Apteczka dla niemowlaka – co powinno się w niej znaleźć?

apteczka dla malucha

Urządzanie pokoju i organizowanie wyprawki dla noworodka to jedne z najbardziej wzruszających momentów w oczekiwaniu na dziecko. Szykując się na narodziny, nie zapomnij też o uzupełnieniu apteczki o preparaty i akcesoria przeznaczone dla najmłodszych. Nie może wśród nich zabraknąć termometru dla niemowlaka, kosmetyków do pielęgnacji noworodka i niemowlęcia, a także akcesoriów higienicznych i medykamentów.

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla noworodków i niemowląt

W apteczce dla noworodka i niemowlaka powinny się znaleźć środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancje aktywne zalecane dla najmłodszych to paracetamol oraz ibuprofen. Ta druga substancja jest przeznaczona dla dzieci od trzeciego miesiąca życia i wykazuje również działanie przeciwzapalne [1]. Oba leki są dostępne w formie zawiesiny o różnych smakach (np. malinowym lub truskawkowym) oraz w postaci czopków doodbytniczych, dostosowanych do wagi i wieku malucha. Leki te są przydatne do łagodzenia bólu ząbkowania lub gorączki i bólu po szczepieniu. Ich dawkowanie zawsze należy skonsultować z pediatrą.

Preparaty na kolkę ‒ ulga w bólu brzuszka

Niedojrzałość przewodu pokarmowego, gromadzenie się pęcherzyków powietrza w jelitach (najczęściej w wyniku łapczywego jedzenia) czy nietolerancja laktozy mogą powodować ból brzuszka i skurcze jelit. Jest to tzw. kolka jelitowa, która dotyczy głównie dzieci w 1‒3 miesiącu życia. Co warto wybrać z apteki na kolkę dla noworodka? Dostępne są preparaty powodujące pękanie pęcherzyków gazu ‒ najczęściej występująca w nich substancja czynna to simetikon. Pediatrzy polecają też środki wykazujące właściwości rozkurczające (należy do nich mięta pieprzowa, rumianek lub lukrecja o działaniu spazmolitycznym), a także preparaty zawierające enzym rozkładający laktozę – zawarta w nich substancja czynna to laktaza. Środki te są dostępne w kroplach, czopkach lub w formie herbatki [2].

Jaki termometr dla noworodka wybrać?

Mówiąc o termometrze dla niemowląt, należy rozróżnić ten przeznaczony do pomiaru temperatury wody i ciepłoty ciała. Termometr do wody dla noworodka pozwala kontrolować temperaturę kąpieli podczas mycia malucha. Pamiętaj, że woda do kąpieli noworodka powinna mieć temperaturę około 35‒37℃ Jeśli chodzi o termometr dla noworodka mierzący temperaturę ciała, to poleca się aparaty elektroniczne i bezdotykowe. Pozwalają one na szybki i dokładny, a w przypadku tych drugich modeli również bezproblemowy pomiar nawet podczas snu dziecka. Oceny temperatury można również dokonać przy pomocy termometru cieczowego, ale w przypadku dzieci będzie to kłopotliwe z uwagi na kilkuminutowy czas pomiaru. Pamiętaj, że pomiaru temperatury u dziecka od urodzenia do 2 lat można dokonywać różnych miejscach, np. w okolicy tętnicy skroniowej, pod pachą (przesiewowy), a u nieco starszych dzieci również w uchu lub w jamie ustnej (pod językiem). Najlepiej jednak mierzyć temperaturę w odbycie, co umożliwiają termometry elektroniczne i cieczowe [3, 4]. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o sposobach pomiarów temperatury i interpretacji wyników, przeczytaj jak, czym i gdzie mierzyć temperaturę u niemowląt, noworodków i dzieci.

