Odpowiednia dieta może zapobiec niedoborowi żelaza w diecie dziecka. Dowiedz się, jakie posiłki i pokarmy są bogate w żelazo.
Żelazo to pierwiastek niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii oraz produkcji czerwonych krwinek. Jego niedobór jest najczęstszą przyczyną anemii u dzieci. Niedobór żelaza u niemowląt może doprowadzić do upośledzenia rozwoju, osłabienia, zwiększonej podatności na zakażenia, zmniejszonej aktywności ruchowej i osłabieniu interakcji społecznych, dlatego warto zapobiegać niedoborowi żelaza odpowiednio wcześniej, stosując u swojego dziecka właściwą dietę [1].
Niedoborowi żelaza u dziecka może zapobiec już przyszła mama w czasie ciąży oraz w okresie laktacji, jeśli tylko spożywa pokarmy bogate w żelazo i zażywa profilaktycznie preparaty żelaza. Jeśli u kobiety w ciąży zdiagnozowano niedokrwistość, to powinna ściśle stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować odpowiednie preparaty z żelazem. Mleko matki zawiera naturalne, łatwo przyswajalne żelazo, natomiast dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny spożywać gotową mieszankę z dodatkiem żelaza. Podczas rozszerzania diety u dziecka wprowadź pokarmy bogate w żelazo i zadbaj o posiłki z dużą ilością witaminy C, które wspomagają wchłanianie żelaza: soki owocowe, soki warzywne, musy owocowe. Należy je podawać razem z pokarmami o dużej zawartości żelaza. Natomiast jeśli po ukończonym 6 miesiącu życia dziecko nie chce spożywać pokarmów dodatkowych i pije jedynie mleko, to skonsultuj się z lekarzem ‒ możliwe, że trzeba będzie u dziecka wykonać kontrolnie morfologię i podać preparat żelaza, ale o tym zdecyduje pediatra. Lekarz dobierze odpowiedni preparat żelaza dla dziecka oraz ustali dawkowanie. Należy ściśle przestrzegać zaleceń pediatry, ponieważ nadmierne spożycie żelaza może być niebezpieczne dla dziecka. Jeśli dziecko ma odpowiednią dietę, to nie ma konieczności suplementacji preparatami żelaza. Warto wiedzieć, że do ukończenia 1 roku życia nie należy podawać dziecku mleka koziego, sojowego i krowiego ‒ można w ten sposób doprowadzić do niedoborów żelaza, bo taki rodzaj mleka zawiera małe ilości tego pierwiastka [1].
Prawidłowo zbilansowana dieta umożliwia dziecku odpowiedni rozwój oraz pokrycie wszystkich składników mineralnych. Dieta bogata w żelazo pomoże zapobiec niedoborowi tego pierwiastka. Układając dietę zapobiegającą anemii, należy pamiętać o pożywieniu bogatym w żelazo.
Do produktów zawierających duże ilości żelaza zaliczamy:
[1] T. Jackowska, Żelazo, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52609 (dostęp: 18.02.2022).
[2] K. Albrecht, M. Matysiak, Zalecenia dietetyczne w profilaktyce i leczeniu niezrostowych chorób układu krwiotwórczego, „Nowa Pediatria” 3/2018, s. 60‒64.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.