz od przyczyny jej występowania – może nią być alergia pokarmowa, zakażenie bakteryjne lub wirusowe, nietolerancja laktozy lub choroba jelit. Może pojawić się biegunka ostra lub przewlekła. Biegunkę przewlekłą można stwierdzić, jeśli dziecko oddaje więcej niż dwa płynne stolce na dobę. Natomiast w ostrej biegunce może się pojawić nawet kilkadziesiąt wodnistych stolców na dobę. Często ostrej biegunce towarzyszy również gorączka, silny ból brzucha oraz wypróżnienia z domieszką krwi [2].
Jeśli noworodek jest karmiony piersią to przez cały okres biegunki niezależnie od sposobów nawadniania nadal powinien być karmiony mlekiem matki. Natomiast u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym nadal podajemy dziecku mleko co około 3 godziny. Wyjątkiem są mocno odwodnione noworodki, wtedy mleko podajemy co około 4 godziny. Nie ma zazwyczaj potrzeby stosowania innego niż zwykle mleka modyfikowanego lub rozcieńczania [1].
Niezależnie od rodzaju rozwolnienia do najważniejszych zasad żywienia podczas biegunki przewlekłej zaliczamy:
Podczas biegunki ostrej:
Pamiętaj! Niezależnie od rodzaju biegunki istotne jest rozpoznanie jej przyczyny – koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.