Huśtawka nastrojów w ciąży ma już mityczny status w naszym społeczeństwie. Choć niektóre przyszłe mamy dotyka mocniej, a innej mniej, dla większości osób stanowi wyzwanie. Trudne czasy, z którymi się obecnie mierzymy, również mogą nasilać zmienność nastrojów. Dowiedz się, jak można o nie zadbać.
Zmiany nastrojów w ciąży stały się wręcz legendarne. Na ogół oskarżamy o nie przede wszystkim zmiany hormonalne i dokuczliwie dolegliwości ciążowe (np. ze strony układu pokarmowego, bóle kręgosłupa). Obserwując jednak wahania nastrojów w czasie ciąży u przyszłych ojców [1], wygląda na to, że na ogół nie doceniamy czynników społecznych i psychologicznych, jakie wpływają na nastrój przyszłej mamy. Należą do nich między innymi:
Według znanej skali stresu Holmesa i Rahe’a ciąża jest jednym z 44 najbardziej stresujących doświadczeń życiowych [2].
Przyszła mama wypracowuje sobie w ciągu życia pewien zestaw strategii, które służą jej radzeniu sobie ze stresem i rozładowywaniu napięcia. Dzięki temu jest w stanie lepiej sobie radzić z wahaniami nastrojów. Jednak w czasie ciąży strategie te mogą się okazać niemożliwe do wykorzystania. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy kobieta często sięgała po używki, by regulować swoje emocje, ale także w przypadku wykorzystywania w tym celu intensywnych ćwiczeń sportowych, bardzo częstych spotkań towarzyskich czy intensywnego zajmowania się pracą. Choć ciąża to nie choroba, a z wielu z tych sposobów nadal można korzystać, w praktyce często przyszła mama z powodu fizycznych dolegliwości potrzebuje zwolnić tempa.
Jeżeli często doświadczasz złego nastroju w ciąży, lęku czy radykalnych zmian nastroju, możesz zacząć od przyjrzenia się swoim strategiom radzenia sobie ze stresem. Jak wyglądały one przed ciążą? Czy część z nich utraciłaś? Jak to wygląda teraz?
Lęki w ciąży są jej nieodłączną częścią i są zrozumiałe. Jednak w trudnych czasach mogą być one dużo silniejsze. Pandemia Covid-19, niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza, a także trwające konflikty na świecie z pewnością dodatkowo Cię obciążają.
W takiej sytuacji ważne jest regularne rozmawianie o swoich lękach z bliskimi osobami. Może być tak, że Twojemu partnerowi nie będzie łatwo ich przyjmować, ponieważ ma dokładnie te same obawy! Najlepiej sięgnąć po pomoc bliskiej nieoceniającej przyjaciółki, grupy wsparcia dla przyszłych mam lub psychologa. Psychoterapia jest pierwszym sposobem interwencji w przypadku zbyt trudnych emocji w ciąży, ponieważ jest w pełni bezpieczna dla twojego dziecka [3, 4].
Pamiętaj też, aby przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym i położną różne możliwe scenariusze porodu oraz tego, jak może on wyglądać w czasie pandemii.
Ograniczaj też napływ informacji z mediów, jeśli czujesz, że Ci one nie służą. Przed erą internetu kobiety w naturalnym odruchu wybierały oglądanie przyjemnych i ciekawych treści [5], co wspierało ich regulację emocji. Obecnie o wiele łatwiej zostać przytłoczonym trudnymi i straszącymi treściami.
Nawet jeśli doskwiera Ci dużo dolegliwości ciążowych, czasy są trudne i niepewne i nie możesz korzystać z części dotychczasowych strategii radzenia sobie ze stresem, wciąż możesz zadbać o swój nastrój w ciąży. Zwróć przede wszystkim uwagę na:
Twój nastrój w ciąży nie jest tylko przejściową i nieprzyjemną niedogodnością. Nie jest też żadnym egoizmem fakt, że mocniej skupisz się w tym czasie na zadbaniu o siebie. Dużo nieuspokojonych, trudnych emocji i lęku w ciąży może przyczyniać się do rozwoju depresji poporodowej czy trudności z nawiązaniem więzi z dzieckiem. Pamiętaj też, że kortyzol (hormon stresu) dociera do twojego rozwijającego się dziecka i także ma na nie wpływ.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.