Alergia na jad owadów u dzieci – po czym poznać, że dotyczy Twojej pociechy?

ikąszenia alergia

Alergia na jad owadów u dzieci oznacza nadwrażliwość organizmu na białka znajdujące się w jadzie wydzielanym podczas ukąszenia. Najczęściej obserwuje się alergię na jad owadów błonkoskrzydłych, czyli osy, szerszenia, trzmiela czy pszczoły. Z reguły u dziecka pojawia się opuchlizna po ugryzieniu owada. Jednak bezpośrednio po ukąszeniu nie można wykluczyć ryzyka ciężkiej reakcji na ukąszenie.

Objawy po ataku owada. Pierwszy krok w podejrzeniu alergii u dziecka

Twoje dziecko użądlił owad. W miejscu, w którym wbił żądło, pojawiły się: ból, rumień, obrzęk, pieczenie, świąd, uczucie rozpierania, stwardnienie. Myślisz, że to alergia? Niekoniecznie. To po prostu silna reakcja na ukąszenie. Jeśli reakcja na ukąszenie nie dotyczy obszarów głowy i szyi, to nie ma powodu do niepokoju. W przeciwnym razie z uwagi na wywołane przez opuchliznę problemy z oddychaniem konieczna jest pomoc lekarska [1] Najczęściej stwierdzana jest alergia na użądlenia osy i pszczoły, co wynika głównie z tego, że to właśnie te owady żądlą najczęściej. W wyniku użądlenia w większości przypadków rozwijają się odczyny miejscowe, dla których typowa jest zmiana skórna o średnicy wynoszącej ponad 10 cm i utrzymująca się dłużej niż 24 godziny.

Pojawienie się obrzęku i pokrzywki u dziecka w miejscu ataku owada, a następnie rozejście się objawów na resztę ciała w krótkim czasie po ukąszeniu tj kilka minut do godziny, to oznaki uogólnionej reakcji alergicznej. Wówczas z uwagi na szczególne ryzyko obrzęku dobrze unaczynionych okolic (takich jak usta) lekarz może zadecydować o przepisaniu leków – swoistej pierwszej pomocy dla dzieci przy użądleniu owadów, jakie dziecko może zażyć na wypadek kolejnego użądlenia [1, 2]. Zmiany skórne na całym ciele, a do tego problemy z oddychaniem, chrypka, obrzęk języka i gardła, nudności, wymioty, kolkowy ból brzucha, biegunka u dziecka to oznaki umiarkowanej bądź ciężkiej reakcji alergicznej. W jej skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności. Alergia na jad owadów uważana jest za jedną z głównych przyczyn tzw. reakcji anafilaktycznej, która jest stanem zagrożenia życia [1, 2].

Alergia na jad owadów u dzieci. Potwierdzenie rozpoznania

Aby mieć pewność, że obrzęk, świąd czy biegunka u niemowlaka są spowodowane reakcją alergiczną na użądlenie owada, należy zgłosić się do lekarza. Ten na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego i dodatkowych testów postawi dokładną diagnozę. Rozpoznaniem alergii na jad owadów u dzieci zajmuje się alergolog.

Aby rozpoznać, czy dziecko ma alergie na jad owadów, lekarz może zapytać między innymi o:

  • czas i miejsce użądlenia,
  • rodzaj i liczbę owadów, które zaatakowały dziecko,
  • obecność żądła w skórze po użądleniu, czas i sposób usunięcia go,
  • objawy doświadczane przez dziecko,
  • wcześniejsze reakcje na użądlenia u malca,
  • obecność alergii lub innych chorób u dziecka oraz zażywanych przez niego leków,
  • postępowanie po ataku [3].

Lekarz ogląda ciało dziecka i zleca testy alergiczne, o ile wystąpiła uogólniona reakcja alergiczna. W przypadku miejscowej reakcji nie ma takiej potrzeby. Stosowane są testy z krwi, które polegają na oznaczaniu swoistych przeciwciał IgE dla jadu osy czy pszczoły. U dzieci uczulonych stwierdza się występowanie przeciwciał wobec poszczególnych białkowych alergenów obecnych w jadzie. Podczas jednego badania możliwa jest diagnostyka nie tylko alergii na jad owadów u dzieci, ale i alergii wziewnych czy pokarmowych. Drugim sposobem na potwierdzenie rozpoznania alergii są testy skórne. Najczęściej wykonuje się testy punktowe, które w przypadku najmłodszych nie są wskazane [3].

  1. U. Jedynak-Wąsowicz, Alergia na jad owadów u dzieci, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-alergiczne/139737,alergia-na-jad-owadow-u-dzieci (dostęp: 25.05.2022).
  2. A. Bronka, Pierwsza pomoc. Użądlenia, ukąszenia i ugryzienia, [online] http://ptpaiio-lodz.one.pl/wp-content/uploads/2015/11/U%C5%BC%C4%85dlenia-1.pdf (dostęp: 25.05.2022).
  3. M. Jutel, E. Cichocka-Jarosz, Alergia na jad owadów, https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59841,alergia-na-jad-owadow (dostęp: 25.05.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Calcium Hasco Allergy to syrop bez sztucznych barwników i substancji smakowych, zawierający sole wapnia. Wskazania do stosowania:
  • profilaktyka i uzupełnianie niedoboru wapnia w organizmie np. w okresie ciąży lub laktacji
  • leczeniu osteoporozy,
  • wspomagające leczenie objawów alergii.
Stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. 115,6 mg jonów wapnia/5 ml.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.