Co na anemię u dzieci? Jak możesz uzupełnić żelazo w diecie dla dziecka?

anemia u dzieci

Jeśli Twoje dziecko choruje na niedokrwistość z niedoboru żelaza, to z tego artykułu dowiesz się, co może być przyczyną anemii oraz jaką dietę zastosować, aby wspomóc leczenie dziecka.

Anemia ‒ przyczyny i objawy u dzieci

Anemia to najczęstsze schorzenie hematologiczne u dzieci. Niedobór żelaza w diecie jest najpowszechniejszym niedoborem pokarmowym. Żelazo zalicza się do mikroelementów ze względu na niewielką ilość w organizmie oraz na małe dzienne zapotrzebowanie. Głównymi przyczynami niedoboru żelaza są:

  • mniejsze zapasy z okresu życia płodowego, głównie u wcześniaków, noworodków z ciąż mnogich oraz dzieci matek, które miały niedokrwistość w trakcie ciąży,
  • nieodpowiednia dieta dziecka,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • przewlekłe biegunki,
  • ostre i przewlekłe krwawienie [1].

Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo występuje u wcześniaków i w okresie szybkiego wzrostu i dojrzewania. Do najczęstszych objawów niedoboru żelaza u dzieci należą:

  • bladość skóry,
  • brak apetytu,
  • senność,
  • szybkie męczenie się,
  • rozdrażnienie,
  • zmniejszona odporność [2]

Jak uzupełnić żelazo u dziecka?

W leczeniu anemii z niedoboru żelaza niezbędnych jest kilka elementów. Oprócz leczenia przyczynowego i odpowiedniej suplementacji żelaza wymagana jest odpowiednia dieta, uwzględniająca produkty bogate w żelazo. Warto pamiętać, że nie zawsze duża zawartość żelaza w produktach oznacza, że są one dobrym źródłem żelaza. Na przyswajalność żelaza wpływa wiele czynników, np. obecność czynników hamujących i wspomagających wchłanianie tego pierwiastka. W produktach spożywczych występują dwa rodzaje żelaza: hemowe i niehemowe. Żelazo hemowe jest pochodzenia zwierzęcego ‒ jest ono lepiej przyswajalne niż żelazo niehemowe, które znajduje się w roślinach. Do substancji, które hamują biodostępność żelaza, zaliczają się otręby i nasiona roślin strączkowych ze względu na znajdujące się w nich fityniany. Najważniejszym czynnikiem, który ułatwia wchłanianie żelaza, są duże ilości witaminy C, dlatego do kanapki z wędliną warto dodać pomidora lub paprykę czerwoną. Do warzyw będących dobrym źródłem witaminy C zaliczają się również: chrzan, jarmuż, natka pietruszki, szpinak, brukselka, kalarepa i kalafior. Natomiast do owoców z dużą zawartością witaminy C należą: truskawki, poziomki, cytryna, porzeczki czarne, kiwi, pomarańcza i grejpfrut. Czynnikami, które wspomagają wchłanianie żelaza, są również kwasy organiczne, takie jak kwas jabłkowy, mlekowy i cytrynowy ‒ znajdują się one w produktach kiszonych [1].

Anemia u dziecka ‒ co jeść?

Bilansując i układając dietę w leczeniu z niedokrwistości z niedoboru żelaza, wskazane jest:

  • uwzględnienie w jadłospisie dziecka produktów roślinnych o dużej zawartości żelaza (warzywa strączkowe, warzywa o zielonych liściach, suszone owoce),
  • spożywanie dużej ilości chudego mięsa czerwonego: chude gatunki wędlin to źródło żelaza hemowego, czyli dobrze przyswajalnego,
  • ograniczenie spożycia czarnej herbaty: zawiera ona taniny, czyli związki hamujące wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego,
  • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców bogatych w witaminę C (czarna porzeczka, natka pietruszki, sok pomarańczowy) ‒ dieta bogata w tę witaminę zwiększa przyswajalność żelaza; należy pamiętać, że witamina C jest wrażliwa na temperaturę i podczas obróbki termicznej znacznie zmniejsza się jej ilość w danym produkcie,
  • spożywanie przetworów zbożowych i pieczywa pełnoziarnistego (chleb graham, chleb żytni, kasza gryczana, bułki grahamki),
  • picie wody niegazowanej dla zaspokojenia pragnienia między posiłkami oraz do posiłków,
  • spożywanie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach (co 3‒4 godziny).

Zastosowanie wyżej wymienionych zasad pomoże podnieść poziom żelaza u dzieci, dlatego należy pamiętać, że prawidłowo zbilansowana dieta pozwala zapewnić odpowiedni wzrost i rozwój dziecka oraz umożliwi pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na żelazo u dziecka chorego [1].

[1] K. Albrecht, M. Matysiak, Zalecenia dietetyczne w profilaktyce i leczeniu niezrostowych chorób układu krwiotwórczego, „Nowa Pediatria” 3/2018, s. 60‒69.

[2] M. Janczak, A. Janczak, Anemia z niedoboru żelaza u dzieci – o czym warto pamiętać, Wydawnictwo Nowa Pediatria 4/2019, s. 125.

Klaudia Maskiera, dietetyk

Magister dietetyki i absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Ukończyła wiele kursów z dziedziny dietetyki i stale aktualizuje swoją wiedzę. Jest promotorką zdrowego stylu życia.Specjalizuje się w leczeniu dietetycznym chorób metabolicznych i autoimmunologicznych. Prowadzi warsztaty żywieniowe i wykłady dla różnych grup wiekowych ‒ od dzieci po seniorów. Autorka wielu publikacji naukowych i poradnikowych. Prowadzi własną poradnię dietetyczną. Prywatnie jest mamą 4-miesięcznej Laury.
Ferovit Bio Special Kids to suplement diety w postaci płynu o smaku bananowym, polecany:
  • jako uzupełnienie codziennej diety ubogiej w żelazo u dzieci powyżej 3. roku życia
  • przy zwiększonej aktywności fizycznej i umysłowej,
  • w okresie dynamicznego wzrostu,
  • w przypadku niedoboru żelaza w diecie. O smaku bananowym.
Powyżej 3. roku życia.
Informacja o produkcie*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o produkcie, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ferovit Bio Special Baby w postaci zawiesiny stosowany jest w celu zapobiegania niedoborom żelaza i niedokrwistości z niedoboru żelaza (anemii). Ferovit Bio Special Baby przeznaczony jest dla:
  • noworodków i niemowląt: szczególnie z małą masą urodzeniową, urodzonych przedwcześnie, z ciąż mnogich oraz urodzonych przez matki z niedokrwistością w czasie ciąży,
  • dzieci.
Od pierwszych dni życia. Stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 1 ml zawiera 10 mg żelaza.
Informacja o produkcie*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o produkcie, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.