Test ciążowy – rodzaje. Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

test ciążowy

Test ciążowy z bardzo dużym prawdopodobieństwem pozwala stwierdzić, czy doszło do zapłodnienia. Wszystkie dostępne na rynku testy ciążowe bazują na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej w moczu. Możesz wykonać też test ciążowy z krwi w laboratorium. Dowiedz się, w jaki sposób i kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

Test ciążowy to najbardziej rozpowszechniony rodzaj testów diagnostycznych, które są oferowane na rynku farmaceutycznym. Wyróżnia się następujące rodzaje testów ciążowych:

  • test ciążowy strumieniowy w postaci flamastra,
  • test ciążowy płytkowy w postaci kasetki,
  • test ciążowy paskowy [1].

Bez względu na rodzaj testu ciążowego, jego zasada działania jest taka sama – jest to potwierdzenie występowania w moczu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jest to hormon produkowany przez organizm na krótko po zapłodnieniu i wytwarzany przez komórki rozwijającego się łożyska [1]. Zastanawiasz się, gdzie kupić test ciążowy? Można nabyć test ciążowy online, w aptece, a nawet w drogerii.

Jak zrobić test ciążowy?

W zależności od rodzaju testu ciążowego jego przeprowadzenie będzie się nieco różniło. Płytkowe testy ciążowe wymagają zebrania moczu do naczynia, a następnie pobrania próbki, którą umieszcza się w wyznaczonej płytce pomiarowej. Paskowe testy ciążowe również wymagają pobrania moczu do naczynia, do którego następnie wkłada się pasek testowy. Znajdują się na nim przeciwciała skierowane przeciwko ludzkiej gonadotropinie kosmówkowej (hCG). Test ciążowy strumieniowy umieszcza się na kilka sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu [1]. Najlepsza do badania jest pierwsza próbka porannego moczu, bo występuje w niej najwyższe stężenie hCG, ale do testowania można też wykorzystać mocz zebrany w innych godzinach [2]. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do wykonania testu ciążowego zapoznać się z informacjami na dołączonej do niego ulotce.

Wynik testu ciążowego – jak go interpretować?

Czy test ciążowy jest wiarygodny? Dostępne na rynku testy ciążowe mają dużą czułość wynoszącą 99,5%. Mimo różnic w sposobie wykonania testy ciążowe interpretuje się w taki sam sposób. Na każdym rodzaju testu ciążowego znajduje się okienko wyniku. Test ciążowy pozytywny jest wówczas, gdy pojawiają się w nim dwie linie – jedna w polu testowym (T – dolnym), a druga w polu kontrolnym (C – górnym). Nawet gdy jedna z kresek jest bledsza na teście ciążowym, to wynik wskazuje na zapłodnienie. Obie linie nie muszą być w tym samym kolorze. Kiedy w moczu znajduje się wspomniany wyżej hormon ciążowy, zachodzi reakcja immunologiczna między nim a obecnymi w teście przeciwciałami. W efekcie tego dochodzi do pojawienia się linii testowej T – w kolorze czerwonym. Reszta przeciwciał powoduje pojawienie się linii kontrolnej C, co stanowi o poprawnym wykonaniu testu. Test ciążowy jest negatywny, gdy w okienku wyniku pojawia się tylko jedna linia w polu kontrolnym. Z kolei o nieprawidłowym przeprowadzeniu testu świadczy brak linii lub pojawienie się linii w polu testowym T. Taki wynik testu ciążowego wymaga powtórzenia [1].

Nieprawidłowy wynik testu ciążowego – możliwe przyczyny

Nieprawidłowe wyniki testu ciążowego dzieli się na:

  • fałszywie ujemne – wynik jest ujemny mimo ciąży, ich możliwe przyczyny to: zbyt wczesna ciąża, za niski poziom hCG w próbce moczu (np. niska produkcji hCG przez łożysko), paradoksalnie w czasie bardzo zaawansowanej ciąży i przy wysokim stężeniu hCG;
  • fałszywie dodatnie – wynik dodatni przy braku ciąży, ich możliwe przyczyny to: czas niedługo po porodzie/po poronieniu, zaśniad groniasty, okres menopauzy, rak endometrium, alkohol [2].

Najczulszy test ciążowy – badanie z krwi

Test ciążowy z krwi to najczulszy z testów pozwalający na stwierdzenie zapłodnienia. Jego przeprowadzenie wiąże z koniecznością odwiedzenia laboratorium. Nie wymaga skierowania od lekarza ani specjalnego przygotowania (nie trzeba być na czczo). Badanie to jest wskazane w przypadku zaistnienia wątpliwego wyniku innych testów ciążowych [3]. Testy ciążowe z krwi badają dokładną wartość stężenia hCG w surowicy. Hormon ten pojawia się bowiem w pierwszej kolejności w krwi, a dopiero później w moczu. Wynik hCG poniżej 10mlU/ml to brak ciąży, wartość powyżej 25 mlU/ml oznacza duże prawdopodobieństwo ciąży [3].

Kiedy wykonać test ciążowy?

Zastanawiasz się, po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Nowoczesne testy wykrywają obecność hCG w moczu już po około 7 dniach od zapłodnienia, czyli jeszcze przed ustaniem miesiączkowania [3]. Najlepiej jednak w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży wykonać test ciążowy pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, czyli około 2 tygodnie po zapłodnieniu. Testy ciążowe z krwi mogą być zaś wykonane już około 8–10 dnia po zapłodnieniu [4].

  1. M. Olczyk, L. Bułaś, A. Konieczny, Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, „Farmacja Polska” 2010, t. 66, nr 5, s. 355–368.
  2. J. Kolanko, Test ciążowy – zasady działania, [online] https://badaniaprenatalne.pl/wp-content/uploads/2015/07/poradnik_test_ciazowy_zasady_dzialania.pdf (dostęp: 28.10.2022).
  3. B. Barczyński, Jak rozpoznać ciążę?, [online] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze (dostęp: 28.10.2022).
  4. Test ciążowy z krwi – kiedy wykonać?, Polski Bank Komórek Macierzystych, [online] https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/test-ciazowy-z-krwi-kiedy-wykonac (dostęp: 28.10.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.