Ząbkowanie a biegunka – przyczyny i sposoby łagodzenia dolegliwości

bolesne ząbkowanie

Biegunka przy ząbkowaniu zdaniem części naukowców nie ma nic wspólnego z wyrzynaniem się zębów, a zdaniem innych wiąże się z nadmiarem śliny w czasie ząbkowania i bakteriami dostarczanymi do układu pokarmowego razem z gryzionymi przez dziecko przedmiotami. Niezależnie od przyczyn i powiązania ważne jest złagodzenie rozwolnienia przy ząbkowaniu, gdyż może ono być niebezpieczne dla małych dzieci.

Biegunka przy ząbkowaniu – przyczyny

Rozwolnienie przy ząbkowaniu to obok ślinienia się, podwyższonej temperatury ciała i spadku masy ciała jeden z objawów ogólnych towarzyszących wyrzynaniu się zębów. Powszechnie towarzyszącym im symptomem jest gryzienie twardych przedmiotów. Najbardziej nasilone dolegliwości występują podczas pojawiania się zębów siecznych (są to tzw. jedynki i dwójki górne oraz dolne), nieco częściej obserwuje się je u chłopców [1]. Ząbkowanie a biegunka to zagadnienie, które specjaliści starają się wyjaśnić od lat. Część z nich nie potwierdza jednoznacznego związku między objawami ogólnymi (takimi jak właśnie biegunka) a ząbkowaniem. Podkreślają oni, że wyrzynanie się zębów jest procesem fizjologicznym, a towarzyszące mu dolegliwości pojawiają się raczej przypadkowo niż przyczynowo [2]. Zdaniem innych badaczy za rozwolnienie przy ząbkowaniu odpowiadają zanieczyszczenia, jakie przedostają się do układu pokarmowego razem z wkładanymi do ust przedmiotami, które dzieci gryzą, aby zmniejszyć podrażnienie dziąseł. Drobnoustroje na gryzakach, zabawkach lub rączkach dziecka mogą spowodować biegunkę przy ząbkowaniu. Przyczyną luźniejszych stolców w czasie wyrzynania się zębów może być również połykanie nadmiaru śliny lub uwalnianie cytokin IL-1beta i IL-8 (są to białka wytwarzane przez organizm, które inicjują i podtrzymują miejscowy stan zapalny) [3].

Jak wyglądają kupki przy ząbkowaniu?

Otóż śluzowata, zielona kupka przy ząbkowaniu nie występuje przy każdym wyrzynaniu się zębów, ale należy być na nią przygotowanym. Nie jest to objaw specyficzny, co oznacza, że może być również oznaką toczącego się nieżytu żołądka lub jelit, potocznie zwanego grypą żołądkową. Jeśli zauważysz ją u swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się kilka dni i towarzyszą im inne niepokojące dolegliwości. Zmiany konsystencji i koloru stolca mogą też wynikać z rozszerzania diety. Zazwyczaj czas wyrzynania się zębów pokrywa się z wprowadzaniem do jadłospisu nowych produktów, co może sprzyjać biegunce.

Kolor kupki przy ząbkowaniu

Biegunka przy ząbkowaniu może mieć kolor zielonkawy. Rzadka kupka przy ząbkowaniu ma bardziej kwasowy odczyn, co może powodować podrażnienie skóry na pośladkach. Dlatego bardzo ważne jest w tym czasie częste zmienianie pieluszek, aby ograniczyć kontakt skóry z fekaliami. Smarowanie pupy natłuszczającym, barierowym kremem chroni skórę przed podrażnieniami i zmniejsza bezpośredni kontakt z drażniącymi czynnikami.

Śluzowate kupki

Śluzowate kupki przy ząbkowaniu są również dość częste. Śluz w kupce niemowlaka może wskazywać na zaburzenia pracy układu pokarmowego, ale niewielka jego ilość może znajdować się również w stolcu zdrowego niemowlęcia, ponieważ jelita naturalnie wydzielają śluz, żeby stolec mógł łatwiej się przez nie przemieszczać. Niemowlęta karmione piersią częściej miewają śluz w stolcu i jest to zjawisko naturalne.