Witaminy dla noworodka ‒ ich dawkowanie dobiera pediatra

Suplementacja witamin w okresie niemowlęcym odgrywa istotną rolę w zapobieganiu występowania wielu chorób. Witamina K dla noworodka bierze udział w procesach syntezy białek i jest niezbędna do prawidłowej krzepliwości krwi. Noworodki są szczególnie narażone na niedobór tej witaminy z uwagi na krótki okres jej fizjologicznego półtrwania, ograniczone przenikanie witaminy K przez łożysko podczas ciąży i brak flory syntetyzującej witaminę K. Witamina D3 dla noworodka jest istotna w regulacji stężenia wapnia i fosforu w organizmie oraz w procesie mineralizacji kości.

W związku z tym, w ciągu pierwszych 5 godzin życia, noworodkom podawana jest domięśniowo witamina K, a witamina D3 dawkowana jest od pierwszych dni życia (preparat i dawkowanie należy uzgodnić z pediatrą). Następnie w kolejnych tygodniach i miesiącach życia dziecka pediatra podczas cyklicznych kontroli lekarskich monitoruje i ustala dawkowanie witamin D i K stosownie do wieku oraz sposobu karmienia dziecka. Suplementowanie innych witamin jest uzależnione od stanu zdrowia dziecka [5, 6, 7].

Jakie kosmetyki dla noworodka wybierać i na co zwracać uwagę?

Apteczka dla noworodka jest jednocześnie kosmetyczką, więc powinno się w niej wszystko to, co niezbędne do dbania o higienę dziecka. Już od pierwszego dnia życia skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Często wykazuje przy tym skłonności do przesuszania, podrażnień, odparzeń i stanów zapalnych. Do pielęgnacji ciała najmłodszych należy stosować hipoalergiczne, naturalne preparaty o jak najprostszym składzie. Szczególnie zalecane są emolienty (zwłaszcza dla noworodka), ponieważ myjąc, chronią wyjątkowo wrażliwą w tym wieku skórę dziecka przed problemami skórnymi. Wykazują przy tym działanie zmiękczające, nawilżające i natłuszczające. Podczas mycia tworzą na skórze ochronną warstwę lipidową i są najlepszym rozwiązaniem do codziennej pielęgnacji [8].

Zalecane kosmetyki dla noworodka to przede wszystkim:

 • preparat do mycia ciała i włosów,
 • nawilżające i natłuszczające oliwki i balsamy do ciała,
 • krem przeciwsłoneczny dla niemowląt zawierający wysokie filtry SPF,
 • krem ochronny dla niemowląt do twarzy i ciała odpowiedni do pory roku (np. chroniący przed wiatrem i mrozem, przeciw podrażnieniom, do skóry atopowej dla dzieci).

Lista wyprawkowa dla noworodka

Zastanawiasz się, co jeszcze powinno się znaleźć w apteczce dla noworodka? Niezbędne rzeczy dla noworodka to:

