Co to jest i jak wygląda afta? Jak ją rozpoznać? Gdzie najczęściej występują afty?

Afty u dzieci

Afta w jamie ustnej to owrzodzenie błony śluzowej. Zmiana może być różnej wielkości ‒ od 1‒2 milimetrów do nawet kilku centymetrów. Do powstania afty na podniebieniu czy dziąśle predysponuje niewłaściwa higiena lub choroby w obrębie jamy ustnej. Dowiedz się, jak wygląda afta i jak ją odróżnić od pleśniawki.

Co to jest afta i gdzie występuje?

Afta to otwarte owrzodzenie rozwijające się na błonie śluzowej, któremu towarzyszy miejscowy stan zapalny. Afty rozwijają się w obrębie jamy ustnej. Jedną z częstszych lokalizacji jest afta na wardze, policzku, dnie jamy ustnej. Rzadko spotkać można afty na języku, afty na dziąśle, podniebieniu miękkim i twardym [1]. Zmiany te mają tendencję do nawrotów. Mówi się wówczas o nawracającym aftowym zapaleniu jamy ustnej [2]. Jeśli Ty lub Twoje dziecko zmagacie się z częstymi aftami, skonsultuj to z lekarzem.

Jak wygląda afta?

Afty w jamie ustnej mogą występować pojedynczo lub mnogo. Z reguły pokrywa je biały, kremowobiały lub szary nalot włóknikowaty. Tkanka wokół aft jest zarumieniona, co wynika ze stanu zapalnego. Mówi się, że afty są ograniczone rąbkiem zapalnym. Zmiany mogą być okrągłe lub owalne. Pojawienie się aft poprzedza wystąpienie tzw. objawów prodromalnych, odczuwanych jako mrowienie i pieczenie. Występują one od 24 do 48 godzin przed pojawieniem się afty. Zmiany tego rodzaju powodować mogą dyskomfort i ból, które powstają w wyniku podrażnienia odsłoniętych zakończeń nerwowych w czasie codziennych czynności ‒ mówienia, picia, jedzenia, mycia zębów. Pamiętaj, że aftom może towarzyszyć również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych [3, 4]

Afty są zazwyczaj niewielkie, choć mogą mieć średnicę nawet centymetra lub więcej. Z uwagi na rozmiar wyróżnia się następujące rodzaje aft:

  • małe, tzw. afty Mikulicza – najczęstsze ze wszystkich rodzajów, płytkie nadżerki o średnicy mniejszej niż 1 centymetr, goją w ciągu 7‒14 dni, nie pozostawiają blizn;
  • duże, tzw. afty Suttona – ich średnica przekracza 1 centymetr, mogą powodować trudności w mówieniu i jedzeniu, czas gojenia wynosi do 6 tygodni , mogą zostawić po sobie blizny;
  • opryszczkopodobne – o średnicy 1–2 milimetrów, goją się w okresie 2–3 tygodni, występują bardzo licznie (nawet do 100 jednocześnie) [1, 3].

Co może powodować afty w jamie ustnej?

Zastanawiasz się, czy afty są zaraźliwe? Odpowiedź brzmi: nie, afty nie są chorobą infekcyjną. Za ich powstanie odpowiada szereg innych czynników. Jednym z nich jest delikatna błona śluzowa, nieodporna na urazy mechaniczne, takie jak nagryzienie czy otarcia. Aftom sprzyjają niedobory żelaza, witamin z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego), nietolerancja pokarmowa na gluten i inne czynniki alergiczne. Afta może się pojawić u osób z zaburzeniami wchłaniania z powodu schorzeń układu pokarmowego, a także u osób narażonych na stres czy przemęczenie umysłowe i fizyczne [4].

Mówiąc o przyczynach powstawania aft, nie można zapomnieć o nieodpowiedniej higienie jamy ustnej, jedzeniu brudnymi sztućcami, jedzeniu nieumytych owoców i warzyw, obgryzaniu paznokci czy gryzieniu długopisów. Do aft mogą predysponować choroby zębów – próchnica, zapalenie miazgi, a także nagromadzony kamień nazębny czy wyrzynające się zęby [5].

