Już najmłodsze dzieci, które zaczynają samodzielnie się przemieszczać i eksplorować otaczający je świat, są narażone na upadki i uderzenia. W związku z tym w wieku niemowlęcym dość często zdarzają się drobne stłuczenia i siniaki. Rodzice pytają wówczas: co jest dobre na siniaki u dziecka, co podać na stłuczone kolano a co na stłuczenie palca, co pomoże na siniaki na nogach? Podpowiadamy, co można zastosować już u najmłodszych dzieci, aby złagodzić ból po uderzeniu.
Stłuczenie to uszkodzenie tkanek miękkich ‒ podskórnej i mięśniowej ‒ spowodowane upadkiem lub uderzeniem. Nie zostaje wtedy przecięta skóra, lecz dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i powstaje krwiak, czyli inaczej siniak. Przez kolejne dni siniak będzie zmieniał swój kolor, co jest związane z procesem rozkładu hemoglobiny.[1]
W pierwszej kolejności, kiedy dojdzie do stłuczenia, należy schłodzić uszkodzone miejsce przez 10 minut. Pomogą w tym kompresy żelowe, które zawsze warto profilaktycznie trzymać w zamrażalniku. Kompres żelowy po wyciągnięciu z zamrażalnika należy zawinąć w ręcznik lub czystą bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do uderzonego miejsca.
Zimny okład może redukować ból i obrzęk ale także zmniejszać ilość wynaczynionej krwi, z, dzięki czemu przykładając kompres od razu po urazie, można ograniczyć wielkość siniaka do minimum. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, dlatego szybka reakcja pozwala zmniejszyć rozlanie krwiaka.
Jeśli nie mamy opatrunku żelowego, można wykorzystać kostki lodu lub zwykłą mrożonkę, pamiętając, aby nie przykładać ich bezpośrednio do skóry, gdyż mogłoby dojść do odmrożenia.
Po zastosowaniu zimnych okładów do wyboru jest kilka preparatów, których można używać na stłuczenia i siniaki. Oczywiście zawsze należy zapoznać się z ulotką, ponieważ nie każdy będzie wskazany do stosowania u dzieci w każdym wieku. Część tego typu środków nie zawiera jasnej informacji, od jakiego wieku można zacząć ich stosowanie. Najlepiej w takiej sytuacji przed podaniem skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką, ponieważ pewne substancje (np. alkohol w dużym stężeniu) mogą być zbyt silne dla dzieci, szczególnie tych poniżej 3 roku życia. Preparatów z alkoholem nie powinno się stosować u małych dzieci, a w przypadku pozostałych warto przed użyciem nałożyć tylko niewielką ilość preparatu miejscowo, by wykluczyć reakcję uczuleniową.
Jeśli chodzi o preparaty działające miejscowo, wszystko zależy od wieku dziecka, ale u najmłodszych należy zachować szczególną ostrożność przy ich ewentualnym stosowaniu.
> paracetamol ‒ można go stosować już od pierwszych dni życia (np. Paracetamol Hasco),
> ibuprofen (w zależności od formy podawany od 3. miesiąca życia lub od 6 kg masy ciała). Ibuprofen dostępny jest w licznych produktach leczniczych (np. Ibum).
U starszych dzieci można stosować żele przeciwbólowe działające miejscowo ‒ należy sprawdzić w ulotce, od jakiego wieku można bezpiecznie zastosować dany lek. U młodszych dzieci można podać doustne leki przeciwbólowe, kiedy zauważamy, że ból jest dokuczliwy.
Siniaki najczęściej łatwo się goją i oprócz kilkudniowego bólu przy dotyku nie wymagają konsultacji z lekarzem. Jednak niekiedy wizyta u lekarza może okazać się konieczna. Należy zgłosić się do lekarza, gdy:
[1] A. Książek-Czekaj, M. Wiecheć, Jak sobie radzić z drobnymi urazami u dzieci, „Zdrowie i Rozwój” 10/2019, [online] https://www.maly-uczen.pl/artykul/jak-sobie-radzic-z-drobnymi-urazami-u-dzieci (dostęp: 25.01.2022).
[2] J. Nawrot, J. Gornowicz-Porowska, A. Kroma, G. Nowak, Arnika górska jako roślina lecznicza, „Postępy Fitoterapii” 1/2021, s. 32‒35.
[3] Ł. Sędek, M. Michalik, Nowe badania nad saponinami ujawniają ich liczne lecznicze właściwości, “Kosmos, problemy nauk biologicznych, Tom 54 2005 Numer 4 (269) S. 350, tab.2
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.