Anemia u niemowląt – jak możesz sobie z nią poradzić?

Anenia u dzieci

Leczenie anemii u dzieci to złożony proces, na który wpływa wiele czynników. Dowiedz się, jakie są dokładne objawy, oraz jak leczyć anemię z niedoboru żelaza.

Anemia u dzieci

Niedokrwistość z niedoboru żelaza to najczęstsza przyczyna anemii u dzieci. Jest wiele czynników etiologicznych niedoboru żelaza w organizmie, które trzeba wziąć pod uwagę przy diagnozowaniu anemii u dzieci. Anemia to zaburzenie, które charakteryzuje się spadkiem stężenia hemoglobiny lub erytrocytów we krwi w porównaniu do normy przyjętej dla danego wieku i płci. Anemię z niedoboru żelaza zazwyczaj cechuje powolny początek i przewlekły charakter.

Objawy anemii u dzieci

Objawy niedokrwistości zależą od stopnia zaburzeń, chorób współistniejących, możliwości adaptacji ustroju i tempa narastania. Jak rozpoznać anemię? Do najczęstszych objawów anemii należą:

  • brak łaknienia,
  • bladość,
  • bóle i zawroty głowy,
  • szybkie męczenie się,
  • apatia i senność,
  • rozdrażnienie,
  • zwiększone pragnienie (szczególnie u niemowląt),
  • przyśpieszona akcja serca,
  • zaburzenia odporności,
  • napady bezdechu,
  • zakrzepica.

Diagnostyka anemii u niemowląt

Im wcześniej lekarz zdiagnozuje anemię i zacznie jej leczenie, tym lepiej. Czas ma duży wpływ na negatywne skutki nieleczonej anemii. Kluczowe w diagnostyce jest przeprowadzone przez lekarza badanie fizykalne. Za pomocą takiego badania można stwierdzić:

  • szmer skurczowy pod sercem,
  • łamliwość paznokci,
  • bladość skóry, śluzówki, jamy ustnej i spojówek,
  • tachykardię,
  • łamliwość włosów,
  • zahamowanie przyrostu masy ciała,
  • nadżerki w kącikach ust,
  • zmiany troficzne w naskórku.

Pediatrzy często zlecają pierwsze badania podczas bilansu około 6 miesiąca życia. Badaniem przesiewowym jest morfologia krwi. W praktyce klinicznej do identyfikacji anemii z niedoboru żelaza stosuje się wskaźniki, jakimi są niski poziom hemoglobiny i niska średnia objętość erytrocytu. Należy jednak pamiętać, że takie wyniki pojawiają się w innych stanach zapalnych, dlatego do dokładnej diagnostyki zaleca się także oznaczenie poziomu ferrytyny w surowicy.

Leczenie anemii u dzieci

Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza u dzieci, obok odpowiedniej diety, opiera się na suplementacji tego pierwiastka w celu uzupełnienia niedoboru i odbudowy zapasu. Rekomendowana dawka żelaza elementarnego to 3‒6 mg/kg/dobę. Nie stosuje się więcej niż 150 mg żelaza dziennie. Aby preparaty z żelazem były lepiej wchłaniane, powinny być podawane pomiędzy posiłkami zawierającymi dużą ilość witaminy C. Żelazo elementarne podawane w dawce 3‒6 mg/kg/dobę powinno wywołać wzrost hemoglobiny o 1 g/dl po około 4 tygodniach. Bardzo ważne jest to, że podawanie preparatu żelaza powinno być kontynuowane przez 2 miesiące po unormowaniu się poziomu hemoglobiny (zgodnie z zaleceniem lekarza). Zobacz: Co na anemię u dzieci?

Przyczyny anemii

Najczęstszą przyczyną anemii u niemowląt jest mała ilość żelaza w diecie lub jego niska biodostępność. Biodostępność żelaza zależy od jego pochodzenia. Żelazo pochodzące z pokarmów mięsnych jest znacznie lepiej wchłaniane niż to z produktów roślinnych. Do czynników ułatwiających wchłanianie należy witamina C, z kolei taniny (herbata) oraz błonnik hamują absorpcję [1].

[1] M. Janczak, A. Janczak, Anemia z niedoboru żelaza u dzieci – o czym warto pamiętać, Wydawnictwo Nowa Pediatria 4/2019, s. 123–128.

Klaudia Maskiera, dietetyk

Magister dietetyki i absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. Ukończyła wiele kursów z dziedziny dietetyki i stale aktualizuje swoją wiedzę. Jest promotorką zdrowego stylu życia.Specjalizuje się w leczeniu dietetycznym chorób metabolicznych i autoimmunologicznych. Prowadzi warsztaty żywieniowe i wykłady dla różnych grup wiekowych ‒ od dzieci po seniorów. Autorka wielu publikacji naukowych i poradnikowych. Prowadzi własną poradnię dietetyczną. Prywatnie jest mamą 4-miesięcznej Laury.
Ferovit Bio Special Baby w postaci zawiesiny stosowany jest w celu zapobiegania niedoborom żelaza i niedokrwistości z niedoboru żelaza (anemii). Ferovit Bio Special Baby przeznaczony jest dla:
  • noworodków i niemowląt: szczególnie z małą masą urodzeniową, urodzonych przedwcześnie, z ciąż mnogich oraz urodzonych przez matki z niedokrwistością w czasie ciąży,
  • dzieci.
Od pierwszych dni życia. Stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 1 ml zawiera 10 mg żelaza.
Informacja o produkcie*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o produkcie, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.