Niedrożność jelit po cesarce, problemy z mikcją i zrosty to niektóre dolegliwości, w których leczeniu pomocna bywa fizjoterapia uroginekologiczna. Sprawdza się ona także w ramach profilaktyki niektórych dysfunkcji nie tylko w ciąży. Sprawdź, na czym polega fizjoterapia tego typu i jak może Ci pomóc.
Jest to rodzaj fizjoterapii, czyli zabiegów, których celem jest rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie możliwie maksymalnych zdolności funkcjonalnych organizmu przy wykorzystaniu naturalnych środków terapeutycznych opartych na różnych formach energii fizycznej, w tym ruchu oraz bodźców termicznych, elektrycznych, mechanicznych i świetlnych ‒ w tym przypadku ukierunkowanych na problemy natury urologicznej i ginekologicznej. Jej celem jest nie tylko poprawa zdrowia, ale również nauka świadomości własnego ciała [1]. Fizjoterapia dna miednicy sprawdza się szczególnie w dysfunkcjach takich jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśnia prostego brzucha, obniżenie narządów rodnych, ból kręgosłupa po cesarce, zaparcia czy też zrosty i blizny poporodowe w okolicy krocza i powłok brzusznych, ale nie tylko. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może Ci pomóc nie tylko w dolegliwościach pociążowych, ale także w ramach przygotowywania się do porodu, dzięki czemu możesz uniknąć pojawienia się niektórych z nich lub złagodzić ich przebieg. Poza tym jest bezcenna w ogólnym odzyskaniu formy, nawet jeśli nie dokuczają Ci żadne powikłania. Możesz zgłosić się takiego specjalisty, jeśli zmagasz się z bolącym miesiączkowaniem, przygotowujesz się do zabiegu chirurgicznego natury urologicznej, bądź ginekologicznej lub w celu usprawnienia procesu rekonwalescencji. Ten rodzaj fizjoterapii jest również cennym narzędziem w leczeniu chorób przewlekłych, np. endometriozy. Fizjoterapia intymna obejmuje wiele metod pracy. Przed opracowaniem planu rehabilitacji niezbędne bywa wykonanie specjalnych badań ginekologicznych i urologicznych, które zleca lekarz [2]. Dobrze jeśli Twoja fizjoterapia po porodzie rozpocznie się możliwie wcześnie, czyli wtedy, gdy zaburzenia statyki narządów i tkanek okolicy miednicy mniejszej czy brzucha nie są znacznie nasilone. Odwlekanie w czasie terapii lub bagatelizowanie problemów sprzyja pogłębianiu dolegliwości [3].
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży może Ci pomóc w utrzymaniu sprawności i elastyczności newralgicznych okolic ciała, a także przygotuje do późniejszej, bardziej wymagającej pracy po porodzie. Bądź aktywna, ale nie przesadzaj – to nie jest czas na budowanie kondycji czy sylwetki. Naucz się prawidłowo oddychać – przyda Ci się to podczas porodu. Wypróbuj ćwiczenia dna miednicy w ciąży oraz ćwiczenia na wzmocnienie mięśni głębokich brzucha. Aby treningi przyniosły wymierne efekty, pamiętaj o systematyczności i dokładności ich wykonywania. [6]
Wiele z zalecanych przez fizjoterapeutę aktywności możesz kontynuować jeszcze po porodzie, tylko nie zapomnij, że kinezyterapia w połogu może się znacznie różnić charakterem i intensywnością, zwłaszcza na początku jego trwania. Daj sobie czas i nie lekceważ wskazówek specjalisty, nawet jeśli czujesz się na siłach, a proponowane przez niego ćwiczenia wydają się mało wymagające lub nudne!
Ból kręgosłupa po cesarce czy porodzie naturalnym najczęściej ustępuje samoistnie w czasie połogu, ale nie jest to regułą. W trosce o zdrowie i komfort funkcjonowania za sprawą odpowiednich zabiegów możesz uniknąć jego pojawienia się lub złagodzić jego przebieg, podobnie jak dolegliwości ze strony dna miednicy. Po porodzie szczególną uwagę podczas rehabilitacji poświęca się powłokom brzusznym, które w przebiegu ciąży ulegają rozciągnięciu, osłabieniu i rozejściu. Z tego powodu ćwiczenia i inne zabiegi na brzuch wprowadza się stopniowo. Pozwalają one na bezpieczne odzyskanie równowagi napięciowej przedniej ściany brzucha oraz mięśni core, dzięki czemu możliwe jest efektywne przywrócenie stabilności dla narządów wewnętrznych i kręgosłupa. Fizjoterapia po cesarskim cięciu jest szczególnie ważna w ramach profilaktyki zrostów, których obecność może wpływać dysfunkcyjnie na pracę najbliższych im tkanek, dodatkowo wywołując ból. Poza tym mobilizacja blizny pooperacyjnej i pozostałych obszarów skóry korzystnie wpływa na zmniejszenie widoczności zagojonego cięcia i rozstępów [4, 5, 6].
Jednym z bardziej uciążliwych, a zarazem wstydliwych problemów poporodowych, jest nietrzymanie moczu, a fizjoterapia intymna ma na celu odzyskanie prawidłowego napięcia mięśni odpowiadających za zamknięcie światła cewki moczowej. Mięśnie dna miednicy możesz trenować na różne sposoby. Wśród popularnych metod są tzw. ćwiczenia mięśni Kegla. Ich istotą jest świadoma aktywizacja krocza, zwłaszcza ujścia pochwy i odbytu. Kurcze należy wykonywać z odpowiednią częstotliwością i utrzymywać przez określony czas. Dla początkujących optymalnie sesja powinna obejmować trzy serie w pozycji leżenia tyłem po 10 powtórzeń i długości napięcia 5‒8 sekund z przerwą 15‒20 sekund. Takie ćwiczenia powtarza się przez sześć tygodni. Silne i elastyczne mięśnie dna miednicy umożliwiają szybszą regenerację krocza, a także świadomą kontrolę nad mikcją czy defekacją. Korzystnie wpływają też na jakość zbliżeń intymnych. Dzięki nim współżycie po cesarce, czy porodzie naturalnym może zapewnić bardziej intensywne doznania również Twojemu partnerowi [4,7 ].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.