Jak dbać o odpowiedni poziom żelaza i jak wygląda dieta bogata w żelazo dla dzieci?

dieta bogata w zelazo

Odpowiednia dieta może zapobiec niedoborowi żelaza w diecie dziecka. Dowiedz się, jakie posiłki i pokarmy są bogate w żelazo.

Jakie znacznie ma żelazo w diecie dziecka?

Żelazo to pierwiastek niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii oraz produkcji czerwonych krwinek. Jego niedobór jest najczęstszą przyczyną anemii u dzieci. Niedobór żelaza u niemowląt może doprowadzić do upośledzenia rozwoju, osłabienia, zwiększonej podatności na zakażenia, zmniejszonej aktywności ruchowej i osłabieniu interakcji społecznych, dlatego warto zapobiegać niedoborowi żelaza odpowiednio wcześniej, stosując u swojego dziecka właściwą dietę [1].

Żelazo w diecie dziecka ‒ jak uniknąć niedoborów ?

Niedoborowi żelaza u dziecka może zapobiec już przyszła mama w czasie ciąży oraz w okresie laktacji, jeśli tylko spożywa pokarmy bogate w żelazo i zażywa profilaktycznie preparaty żelaza. Jeśli u kobiety w ciąży zdiagnozowano niedokrwistość, to powinna ściśle stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować odpowiednie preparaty z żelazem. Mleko matki zawiera naturalne, łatwo przyswajalne żelazo, natomiast dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny spożywać gotową mieszankę z dodatkiem żelaza. Podczas rozszerzania diety u dziecka wprowadź pokarmy bogate w żelazo i zadbaj o posiłki z dużą ilością witaminy C, które wspomagają wchłanianie żelaza: soki owocowe, soki warzywne, musy owocowe. Należy je podawać razem z pokarmami o dużej zawartości żelaza. Natomiast jeśli po ukończonym 6 miesiącu życia dziecko nie chce spożywać pokarmów dodatkowych i pije jedynie mleko, to skonsultuj się z lekarzem ‒ możliwe, że trzeba będzie u dziecka wykonać kontrolnie morfologię i podać preparat żelaza, ale o tym zdecyduje pediatra. Lekarz dobierze odpowiedni preparat żelaza dla dziecka oraz ustali dawkowanie. Należy ściśle przestrzegać zaleceń pediatry, ponieważ nadmierne spożycie żelaza może być niebezpieczne dla dziecka. Jeśli dziecko ma odpowiednią dietę, to nie ma konieczności suplementacji preparatami żelaza. Warto wiedzieć, że do ukończenia 1 roku życia nie należy podawać dziecku mleka koziego, sojowego i krowiego ‒ można w ten sposób doprowadzić do niedoborów żelaza, bo taki rodzaj mleka zawiera małe ilości tego pierwiastka [1].

Dieta bogata w żelazo

Prawidłowo zbilansowana dieta umożliwia dziecku odpowiedni rozwój oraz pokrycie wszystkich składników mineralnych. Dieta bogata w żelazo pomoże zapobiec niedoborowi tego pierwiastka. Układając dietę zapobiegającą anemii, należy pamiętać o pożywieniu bogatym w żelazo.

Produkty bogate w żelazo

Do produktów zawierających duże ilości żelaza zaliczamy:

 • mięso i przetwory mięsne: cielęcina, wołowina, gęś, wędliny podrobowe, królik, pasztet,
 • podroby mięsne: wątroba wołowa, wieprzowa, drobiowa, cielęca,
 • jaja: żółtko jaja kurzego, jajka na miękko, jajko na twardo, jajecznica, jajka sadzone,
 • ryby: łosoś, sardynka, śledź, makrela, dorsz wędzony, makrela wędzona, sardynka w oleju, sardynka w pomidorach, tuńczyk w oleju, tuńczyk w wodzie,
 • nasiona i ziarna: nasiona słonecznika, sezam, mak, pestki dyni,
 • produkty zbożowe: chleb żytni razowy, chleb żytni pełnoziarnisty, chleb żytni razowy z soją i słonecznikiem, chleb chrupki, chleb graham, bułki graham, płatki owsiane, płatki żytnie, kasza gryczana, kasza jaglana, ryż brązowy, amarantus, kasza pęczak, kasza gryczana,
 • orzechy: laskowe, pistacjowe, arachidowe, włoskie, migdały, wiórki kokosowe,
 • warzywa: bób, botwina, burak, brukselka, czosnek, cykoria, fasola szparagowa, groszek zielony, koper ogrodowy, kalarepa, pietruszka korzeń i liście, szczaw, por, szpinak, szczypiorek,
 • owoce: porzeczki białe, porzeczki czarne, porzeczki czerwone, maliny, poziomki, awokado, truskawki,
 • owoce suszone: śliwki, figi, morele, rodzynki, daktyle, jabłka,
 • nasiona strączkowe: groch, fasola, soczewica, soja, kiełki soi, kiełki soczewicy [2].

[1] T. Jackowska, Żelazo, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52609 (dostęp: 18.02.2022).
[2] K. Albrecht, M. Matysiak, Zalecenia dietetyczne w profilaktyce i leczeniu niezrostowych chorób układu krwiotwórczego, „Nowa Pediatria” 3/2018, s. 60‒64.

Klaudia Maskiera, dietetyk

Magister dietetyki i absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Ukończyła wiele kursów z dziedziny dietetyki i stale aktualizuje swoją wiedzę. Jest promotorką zdrowego stylu życia.Specjalizuje się w leczeniu dietetycznym chorób metabolicznych i autoimmunologicznych. Prowadzi warsztaty żywieniowe i wykłady dla różnych grup wiekowych ‒ od dzieci po seniorów. Autorka wielu publikacji naukowych i poradnikowych. Prowadzi własną poradnię dietetyczną. Prywatnie jest mamą 4-miesięcznej Laury.
Ferovit Bio Special Baby w postaci zawiesiny stosowany jest w celu zapobiegania niedoborom żelaza i niedokrwistości z niedoboru żelaza (anemii). Ferovit Bio Special Baby przeznaczony jest dla:
 • noworodków i niemowląt: szczególnie z małą masą urodzeniową, urodzonych przedwcześnie, z ciąż mnogich oraz urodzonych przez matki z niedokrwistością w czasie ciąży,
 • dzieci.
Od pierwszych dni życia. Stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 1 ml zawiera 10 mg żelaza.
Informacja o produkcie*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o produkcie, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ferovit Bio Special Kids to suplement diety w postaci płynu o smaku bananowym, polecany:
 • jako uzupełnienie codziennej diety ubogiej w żelazo u dzieci powyżej 3. roku życia
 • przy zwiększonej aktywności fizycznej i umysłowej,
 • w okresie dynamicznego wzrostu,
 • w przypadku niedoboru żelaza w diecie. O smaku bananowym.
Powyżej 3. roku życia.
Informacja o produkcie*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o produkcie, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.