Ból w jamie ustnej u dzieci należy do dość częstych dolegliwości. Towarzyszy ząbkowaniu, wirusowemu zapaleniu jamy ustnej i dziąseł, aftozie. Za bolące rany w jamie ustnej malca mogą odpowiadać urazy mechaniczne, o które nietrudno w przypadku dzieci. Powszechne są też bolące białe plamy na języku, które występują w przebiegu zakażenia grzybiczego. Dowiedz się więcej o możliwych przyczynach bólu i stanu zapalnego w buzi dziecka.
Pleśniawki w jamie ustnej to częsta dziecięca przypadłość. Za ich powstanie odpowiada nadmierny rozrost grzybów z rodzaju Candida. Stanowią one element naturalnej flory człowieka (znajdują się zwłaszcza w przewodzie pokarmowym i na skórze), lecz przy obniżonej odporności lub zaburzeniu prawidłowej flory bakteryjnej (np. po antybiotykoterapii), zanadto się namnażają i dają objawy chorobowe. Biały język to nie jedyna możliwa lokalizacja zakażenia. Może ono również rozwinąć się na podniebieniu, gardle, dziąsłach i policzkach. Zastanawiasz się, jak wyglądają pleśniawki w jamie ustnej? Na początku mają formę pojedynczych plamek, a z czasem zlewają się. Konsystencją przypominają zsiadłe mleko [1, 2].
Wśród czynników sprzyjających białemu nalotowi na języku u najmłodszych wymienia się m.in.:
Afty i pleśniawki w jamie ustnej to nierzadko mylone ze sobą przypadłości. Jednak jest to błąd, ponieważ mają one inne przyczyny, nieco inne objawy i sposób leczenia. Bolące afty w jamie ustnej nie mają określonej przyczyny powstania. Ich pojawieniu się sprzyjają m.in.:
Afty to płytkie nadżerki lub owrzodzenia. Można je opisać jako białe bolące krosty w jamie ustnej, które z czasem zostają pokryte żółtym lub szarym nalotem. Mają okrągły lub owalny kształt, zazwyczaj nie przekraczają 10 mm. Otacza je rąbek zapalny. Najczęściej można je zauważyć na błonie śluzowej warg i policzków, podniebieniu miękkim, łukach podniebiennych, dolnej powierzchnia języka i dnie jamy ustnej [4]. Choroba na charakter nawrotowy.
Afty i pleśniawki w jamie ustnej dziecka należy też różnicować z perłami Epsteina, czyli niewielkimi (kilkumilimetrowymi) torbielami dziąsłowymi wypełnionymi keratyną. Lokalizują się one na podniebieniu, nie towarzyszą im żadne dolegliwości [5].
Ból w jamie ustnej może być spowodowany opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej i dziąseł. Za chorobę odpowiada zakażenie wirusem opryszczki pospolitej (HSV). Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z osobą zakażoną, poprzez ślinę czy używanie tych samych przedmiotów. Pierwszym objawem jest gorączka sięgająca nawet 39‒40℃. Oprócz niej pojawiają się bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym i otoczone czerwoną obwódką. Lokalizują się na błonie śluzowej policzków, języka, przedsionka jamy ustnej, podniebienia. Z czasem dochodzi do ich pęknięcia i powstania owrzodzenia. Chore dziecko jest osłabione, rozdrażnione, ma mniejszy apetyt, odmawia jedzenia, może mieć powiększone szyjne i podżuchwowe węzły chłonne [6].
Ból w jamie ustnej u dziecka jest powszechnym objawem ząbkowania. Za jego powstanie odpowiada wyrzynająca się z dziąsła korona zęba. W czasie tego procesu ząb uciska na tkanki i wywołuje ból. W czasie pojawiania się zębów dziąsła stają się wrażliwe na dotyk, opuchnięte i zaczerwienione. Są to oznaki toczącego się stanu zapalnego. Aby złagodzić towarzyszący ząbkowaniu ból i swędzenie, dzieci wkładają do ust palce i różne przedmioty [7]. W ten sposób łatwo może dojść do drobnych urazów w jamie ustnej oraz do zainfekowania dziąseł lub jamy ustnej patogenami (dlatego ząbkowaniu mogą towarzyszyć afty lub pleśniawki).
Za urazy w jamie ustnej mogą też odpowiadać same zęby, które mogą uszkodzić wewnętrzną część policzka, a czasem nawet przebić dziąsło.
Ból w jamie ustnej może być związany z oparzeniem jamy ustnej, o które nietrudno w codziennym pośpiechu. Pamiętaj, aby sprawdzać temperaturę posiłków i napoi, zanim podasz je dziecku. Poparzony zostaje zazwyczaj język, policzki i podniebienie. Poza bólem w jamie ustnej pojawia się wówczas pieczenie, zaczerwienienie oraz w miejscu kontaktu – biały nalot [8].
Autor: Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu
Konsultacje merytoryczne: lek. Agnieszka Widera
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.