Wyrzuty sumienia i myśl, że jestem złą matką, to trudność, z którą mierzy się wiele kobiet. Sztuka odmawiania nie jest prostą umiejętnością, jednak bez niej macierzyństwo potrafi zamienić się w koszmar. Naucz się odmawiać bez poczucia winy.
Brak cierpliwości do dziecka to najczęstsza przyczyna rodzicielskich wyrzutów sumienia. W głowie z łatwością kiełkują myśli takie jak: „powinnam się bardziej starać”, „jestem złą matką”, a poczucie winy narasta.
Choć cierpliwości można się uczyć, to pamiętaj, że jest ona uzależniona od wielu czynników. Przy dużym obciążeniu stresem, chodzeniu na kompromis z własnymi granicami i braku zasobów, większość z nas ma tzw. „krótki lont” i z łatwością się denerwuje.
Jeśli chcesz mieć więcej cierpliwości do swojego dziecka, zadbaj przede wszystkim o siebie [1]. Jednym ze sposobów jest dbanie o swoje granice i co za tym idzie, odmawianie. Jeśli będziesz potrafiła odmówić dziecku w chwilach, kiedy to dla Ciebie ważne, w pozostałych momentach dnia będziesz miała o wiele więcej cierpliwości.
Wyrzuty sumienia i poczucie winy, gdy odmawiasz, mogą pojawiać się z różnych powodów – dlatego warto się przyjrzeć, co za nimi stoi. Odmawianie jest czymś, czego nie byliśmy uczeni, może być więc tak, że za każdym razem w takiej sytuacji jest Ci trudno. Myślą, która może Ci w tym pomóc, jest stwierdzenie, że każde „nie” to równocześnie „tak” dla czegoś innego. Jeśli wiesz, o co chcesz zadbać, odmawiając dziecku, o wiele łatwiej będzie Ci nie mieć potem poczucia winy.
Wyrzuty sumienia mogą też pojawiać się nie z powodu tego, że odmówiłaś, ale sposobu, w jaki to zrobiłaś. Jeżeli rzadko ćwiczyłaś umiejętność odmawiania w życiu, może być tak, że potrafisz to robić tylko z energią złości, czyli w sposób agresywny, a nie asertywny.
Chcąc nauczyć się odmawiać dziecku, przyjrzyj się temu, w jaki sposób to dotychczas robiłaś. Odmawianie ma wielką moc – pozwala zadbać o własne granice, ale nadużywane obciąża relację z dzieckiem i może prowadzić do trudności we współpracy z nim.
Żeby Twoje odmawianie wspierało rodzinę:
Zła mama, dobra mama – to wszystko oceny, które sobie nadajesz. Zastanów się przez chwilę, czy one na pewno Cię wspierają? Prawdopodobnie jest tak, że raczej doprowadzają do huśtawki emocjonalnej, dużej presji i startowania w wyścigu na perfekcyjną mamę. Przyjmij perspektywę, że działasz najlepiej, jak potrafisz w danej chwili, i zaopiekuj się sobą, żeby za parę godzin albo następnego dnia móc być bardziej dostępną dla swojego dziecka i mieć więcej cierpliwości. Przede wszystkim jednak, jeśli wiesz, że pora odmówić, nie wahaj się. Twoje „nie” służy zarówno Tobie, jak i Twojej rodzinie.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.