Wózek dla dziecka 3w1 czy może najpierw gondola? Jak wybrać wózek dziecięcy i na co zwrócić uwagę?

wybieramy wózek dzieciecy

To, jak będzie wyglądał wybrany przez Ciebie wózek dla dziecka, jest uwarunkowane nie tyle indywidualnymi preferencjami, ile wiekiem malucha. Wymagania wobec wózka zmieniają się bowiem na różnych etapach życia Twojej pociechy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Wózki gondole

Wózek dziecięcy stanowi ważny element ułatwiający opiekę nad maluchem, jednak szeroki asortyment tych akcesoriów na rynku sprawia, że wybór odpowiedniego modelu może być prawdziwym wyzwaniem. Generalnie wózki dziecięce są przeznaczone dla użytkowników od chwili narodzin do wieku 3 lat. Wymagania wobec wózka zmieniają się na różnych etapach życia dziecka. Jako pierwsza, wskazana jest gondola. Pozwala ona dziecku podróżować w komfortowej pozycji leżącej. Jest ona tak skonstruowana, że chroni pasażera z każdej strony od niekorzystnych warunków pogodowych i jednocześnie zapewnia komfort wypoczynku oraz swobodę ruchów. Dobry wózek z gondolą charakteryzuje się kompleksowym zestawem akcesoriów takich jak ochraniacz czy otulacz do gondoli. W komplecie zazwyczaj znajduje się materac do gondoli skrojony idealnie pod wybrany model, ale zwróć uwagę czy jest profilowany lub posiada dodatkową wkładkę przypominającą rogalik, co zabezpiecza główkę dziecka podczas jazdy. Jeśli uznasz, że Twojemu maluchowi może nie być na nim wygodnie, możesz dokupić dodatkowe akcesoria. Komfort podróży może poprawić np. śpiworek do gondoli oraz miękkie kocyki. Jeśli jesteś mamą dwóch noworodków, nie musisz zaopatrywać się w dwie gondole lub umieszczać maluchy razem w jednej ‒ na rynku znajdziesz także wózki dla bliźniaków [1].

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni wózek dziecięcy gondola, zwróć uwagę na stelaż. Powinien on być stworzony z trwałych, lekkich i odpornych na działanie warunków pogodowych tworzyw. Jednym z bardziej docenianych jest aluminium. Poza tym ważne są koła. Ich rodzaj powinien być dostosowany do terenu, po którym będziesz z niego korzystać. Miękkie i ciężkie sprawdzą się podczas pokonywania różnorodnych nierówności, ścieżek parkowych i trawników, ponieważ dobrze amortyzują wstrząsy. Małe i twarde koła do wózka dziecięcego są natomiast bardziej polecane do aglomeracji miejskich i równych chodników. Przy okazji zwróć uwagę na zawieszenie wózka. Bardziej funkcjonalne modele mają możliwość jego regulacji i dostosowania go do typu terenu, dzięki czemu możesz usprawnić działanie kół [2]. Sprawdź również, czy i w jaki sposób wybrany przez Ciebie wózek dziecięcy może być składany. Jest to szczególnie ważne w podróży nie tylko samochodem, ale też np. pociągiem. Choć mimo postępującej modernizacji kolei pasażerowie podróżujący z dziećmi napotykają na wiele przeszkód (wynikających w dużej mierze z niedostosowania całego procesu przewozowego do potrzeb zmieniającego się rynku), to z perspektywy malucha bardziej komfortowa jest właśnie podróż pociągiem, m.in. z uwagi na brak ograniczenia swobody ruchu i konieczności jazdy w foteliku [3]. Gondole najczęściej oferują odczepienie ze stelaża, a po jej zdjęciu na ramie często można zamontować foteliki samochodowe przy zastosowaniu specjalnie przystosowanych adapterów. Taką gondolę możesz wykorzystać jako nosidło lub łóżeczko.

Nowoczesny wózek dla dziecka

Przy wyborze pierwszego wózka zwróć także uwagę na rodzaj budki. Powinna składać się cicho i płynnie. Udogodnieniem będą dodatkowe siatki wentylacyjne, okienka czy płaszcz przeciwdeszczowy, a także torba na niezbędne akcesoria pielęgnacyjne. Dowiedz się, czy tapicerka wózka jest zdejmowana, co ułatwia czyszczenie, oraz czy ma filtr przeciwsłoneczny i fluorescencyjne elementy. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość regulacji ustawienia rączek, dzięki czemu możesz wygodnie dopasować ich wysokość do swojego wzrostu, a nawet zmienić kierunek prowadzenia wózka [2]. Duży wpływ na funkcjonalność wózka typu gondola ma także obecność innych udogodnień, takich jak koszyk na zakupy i rzeczy osobiste na stelażu, uchwyt na kubek termiczny czy butelkę, a także miejsca pod budką do zawieszenia stymulujących zabawek. Wózek gondola sprawdza się przede wszystkim w pierwszych sześciu miesiącach życia malucha, kiedy dziecko jest jeszcze mało aktywne i nie potrafi stabilnie utrzymać się w pozycji siedzącej. Po tym czasie maluch stopniowo staje się bardziej ruchliwy i ciekawy świata, podnosi się i zmienia pozycje, chce wyglądać z wózka na zewnątrz, wierci się. To czas, kiedy spacerówka lepiej się sprawdzi. Ale nie oznacza to, że musisz zaopatrywać się w osobny wózek dziecięcy. Innowacyjnym i zarazem funkcjonalnym rozwiązaniem są wózki 3w1, które mają w zestawie gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy [4].

Zastanawiasz się nad nosidełkiem? Zobacz na co zwrócić uwagę przy jego wyborze!

  1. https://www.bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece/blizniacze/p/2_6 .
  2. Kontrola bezpieczeństwa wózków dziecięcych IV kwartał 2019 r., [online] https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=24592 (dostęp: 26.04.2022).
  3. E. Raczyńska-Buława, Rodzina w podróży [online] https://bibliotekanauki.pl/articles/252600 (dostęp: 26.04.2022).
  4. M. Kowaluk-Romanek, A. Biegnowska, Wczesne wspomaganie dzieci o dysharmonijnym rozwoju psychomotorycznym, [online] http://apgr.wssp.edu.pl/wp-content/uploads/2013/12/Wczesne-wspomaganie-dzieci-o-dysharmonijnym.pdf (dostęp: 26.04.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.