Co najlepiej stosować na siniaki, a co na stłuczenia u dziecka, aby zmniejszyć ból i usprawnić gojenie?

Stłuczenia u dzieci

Już najmłodsze dzieci, które zaczynają samodzielnie się przemieszczać i eksplorować otaczający je świat, są narażone na upadki i uderzenia. W związku z tym w wieku niemowlęcym dość często zdarzają się drobne stłuczenia i siniaki. Rodzice pytają wówczas: co jest dobre na siniaki u dziecka, co podać na stłuczone kolano a co na stłuczenie palca, co pomoże na siniaki na nogach? Podpowiadamy, co można zastosować już u najmłodszych dzieci, aby złagodzić ból po uderzeniu.

Jak powstaje siniak?

Stłuczenie to uszkodzenie tkanek miękkich ‒ podskórnej i mięśniowej ‒ spowodowane upadkiem lub uderzeniem. Nie zostaje wtedy przecięta skóra, lecz dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i powstaje krwiak, czyli inaczej siniak. Przez kolejne dni siniak będzie zmieniał swój kolor, co jest związane z procesem rozkładu hemoglobiny.[1]

Co działa na siniaki? Pierwsza pomoc przy stłuczeniach

W pierwszej kolejności, kiedy dojdzie do stłuczenia, należy schłodzić uszkodzone miejsce przez 10 minut. Pomogą w tym kompresy żelowe, które zawsze warto profilaktycznie trzymać w zamrażalniku. Kompres żelowy po wyciągnięciu z zamrażalnika należy zawinąć w ręcznik lub czystą bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do uderzonego miejsca.

Zimny okład może redukować ból i obrzęk ale także zmniejszać ilość wynaczynionej krwi, z, dzięki czemu przykładając kompres od razu po urazie, można ograniczyć wielkość siniaka do minimum. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, dlatego szybka reakcja pozwala zmniejszyć rozlanie krwiaka.

Jeśli nie mamy opatrunku żelowego, można wykorzystać kostki lodu lub zwykłą mrożonkę, pamiętając, aby nie przykładać ich bezpośrednio do skóry, gdyż mogłoby dojść do odmrożenia.

Po zastosowaniu zimnych okładów do wyboru jest kilka preparatów, których można używać na stłuczenia i siniaki. Oczywiście zawsze należy zapoznać się z ulotką, ponieważ nie każdy będzie wskazany do stosowania u dzieci w każdym wieku. Część tego typu środków nie zawiera jasnej informacji, od jakiego wieku można zacząć ich stosowanie. Najlepiej w takiej sytuacji przed podaniem skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką, ponieważ pewne substancje (np. alkohol w dużym stężeniu) mogą być zbyt silne dla dzieci, szczególnie tych poniżej 3 roku życia. Preparatów z alkoholem nie powinno się stosować u małych dzieci, a w przypadku pozostałych warto przed użyciem nałożyć tylko niewielką ilość preparatu miejscowo, by wykluczyć reakcję uczuleniową.

Jeśli chodzi o preparaty działające miejscowo, wszystko zależy od wieku dziecka, ale u najmłodszych należy zachować szczególną ostrożność przy ich ewentualnym stosowaniu.

  • Maść arnikowa – jeden z bardziej popularnych środków na siniaki i stłuczenia. Dzięki substancjom czynnym zawartym w wyciągu z arniki górskiej maść działa uszczelniająco na naczynia krwionośne oraz wspomaga krążenie, co przyspiesza czas gojenia się siniaka[1][2]. Produkty zawierające arnikę nie są wskazane u dzieci poniżej 12 roku życia. Stosując maść arnikową u dzieci, należy pamiętać, że może ona wykazywać reakcje uczuleniowe oraz fotouczulające, dlatego należy obserwować miejsce zastosowania maści oraz chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych [1].
  • Maść nagietkowa – jest stosowana m.in. w stłuczeniach. Substancje zawarte w wyciągu z nagietka mają działanie antyoksydacyjne i pobudzają syntezę kolagenu, który ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Tak samo jak w przypadku maści arnikowej należy uważać na działanie uczulające oraz chronić posmarowaną skórę przed słońcem [1]
  • Maść z kasztanowca ‒ dzięki zawartości escyny ma działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe, uszczelnia włosowate naczynia krwionośne, hipoglikemizujące, silne działanie hemolityczne, dzięki czemu usprawnia wchłanianie się krwiaka. Substancje czynne z kasztanowca uszczelniają naczynia krwionośne [3].
  • Leki przeciwbólowe ‒ aby złagodzić silne dolegliwości bólowe związane z obecnością siniaków można podać leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) typu:

> paracetamol ‒ można go stosować już od pierwszych dni życia (np. Paracetamol Hasco),
> ibuprofen (w zależności od formy podawany od 3. miesiąca życia lub od 6 kg masy ciała). Ibuprofen dostępny jest w licznych produktach leczniczych (np. Ibum).

U starszych dzieci można stosować żele przeciwbólowe działające miejscowo ‒ należy sprawdzić w ulotce, od jakiego wieku można bezpiecznie zastosować dany lek. U młodszych dzieci można podać doustne leki przeciwbólowe, kiedy zauważamy, że ból jest dokuczliwy.

  • Ciepły kompres ‒ w następnej dobie po uderzeniu, kiedy wytworzył się już siniak, można przykładać w to miejsce ciepłe okłady, co poprawi krążenie w miejscu urazu i przyspieszy proces wchłaniania się krwiaka.

Siniak ‒ kiedy iść do lekarza?

Siniaki najczęściej łatwo się goją i oprócz kilkudniowego bólu przy dotyku nie wymagają konsultacji z lekarzem. Jednak niekiedy wizyta u lekarza może okazać się konieczna. Należy zgłosić się do lekarza, gdy:

  • po uderzeniu w głowę oprócz siniaka występują objawy wstrząśnienia mózgu, takie jak senność, wymioty, zawroty głowy, splątanie, krótka utrata przytomności;
  • siniak jest bardzo bolesny, a obrzęk narasta ‒ może to świadczyć o poważniejszym uszkodzeniu ciała, np. zwichnięciu lub złamaniu;
  • siniaki pojawiają się samoistnie na skórze dziecka lub przy lekkim uderzeniu ‒ może to być objawem choroby krwi.

[1] A. Książek-Czekaj, M. Wiecheć, Jak sobie radzić z drobnymi urazami u dzieci, „Zdrowie i Rozwój” 10/2019, [online] https://www.maly-uczen.pl/artykul/jak-sobie-radzic-z-drobnymi-urazami-u-dzieci (dostęp: 25.01.2022).

[2] J. Nawrot, J. Gornowicz-Porowska, A. Kroma, G. Nowak, Arnika górska jako roślina lecznicza, „Postępy Fitoterapii” 1/2021, s. 32‒35.

[3] Ł. Sędek, M. Michalik, Nowe badania nad saponinami ujawniają ich liczne lecznicze właściwości, “Kosmos, problemy nauk biologicznych, Tom 54 2005 Numer 4 (269) S. 350, tab.2

Katarzyna Lipińska, położna

Ukończyła studia położnicze na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest położną z dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas pracy w przychodniach ginekologiczno-położniczych. Wspiera kobiety nie tylko w ramach wykonywanej pracy, ale również prywatnie. Zawodowo szczególnie bliski jest jej temat opieki przedporodowej, karmienia piersią i opieki nad noworodkami. Ukończyła kurs „Problemy w laktacji” i stale pogłębia wiedzę na temat karmienia piersią. Prywatnie jest mamą chłopców w wieku 5 i 8 lat.

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Czopki Paracetamol HASCO to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 godzin. Działanie przeciwgorączkowe trwa 6-8 godzin. Wskazaniami do stosowania leku są bóle różnego pochodzenia i stany gorączkowe. Od 3. mies. (jednorazowo 10-15 mg/kg masy ciała). U dzieci poniżej 2 lat lek należy stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeden czopek zawiera odpowiednio: 80 mg, 125 mg, 250 mg lub 500 mg paracetamolu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.