5 zabaw z chorym dzieckiem ‒ czym zająć chore dziecko w domu lub szpitalu?

zabawy z chorym dzieckiem

Nie jest łatwo znaleźć zajęcie dla chorego dziecka, które musi leżeć w łóżku. Czytanie i oglądanie bajek może zająć część dnia, ale pamiętaj, że istnieje o wiele więcej zabaw na czas choroby. Niektóre z nich nie tylko zajmują czas, ale też wspierają dziecko w radzeniu sobie z tym trudnym czasem.

Czym zająć chore dziecko w łóżku?

Choroba małego dziecka wiąże się z licznymi wyzwaniami dla rodzica. Nie tylko pojawia się niepokój o jego zdrowie czy trudności z podawaniem leków, ale też konieczne jest zorganizowanie czasu dziecka, tak żeby mogło pozostać w łóżku, jeśli wymaga tego sytuacja.

Dziecko w łóżku można zająć na wiele sposobów, rozważ jednak sięgnięcie po zabawy, które dodatkowo wesprą je w chorobie, takie jak:

  • odgrywanie ról,
  • opowiadanie historii,
  • zabawa w lekarza.

Nie zapominaj jednak, że podczas choroby dziecko może być wyczerpane i potrzebować zwykłego odpoczynku zamiast dużej ilości kreatywnych zajęć.

Bajki do słuchania, czytania i oglądania

Pierwszą aktywnością, po którą najczęściej sięgają rodzice, gdy ich dziecko leży chore w łóżku, jest czytanie, słuchanie i oglądanie bajek. Wielu rodziców w pierwszej kolejności wybiera czytanie, którego wyjątkowość polega na tym, że dziecko pozostaje w dużym kontakcie z opiekunem. Może nie tylko przytulać się i słuchać jego głosu, ale też zadawać pytania lub wyrażać swoje wątpliwości, gdy treści, z którymi się spotyka, wywołują zdziwienie lub napawają strachem.

Nie da się jednak ukryć, że czytanie przez kilka godzin na głos jest praktycznie niemożliwe. Wtedy z pomocą mogą przyjść bajki do słuchania lub oglądania. Wielu rodziców obawia się, jaki wpływ mają bajki na rozwój dziecka. Pamiętaj jednak, że choć WHO uznaje godzinę dziennie za bezpieczny czas ekranowy dla dziecka w wieku przedszkolnym, są to dane uśrednione i odnosząc się do mojej praktyki zawodowej – nic się nie stanie, jeśli w czasie choroby Twoje dziecko będzie oglądać trochę dłużej [1].

Zagadki słowne

Jedną z zabaw uwielbianych przez dzieci są zagadki słowne. Dopasuj stopień trudności do wieku dziecka i możecie spędzić wspólnie wesoły i rozwojowy czas, nie wychodząc z łóżka.

Przykładowe zabawy oparte o zagadki słowne to:

  • dopasowywanie odgłosów zwierząt do ich nazw – dla dzieci w wieku od 1 do 2 lat,
  • oko szpiega – szukanie w pokoju przedmiotu w określonym kolorze lub kształcie – dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat,
  • 20 pytań – jedna osoba wybiera hasło z określonej kategorii (na przykład zwierzęta), a druga próbuje je odgadnąć, zadając 20 pytań.

Zabawa w lekarza – bawi i oswaja

Choroba dziecka to wyzwanie nie tylko w kontekście zorganizowania mu czasu. Dużą trudnością bywa podanie dziecku leków czy badanie lekarskie. Zabawa w lekarza jest jedną z aktywności, które z łatwością można podejmować bez wychodzenia z łóżka. Możesz kupić dziecku gotowy zestaw lekarski albo skompletować samemu akcesoria takie jak stetoskop, plastry, pudrowe cukierki w roli tabletek, szpatułka do zaglądania do gardła czy bandaż.

Dziecko może korzystać z tych akcesoriów, badając rodziców, rodzeństwo albo swoje przytulanki lub samemu dając się zbadać. Dzięki tej zabawie dziecko ma szansę oswoić się z sytuacją badania przez lekarza czy chorowania.

Odgrywanie scenek – teatrzyk cieni, pacynka ze skarpety lub ulubione zabawki

W radzeniu sobie z trudnymi emocjami, których dziecko może doświadczać w trakcie choroby, może mu pomóc odgrywanie scenek, których bohaterowie chorują i w końcu zdrowieją, bądź takich, w których odbywa się to, na co dziecko miałoby ochotę, ale nie może tego robić z powodu choroby. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z ulubionych zabawek dziecka, ale urozmaiceniem będzie również wykonanie pacynki ze skarpety lub zabawa w teatr cieni (możecie do tego wykorzystać gotowe szablony z internetu lub zrobić teatrzyk cieni z rąk).

Namiot z koca, baza i norka – zabawy budujące poczucie bezpieczeństwa

Choroba może sprawić, że dziecko czuje się mniej bezpiecznie, dlatego w tym czasie dzieci z wdzięcznością przyjmują zajęcia, które pomagają im budować poczucie bezpieczeństwa. Do takich zabaw należy tworzenie bezpiecznej przestrzeni, a potem odpoczywanie w niej. Takim miejscem może być namiot z koca rozwieszony nad łóżkiem, klasyczna baza wybudowana w pokoju czy zabawa w budowanie norek. W tak przygotowanym wyjątkowym miejscu dziecko może odpoczywać, możecie tam również razem poczytać.

1. To grow up healthy, children need to sit less and play more. New WHO guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age, [online] https://www.who.int/news/item/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more (dostęp: 11.02.2022).

Dorota Blumczyńska, psycholog

Absolwentka SWPS, Studium Terapii Rodzin i licznych kursów z Rodzicielstwa Bliskości. Aktualnie uczęszcza do szkoły terapii systemowej (WTTS). Pracuje z rodzicami, rodzinami oraz nastolatkami, specjalistami pracującymi z dziećmi i placówkami edukacyjnymi. Współtworzy projekty Rodzicielstwo Blisko oraz Specjaliści Dzieciom. Jest autorką wielu psychologicznych tekstów eksperckich. Jest też organizatorką pierwszej polskiej konferencji Rodzicielstwo przez Zabawę i facylitatorką tego nurtu w Polsce. Prowadzi własnego bloga. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.
Ibum dla dzieci w postaci czopków zawiera ibuprofen – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wskazania do stosowania
  • stany gorączkowe różnego pochodzenia między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia, a także w przebiegu odczynu poszczepiennego,
  • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego, takie jak: - bóle głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych), - bóle zębów, bóle po zabiegach stomatologicznych, bóle na skutek ząbkowania, - bóle stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (np. skręcenia), - bóle na skutek urazów tkanek miękkich, - bóle pooperacyjne, - bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.
Powyżej 12,5 kg (czyli od 2 r.ż.) lub po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeden czopek zawiera 125 mg ibuprofenu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Paracetamol Hasco, zawiesina doustna jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym przeznaczonym do stosowania u niemowląt i dzieci. Stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany. Wskazaniami do stosowania leku są:
  • gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu),
  • dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy),
  • objawy gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.
Od pierwszych dni życia. 5 ml zawiesiny zawiera 120 mg paracetamolu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.