Dziecko nie chce spać, a Ty już nie wiesz, co robić? Istnieją rozmaite sposoby na usypianie, ale przede wszystkim upewnij się, że zadbaliście o potrzeby swojej pociechy i o higienę snu.
Amerykańska Akademia Medycyny Snu rekomenduje następujące ilości snu dla dzieci:
Jeżeli Twoje dziecko śpi znacznie więcej lub mniej, niż zalecają normy, w pierwszej kolejności skieruj się do lekarza pediatry po radę, żeby upewnić się, że nic mu nie dolega.
Jeżeli mimo Twoich prób usypiania dziecko nie chce zasnąć, mogą za tym stać rozmaite przyczyny. W dużym uproszczeniu, dziecko może nie zasypiać, ponieważ nie jest śpiące, nie są spełnione jego potrzeby, coś mu dolega albo ma trudność z regulacją emocji. Jeżeli rozpoznasz przyczynę, będzie Ci łatwiej zająć się dzieckiem w taki sposób, żeby zasnęło.
Gdy próbujesz dopasować dziecko do określonego rytmu dnia, a nie rytm dnia do dziecka, może się okazać, że nie zaśnie ono o godzinie, którą uznajesz za odpowiednią. Ludzie rodzą się z określonymi chronotypami [3], co oznacza, że w sposób wrodzony chodzą spać wcześniej albo później. Jeżeli każdego dnia usypianie się przedłuża, sprawdź, co by się stało, gdybyście zaczęli chodzić spać trochę później.
Jeżeli Twoje dziecko nie chce spać, a powinno być zmęczone, w pierwszej kolejności upewnij się, czy zadbałaś o jego potrzeby. Głodne dziecko nie zaśnie, podobnie będzie jeśli ma mokrą pieluszkę lub jest ubrane w niewygodne, nieodpowiednie do temperatury ubrania.
Upewnij się, że zadbałaś o odpowiednią higienę snu dla dziecka:
Wielu rodziców zgłasza, że ich dziecko zasypia spokojnie, kiedy jest przy nich, ale budzi się przy odkładaniu do łóżeczka. Stoją za tym podstawowe potrzeby dziecka ‒ bliskości i bezpieczeństwa. Naturalną reakcją każdego małego ssaka jest chęć bycia blisko rodzica. Dostęp do matki to podstawa poczucia bezpieczeństwa.
Dla wielu rodziców najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest wspólne spanie z dzieckiem. Badania potwierdzają, że dzieci śpiące z rodzicami śpią głębiej, spokojniej i rzadziej się budzą w nocy, wspiera to też ich regulację emocji [5]. Jeżeli nie chcesz się decydować na to rozwiązanie, staraj się jak najszybciej reagować na płacz dziecka, gdy się przebudzi, tak aby mogło się nauczyć, że nawet jeżeli jest w swoim łóżeczku, to rodzic szybko się nim zaopiekuje.
Jeżeli dziecko jest śpiące, ale nie chce spać, przyczyną trudności w zasypianiu mogą być dolegliwości somatyczne – to nie tylko osławiona kolka niemowlęca, ale również wzmożony refluks niemowlęcy, aktualnie przechodzone infekcje czy inne problemy zdrowotne. Jeżeli Twoje dziecko jest niespokojne, dużo płacze lub pręży się, zawsze warto skontaktować się z lekarzem pediatrą. Możesz też sięgnąć po sprawdzone sposoby na kolkę , jak choćby masaże brzuszka lub pleców, albo poprosić o wsparcie doradcy laktacyjnego, żeby skorygować technikę karmienia i upewnić się, że dziecko prawidłowo ssie pierś.
Problemy z zasypianiem u dziecka mogą być też spowodowane trudnościami w prawidłowym rozwoju motorycznym – tak dzieje się na przykład w przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego [6]. Jeżeli podejrzewasz je u swojego dziecka, udaj się do fizjoterapeuty.
Dzieci wyczuwają napięcie rodzica, który bardzo chciałby już je uśpić. W takiej sytuacji możesz wykonać dwa proste ćwiczenia:
Jeżeli jednak czujesz, że temat zasypiania Twojego dziecka budzi w tobie zbyt dużo napięcia, a z tygodnia na tydzień robi się trudniej, warto sięgnąć po pomoc psychologa konsultującego rodziców.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.