Co podać dziecku na biegunkę przy ząbkowaniu?

Ząbkowaniu zwykle nie towarzyszy ostra biegunka. Jeśli się jednak pojawi, zazwyczaj trwa 2‒3 dni. Trzeba wówczas szybko przeciwdziałać i zwalczać jej skutki. Biegunki są bowiem bardzo groźne dla niemowląt, gdyż powodują odwodnienie organizmu i zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Podczas biegunki przy ząbkowaniu wskazane jest zmniejszenie ilości podawanego jedzenia w formie gęstej na rzecz płynów, pokarmu mamy, zup lub kleików. Wynika to zarówno z potrzeby uzupełnienia płynów, jak i zmniejszenia podrażnienia dziąseł pokarmami stałymi.

W przypadku gdy dziecko jest karmione piersią, zaleca się jego częstsze przystawianie. W przypadku karmienia piersią nie ma zazwyczaj konieczności dopajania dziecka. Karmiąc mieszankami mlekozastępczymi można dodatkowo podawać wodę i kleiki. Nie potwierdzono pozytywnego działania „marchwianki” czy „ryżanki” na ograniczenie biegunki u dzieci.

Aby nie nasilać ewentualnych wymiotów i nie drażnić śluzówki żołądka, najlepiej podawać płyny schłodzone (w temperaturze pokojowej) i w małych porcjach. A jakie ilości płynów niemowlęta i dzieci powinny wypijać w ciągu doby? Dobowa podaż zależy od wagi dziecka. Przy masie od 1 do 10 kg wynosi 100 ml na każdy kilogram masy ciała, a po każdym biegunkowym stolcu należy podać dodatkowo 5‒10 ml na każdy kilogram masy ciała.

Jeśli tzw. domowe sposoby na biegunkę nie przyniosą rezultatu, można po konsultacji z pediatrą podać dziecku lek hamujący rozwolnienie. Dobrym pomysłem jest stosowanie szczepów probiotycznych Lactobacillus rhamnosus GG czy Saccharomyces boulardii, które skracają czas trwania biegunki i zabezpieczają przed jej nawrotami [4, 5] . Trzeba jednak przestrzegać zaleceń lekarza i producenta odnośnie dawki probiotyku.

[1] H. Boguszewska-Gutenbaum, J. Janicha, P. Sobiech i wsp., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, „Nowa Stomatologia” 2014, nr 3, s. 127130. 

[2] M. Memarpour, E. Soltanimehr, T. Eskandarian, Signs and symptoms associated with primary tooth eruption: a clinical trial of nonpharmacological remedies, „BMC Oral Health” 2015, nr 15, s. 88. 

[3] J. Shapira, G. Berenstein-Ajzman, D. Engelhard i wsp., Cytokine levels in gingival crevicular fluid of erupting primary teeth correlated with systemic disturbances accompanying teething, „Pediatric Dental Journal” 2003, nr 25, s. 441‒448. 

[4] A. Guarino, S. Ashkenazi, D. Gendrel i wsp., European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases Evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe, JPGN” 2014, t. 59, nr 1, s. 132152. 

[5] E. Ehmke v. Emczyńska-Seliga, Postępowanie w ostrej biegunce u małych dzieci, [online] https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/postepowanie-w-ostrej-biegunce-u-malych-dzieci/ (dostęp: 7.01.2022). 

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Bobodent to żel z lidokainą, która działa miejscowo znieczulając i łagodząc dolegliwości bólowe:
  • przy ząbkowaniu oraz wyrzynaniu się zębów mądrości,
  • w przebiegu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.
Początek działania obserwuje się po 1-5 minutach, a efekt znieczulający utrzymuje się 15-30 minut. Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 100 gramów żelu zawiera 0,5 g lidokainy chlorowodorku jednowodnego.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.