Afty u dzieci do 5 roku życia mogą świadczyć o zespole PFAPA (zespół okresowej gorączki z aftami, ostrym zapaleniem gardła oraz zapaleniem węzłów chłonnych). Typowe jest dla niego występowanie gorączki, zapalenia gardła, aftowego zapalenia jamy ustnej (najczęściej afta na języku i dziąsłach), a także powiększenie węzłów chłonnych zlokalizowanych w szyi. Zespół PFAPA ma nieznaną etiologię (przyczyny powstania, czynniki sprawcze), ustępuje samoistnie wraz z dorastaniem [6].

Pleśniawka a afta

Afty i pleśniawki to dwie odrębne przypadłości, które nierzadko bywają ze sobą utożsamiane lub mylone, co wiąże się z podobieństwem towarzyszących im objawów i umiejscowienia. Pleśniawki mają postać białych lub biało-czerwonych wykwitów. Można je porównać do ściętego mleka lub sera twarogowego. Pleśniawki mają tendencję do zlewania się ze sobą – zajmują wtedy sporą część błony śluzowej jamy ustnej. Rozwijają się w wyniku zakażenia grzybiczego. Głównym czynnikiem sprawczym są drożdżaki, a dokładnie bielnik biały (z łac. Candida albicans). Pleśniawki pojawiają się zwłaszcza u niemowląt. Mogą być skutkiem braku odporności, zaburzeń wchłaniania, niewłaściwych nawyków higienicznych lub antybiotykoterapii [7].

[1] C. Scully, S. Porter, Oral mucosal disease: Recurrent aphthous stomatitis, „British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery” 2008, t. 46, nr 3, s. 198–206.
[2] R. Biniewicz, Jak pozbyć się afty?, [online] https://aptekazawiszy.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-afty.html (dostęp: 21.02.2022).
[3] R. Antoniv, W. Lipska, B. Kęsek i wsp., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, „Nowa Stomatologia” 2014, nr 3, s. 142–146.
[4] W. Buczkowska, Afta – przyczyny, objawy, rodzaje, diagnostyka, leczenie, [online] https://portal.abczdrowie.pl/afty (online: 21.02.2022).
[5] AFTY – przyczyny, objawy i leczenie aft w jamie ustnej, [online] https://rtg-zebow-bielsko.pl/2016/05/30/afty-przyczyny-objawy-i-leczenie-aft-w-jamie-ustnej/ (dostęp: 21.02.2022).
[6] B. Wolska-Kuśnierz, B. Mikołuć, R. Motkowski i wsp., Zespół PFAPA – wspólne wyzwanie dla pediatry, immunologa i laryngologa, „Standardy Medyczne/Pediatria” 2013, t. 10, s. 794–800.
[7] P. Rutter, Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, s. 165-167.

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Agnieszka Widera, lekarz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Aktualnie specjalizuje się w zakresie chorób wewnętrznych, pracuje w szpitalu na oddziale internistycznym, a także na SOR i w placówkach POZ. Stale poszerza swoje umiejętności w zakresie ultrasonografii jamy brzusznej, tarczycy i echokardiografii. Ukończyła liczne kursy z zakresu dietetyki klinicznej, a od 2015 roku prowadzi własną działalność z zakresu dietetyki, pomagając osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i otyłością. Od 2019 r. jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Czyste Leczenie. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Hascosept to lek w postaci sprayu do stosowania w jamie ustnej. Zawiera substancję czynną chlorowodorek benzydaminy. Jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Stosowana miejscowo działa znieczulająco i odkażająco. Lek Hascosept stosuje się w:
  • leczeniu objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk, afty) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła,
  • w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych,
  • w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii.
Dzieci w wieku poniżej 6 r.ż.: 1 dawka produktu leczniczego na 4 kg masy ciała, od 2 do 6 razy na dobę. U dzieci poniżej 6 r.ż. lek należy stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. 1 g roztworu zawiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.