W prawidłowo przebiegającej laktacji odciąganie pokarmu może nigdy nie być potrzebne. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kobieta musi odciągnąć pokarm z piersi. Warto więc wiedzieć, jak się do tego przygotować, bo nieumiejętne odciąganie może zaburzyć proces laktacji i prowadzić do powikłań.
Sytuacji, w których kobieta musi odciągnąć pokarm, jest kilka ‒ są one zarówno pragmatyczne, jak i podyktowane względami zdrowotnymi. W każdym przypadku przesada jest niewskazana, a do samego odciągania trzeba się po prostu przygotować. Kiedy zatem pojawia się taka potrzeba? Takimi sytuacjami są na przykład:
Wybierając metodę odciągania pokarmu, na początku należy zastanowić się nad tym, jaki mamy cel i jak długo będzie potrzebne odciąganie pokarmu. Jeżeli taka potrzeba będzie sporadyczna, na przykład tylko do odciągania siary lub w celu odbarczenia piersi, często wystarczy nauczyć się ręcznej metody odciągania pokarmu.
Kiedy mama planuje okazjonalnie odciągać pokarm, na przykład przed wyjściem na kilka godzin z domu, laktator ręczny w zupełności zaspokoi jej potrzeby. Laktator ręczny należy dobrać tak, aby odciąganie pokarmu nie było bolesne.
W przypadku częstego odciągania lub stymulacji laktacji warto wybrać laktator elektryczny podłączany do sieci, ale z opcją zasilania na baterie. Taki laktator świetnie się sprawdzi do odciągania większych ilości mleka. Laktator elektryczny symultaniczny pozwala na odciąganie pokarmu z obydwu piersi jednocześnie.
W szpitalu, kiedy potrzebna jest stymulacja laktacji po porodzie, w przypadku dziecka chorego bądź przedwcześnie urodzonego, które leży na oddziale noworodkowym i nie może być karmione piersią, można korzystać z laktatora klasy szpitalnej. Zapewnia on najlepszą stymulację i oszczędza siły mamy.
Kobiety często stresują się odciąganiem pokarmu. Czasami jest to spowodowane sytuacją, przez którą muszą odciągać pokarm (choroba dziecka, słabe przyrosty masy ciała noworodka), a czasem pilna potrzeba powoduje blokadę i problem z wypływem pokarmu. Są jednak sposoby, które ułatwią odciąganie pokarmu:
Jak przechowywać mleko matki? Można korzystać z pojemników do przechowywania mleka matki lub używać specjalnych torebek. Niektóre z nich są kompatybilne z laktatorami. Mleko można również przechowywać w plastikowych pojemnikach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Należy zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany pojemnik. Nie można przechowywać mleka w pojemnikach z poliwęglanu, ponieważ wchodzący w jego skład bisfenol może przenikać do pokarmu i mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy dziecka.
Dla noworodków należy wybrać szczególnie szczelne pojemniki, aby nie wyciekał z nich pokarm, a do środka nie dostawała się woda. Najlepiej, jeśli są to pojemniki jednorazowego użytku.
Odciągając mleko do przechowywania, należy zapisać na opakowaniu datę i godzinę odciągnięcia. Jeśli dziecko przebywa na oddziale, mleko należy dodatkowo podpisać imieniem i nazwiskiem maluszka.
Jeśli mleko będzie odciągane małymi porcjami, można je zmieszać z poprzednimi porcjami z ostatnich 12‒24 godzin, ale po uprzednim schłodzeniu.
Często pada pytanie, ile można przechowywać mleko matki? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Okres przechowywania pokarmu jest uzależniony od miejsca i temperatury przechowywania.
Przyjmuje się, że:
Karmienie piersią w teorii i praktyce, red. M. Nehring-Gugulska i in., Warszawa 2017, s.101‒112.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.