 • maść majerankowa dla niemowląt (pomocna w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, wspiera także proces gojenia się naskórka),
 • sól fizjologiczna dla noworodka w ampułkach do przemywania oczu i nosa,
 • nożyczki dla noworodka z zaokrąglonymi końcami do obcinania paznokci,
 • krem na odparzenia dla niemowląt,
 • środek na ukąszenia i poparzenia na bazie aloesu, mentolu lub substancji antyalergicznej,
 • jałowe gaziki do pępka lub przemywania oczu,
 • chusteczki nawilżane (przydadzą się przy zmianie pieluch),
 • płyn dezynfekujący do pielęgnacji kikuta pępowiny (np. uniwersalny środek odkażający Octenisept),
 • gruszka lub aspirator do nosa dla noworodka,
 • waciki i patyczki dla niemowląt,
 • zasypka dla dzieci zapobiegająca otarciom i odparzeniom,
 • szczotka dla noworodka [9, 10].
 1. Ibuprom dla Dzieci Forte, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna, [online] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/34192/characteristic (dostęp: 02.06.2022).
 2. M. Czerwionka-Szaflarska, J. Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2010, t. 4, nr 6, s. 408–414.
 3. Jaki termometr dla dziecka będzie najlepszy?, [online] https://www.nowafarmacja.pl/blog/jaki-termometr-dla-dziecka-bedzie-najlepszy (dostęp: 19.04.2022).
 4. E. Kuchar, Jakim termometrem mierzyć temperaturę u dziecka?, [online] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.5.20 (dostęp: 19.04.2022).
 5. J. Sarnecki, Nowe zalecenia dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K, [online] https://www.standardy.pl/newsy/id/74 (dostęp: 19.04.2022)
 6. Niedobór witaminy D w diecie niemowląt i małych dzieci w Polsce [online] https://www.standardy.pl/newsy/id/140 (dostęp: 19.04.2022)
 7. D. Pokorna-Kałwak, U. Grata-Borkowska, Suplementacja witamin u niemowląt i małych dzieci, [online] https://forumpediatrii.pl/artykul/suplementacja-witamin-u-niemowlat-i-malych-dzieci (dostęp: 19.04.2022).
 8. Jakie kosmetyki do kąpieli dla noworodka należy używać?, [online] https://www.nowafarmacja.pl/blog/jakie-kosmetyki-do-kapieli-dla-noworodka-nalezy-uzywac (dostęp: 19.04.2022).
 9. Wyprawka dla dziecka ‒ co kupić? Podpowiadamy!, [online] https://www.nowafarmacja.pl/blog/wyprawka-dla-dziecka (dostęp: 19.04.2022).
 10. Apteczka noworodka ‒ co powinna zawierać?, [online] https://www.nowafarmacja.pl/blog/apteczka-noworodka-co-powinna-zawierac (dostęp: 19.04.2022).

Autor: Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu
Konsultacje merytoryczne: lek Agnieszka Widera

Ibum Forte to zawiesina doustna z ibuprofenem – substancją z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wskazania do stosowania:
 • stany gorączkowe różnego pochodzenia między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego,
 • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: - bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), - bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, - bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), - bóle na skutek urazów tkanek miękkich, - bóle pooperacyjne, - bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
Od 3. miesiąca życia. U niemowląt poniżej 6 miesiąca życia lek stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 5 ml zawiesiny zawiera 200 mg ibuprofenu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ibum dla dzieci w postaci czopków zawiera ibuprofen - substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wskazania do stosowania
 • stany gorączkowe różnego pochodzenia między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego,
 • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: - bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), - bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, - bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), - bóle na skutek urazów tkanek miękkich, - bóle pooperacyjne, - bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
Od 3. miesiąca życia. U niemowląt poniżej 6 miesiąca życia lek stosować tylko po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeden czopek zawiera 60 mg ibuprofenu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Juvit Multi to krople doustne wskazane:
 • w zapobieganiu i leczeniu niedoborów witamin u niemowląt i dzieci,
 • w stanach zwiększonego zapotrzebowania (okres intensywnego wzrostu, wzmożony wysiłek fizyczny, choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą),
 • przy niedostatecznej podaży witamin w pożywieniu (diety eliminacyjne, stany niedożywienia, okres wczesnowiosenny),
 • w obniżonej ogólnej odporności na choroby infekcyjne,
 • w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami.
Od pierwszych dni życia. 1 ml kropli zawiera: witaminę A, D3, E, B1, B2, B6, PP, C, deksopantenol 1 ml roztworu odpowiada około 27 kroplom.  
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Bobogast jest emulsją doustną o smaku waniliowo-bananowym, stosowaną:
 • w celu łagodzenia objawów związanych z nagromadzeniem gazu w jelitach takich jak: wzdęcia brzucha; kolka jelitowa u niemowląt;
 • pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową (USG, RTG, endoskopia) w celu usunięcia gazów i powietrza.
Od 1. miesiąca życia. 1 ml zawiera 147 mg symetykonu.
Informacja o produkcie*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o produkcie, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.